Djelatnici Galeba, uslijed nezadovoljstva prijedlogom odluke gradonačelnika Grada Omiša o odabiru novog zakupnika za kamp Galeb na predjelu Ribnjak - istarske tvrtke Rudan, održali su prosvjed kojim su zatražili reviziju dokumentacije.
'Nismo zadovoljni dosadašnjim radom povjerenstva Grada Omiša'
Iz Radničkog vijeća Galeba poručili su kako je on tijekom 71 godine koliko postoji kontinuirano pokušavao aktivno sudjelovati u razvoju Grada Omiša te podržavati sve njegove ekonomske i društvene aktivnosti. Unatoč jačanju inozemne konkurencije, uspjeli su, kako su istaknuli, u Omišu zadržati kompletnu tekstilnu proizvodnju s ukupno 350 zaposlenika te su pozicionirali Galeb kao jedan od najznačajnijih hrvatskih brendova donjeg rublja u Hrvatskoj i okruženju.
'Što se tiče samog kampa Galeb, kroz protekle 22 godine zakupa svojim smo investicijama i njegovim razvojem uvelike doprinijeli općenito razvoju turizma Grada Omiša te od istog napravili ključan turistički subjekt grada i jedan od najvećih kampova u Dalmaciji', naglasili su.
Budući da, kako su naveli, nisu zadovoljni dosadašnjim radom povjerenstva Grada Omiša, prosvjedom su željeli skrenuti pažnju na bitnost daljnjeg rada istog, a kako bi se postupak obavio sukladno stvarnim zahtjevima natječajnog postupka koje je, uostalom, Grad Omiš sam i propisao.
Predsjednik Radničkog vijeća: 'Upitan je pravni aspekt. Galebov utjecaj nije se dovoljno vrednovao'
Gradskim vlastima na samom prosvjedu obratio se Božidar Borovac, predsjednik Radničkog vijeća Galeba i glavni sindikalni povjerenik. Uvodno je istaknuo kako su za njih kao radnike važna tri aspekta natječaja - moralni, materijalni i pravni.
'S prva dva smo jako nezadovoljni, a treći je upitan. Upitan je pravni aspekt jer nisu poštovali uvjete koje su sami popisali u natječaju za izdavanje kampa u najam. K tome, mislimo da se Galebova pozicija i utjecaj koji je kroz sve ove godine postigao u Omišu nisu dovoljno vrednovali. Apsolutno nisu uzeti kao dobra okolnost za Grad i njegov daljnji razvoj', izložio je.
Smatraju kako su se u Gradu vodili jedno materijalnim aspektom - u pitanju je nekoliko stotina tisuća eura više za najam. Borovac tvrdi da su iz nekoliko razloga trebali imati prednost na natječaju.
'Mi smo danas trebali slaviti 71. godišnjicu postojanja Galeba ovdje. On je jedan od velikih gospodarskih subjekata koji su radili u Omišu, a nažalost - jedini je ostao na njegovoj gospodarskoj karti. Generacije su već zaslužile mirovinu ovdje, mnogi još uvijek rade, a gotovo da ne postoji obitelj s ovoga područja koja nije imala ili još uvijek nema nekog zaposlenog u Galebu', podcrtao je Borovac.
Galeb je, prema njegovim riječima, prije 22 godine od Grada dobio upropaštenu ledinu koju je u tom periodu podigao na značajan nivo koji je sada zanimljiv drugim gospodarskim subjektima.
'U tu je ledinu godinama ulagao, a dobit iz turističke djelatnosti ulagao je u šivačice, krojačice i druge zaposlenike. Njihova bi plaća bila upitna da nije bilo poslovanja u kampu koji je donosio dobit, odnosno osiguravao radna mjesta. I dalje bi to trebalo biti tako', rekao je.
Uz poruku da Galeb nije jedan čovjek, odnosno jedan vlasnik, nego ljudi koji u toj tvrtki rade te da je sigurnost njihovih radnih mjesta njemu na prvom mjestu, sindikalni predstavnik na upit novinara kratko se osvrnuo i na iznose njihovih plaća.
'Galeb onima s najmanjom plaćom isplaćuje 10 posto više od minimalca. Prosječna je takva od 4200 do 4400 kuna, a minimalna je 4050. Sada iznosi mogu ići i za 500-tinjak kuna gore s povećanjem minimalca', naveo je.
Djelatnici, napomenuli su, još uvijek vjeruju u pozitivan ishod.
'Vjerujemo da će Grad u daljnjem procesu odlučivanja, bez obzira na dosadašnje propuste ipak realizirati stvarnu intenciju natječaja kojim je tražio strateškog partnera s iskustvom u operativnom upravljanju turističkim objektima. Nadamo se, također, da će Grad uzeti u obzir i investicijski projekt razvoja kampa, kao i činjenicu da zadovoljavamo sve definirane uvjete natječajnog postupka, a i neizostavnu važnost Galeba i naših zaposlenika za lokalno gospodarstvo', poruka je Radničkog vijeća.
Direktor Galeba: 'Upitan je daljnji razvoj trikotaže'
Da je neupitna njihova daljnja borba, istaknuo je direktor Josip Aračić.
'Danas šaljemo mirnu poruku Gradu i zbilja vjerujemo u dobre namjere - da će se ovaj proces izbora najboljeg ponuditelja koji udovoljava uvjetima natječaja provesti do kraja sukladno intencijama kakve je Grad propisao', kazao je.
Od 2019., otkad je u Galebu, napomenuo je, stigle su krizne godine, što je utjecalo na ulaganja u kamp, pri čemu je pri kraju bio i 20-godišnji najam. Aračić je rekao kako su slali dopise Gradu jer je postojala mogućnost da im se i van natječaja produži zakup, što bi osiguralo pretpostavku za daljnje značajne investicije.
Direktor je komentirao i najave gradnje hotela i premještanja tvornice, odnosno orijentiranje na turizam.
'Diverzifikacija djelatnosti sasvim je normalna u današnjem kapitalističkom društvu. Tim je putem krenuo i Galeb. Već smo 20 godina u turizmu pored trikotaže koju razvijamo s našim brendom. Pretpostavljam da ste zamijetili značajan napredak po pitanju brenda, onoga što radimo u našim maloprodajnim dućanima i generalno s asortimanima - i dalje zadržavamo taj smjer. Planiramo ujedno investicije u izgradnju hotela na Punti s, nadamo se, autokampom Ribnjak', obrazložio je.
Na upit je li trikotaža samoodrživa, uzvratio je kako je sinergija obje njihove djelatnosti neupitna, odnosno da je kamp pomagao trikotaži i obratno u raznim krizama. A je li upitan opstanak trikotaže ne dobiju li u konačnici koncesiju?
'Upitan je razvoj daljnji trikotaže. Doprinosi mu perspektiva kampa i turistički segment', ustvrdio je te dodao kako je u samome kampu osigurano u prosjeku 50-ak radnih mjesta na godišnjoj razini.
'Mi živimo od Galeba'
Među prosvjednicima smo zatekli i šivačicu Nevenku Antičević.
'Mi ćemo i dalje raditi kao što smo radili, ali pošto je kamp godinama u našem vlasništvu, želimo da tako ostane', kazala nam je.
Osvrnula se i na uvjete rada u Galebu.
'Ako radite normu i dolazite redovito na posao, odnosno nemate bolovanje, imate čak i nagradu. Mi znamo da je Galebova plaća mala - minimalac plus 400 kuna dodatka, ali smo svjesni da je tako u Hrvatskoj. Poslovi u industriji tekstila, kože i galanterije najmanje su plaćeni. Međutim nas ima puno, mi živimo od ovoga, svi smo došli na prosvjed', rekla je Antičević.
Gradonačelnik: 'Vidjet ćemo ima li žalba osnove'
Gradonačelnik Ivo Tomasović poručio je kako je Grad sukladno propisima raspisao natječaj za zakup kampa, a da se javilo osam ponuditelja. Povjerenstvo za odabir najbolje ponude, naglasio je, razmotrilo je sve ponude i dalo prijedlog najboljeg ponuditelja.
'Svi koji su sudjelovali u natječaju imali su pravo uvida u ponude te su imali i rok za žalbu. Galeb je jedini uložio žalbu, ona će se razmotriti i nakon što se razmotri - vidjet ćemo ima li ili nema osnove - na Gradsko vijeće ide odluka o odabiru najboljeg ponuditelja', dodao je.
Na prozivke da tvrtka koja je najbolji ponuditelj nije zadovoljila uvjete, uzvratio je kako će to utvrditi pravnici.
Gradonačelnik ujedno smatra kako su njihove želje jedno, a zakonski propisi drugo. Stoga je rekao kako komisija ne bi trebala biti socijalno osjetljiva po pitanju koncesije.
'Moramo voditi računa o zakonskim propisima i odluci o raspolaganju nekretninama. To u ovom slučaju nije povezivo', konstatirao je.
Po ovom prijedlogu tvrtka iz Istre ponudila je najveći iznos - 711 tisuća eura godišnje plus varijabilni dio koji ovisi o prihodu, druga 505 tisuća i treći je Galeb s 464 tisuće eure. Odluka se, najavio je Tomasović, očekuje sljedeći tjedan.