U Školskoj poliklinici u Splitu, na adresi Trg hrvatske bratske zajednice 5, predstavljen je danas novi uređaj MSCT dijagnostike u Odjelu radiološke dijagnostike Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.
Doktorica Marina Norac Kevo, specijalistica radiologije i voditeljica CT odjela, kazala je kako su ga krenuli koristiti već 1. studenog, i to u dvije smjene. Prvu popunjava Dom zdravlja, a druga je ustupljena KBC-u Split.
'Radi se CT cijeloga tijela. Budući da je uređaj višeslojan, pretraga je jako brza, što znači i da se skraćuje vrijeme zračenja pacijenata. Dobiju se puno bolji presjeci, vrlo se detaljno mogu analizirati bilo kakve promjene što je bitno i za onkološke pacijente kod kojih mjerimo učinak terapije i za novootkrivene bolesti.
Onkološkim pacijentima ustupljen je dio upisa u jutarnjoj smjeni preko centralnog upisa u bolnici dok ostale termine popunjavaju liječnici opće prakse preko e-maila ili pacijenti sami na šalteru s adekvatnom preporukom specijalista.
Fali nam još samo magnet za ono što ne možemo dijagnosticirati CT-om, primjerice neke specifične promjene u mozgu. Nadamo se da će i to u budućnosti doći u Dom zdravlja', iznijela je Norac Kevo.
Zahvalila je potom doktoru Dinu Cariću, voditelju radiologije, koji se intenzivno zalagao za dovođenje CT-a u Dom zdravlja.
'Pripremu za današnje otvaranje CT-a započeli smo prije 10-ak godina, a obuhvatila je informatizaciju sustava - sa splitskom tvrtkom Infomedica napravili smo jedan od najmodernijih radioloških povezanih sustava u Hrvatskoj, osobito u domovima zdravlja. Dogodine idemo na centralni sustav koji će omogućiti još precizniju dijagnostiku', istaknuo je Carić.
Foto: Veljko Martinović
Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić otkrio je kako je CT vrijedan četiri milijuna kuna. Ministarstvo, odnosno Vlada RH, sufinancirala ga je s 2,8 milijuna kuna, dok je preostalih 1,2 milijuna osigurala Splitsko-dalmatinska županija. Županija je sufinancirala i dodatnu opremu, što znači da je sveukupno uložila 1,5 milijuna kuna.
'U mandatu dvije Vlade Andreja Plenkovića, u Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije iz decentraliziranih sredstava izdvojili smo oko 25 milijuna kuna, a županija dodatnih pet u radiološku opremu.
Ovim CT-om rasterećujemo bolnički sustav KBC-a Split jer smo svi svjesni koliko mu stanovnika gravitira. Osim u opremu, ulažemo u ljude te smo iz programa oporavka osigurali sredstva za dodatne specijalizacije na razini primarne zaštite. Radimo ujedno i na ulaganju u KBC Split. U veljači će biti ukupno stotinjak milijuna kuna za digitalizaciju; bolnica će još dobiti hibridne sale, robotsku kirurgiju i ostalo potrebno', poručio je Dulibić.
Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban zahvalio se resornom ministarstvu jer je osiguralo sredstva za još dva ovakva uređaja u 2023., koja će biti dislocirana izvan Splita. Jedan će od njih biti na Hvaru.
'Posebna je vrijednost ovoga uređaja dokaz sinergije rada KBC-a i Doma zdravlja. U dogovoru s ravnateljima radit će se maksimalnim kapacitetom, što je iznimno bitno za naše pacijente. Rijedak je primjer ovakve sinergije, služimo kao primjer mnogima drugima u Hrvatskoj', naglasio je župan Boban.
Okupljenima na predstavljanju uređaja obratio se i dr. Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.
'Radiologija u Domu zdravlja funkcionira na 12 fizičkih lokacija, na kojima radi 16 inženjera radiologije i devet radiologa. U prvih 11 mjeseci ove godine napravljeno je 117 tisuća pretraga, što znači oko 130 tisuća na godišnjoj razini. Oni to stižu upravo zbog digitalizacije -sve su lokacije međusobno povezane, a sada i kao 13. KBC Split.
Unutar proteklih godinu dana u Domu zdravlja smo i za područje Omiša i za područje otoka Visa uveli nove pretrage. U Omišu je sada omogućeno snimanje mamografija, na Visu se počeo raditi ultrazvuk dojke', kazao je Rađa.
Foto: Veljko Martinović