Predstavljena je nova web aplikacija Safe in Dalmatia, digitalni vodič namijenjen informiranju domaćih i stranih gostiju o sigurnosti tijekom turističke sezone. Aplikacija na jednom mjestu donosi korisne informacije - od brojeva hitnih službi i savjeta za ponašanje u prirodi do interaktivne karte i fizičke brošure. Dostupna je na više jezika i dizajnirana tako da se koristi brzo i jednostavno, i putem QR koda.
Projekt je rezultat suradnje Splitsko-dalmatinske županije, Digitalne Dalmacije i Policijske uprave splitsko-dalmatinske, uz podršku Turističke zajednice i žurnih službi. Cilj je jasan - učiniti informacije o sigurnosti lako dostupnima svakome, bilo da je u pitanju turist ili domaći stanovnik.
- Ova aplikacija rezultat je sinergije svih žurnih službi, jer sigurnost nije samo policijska odgovornost. Sigurnost je širi pojam i treba je učiniti održivom. Vatrogasci, hitna pomoć, HGSS, Crveni križ – svi oni daju veliki doprinos, osobito u turističkoj sezoni. Aplikacija omogućuje turistima pristup servisnim informacijama i pokazuje da im netko ovdje želi pomoći. Ne treba posebno problematizirati sigurnost, dovoljno je da gost zna gdje i kako može dobiti potrebne informacije. To je oblik nenametljive sigurnosti - rekao je Paško Ugrina, voditelj poslova prevencije u PU splitsko-dalmatinskoj.
Aplikacija je razvijena u sklopu programa Social Tech Digitalne Dalmacije, čiji polaznici - mladi programeri s edukacije Junior Dev - rade na stvarnim projektima za zajednicu.
- Na ovaj način su okupljeni mladi programeri, najbolji polaznici naše Junior Dev edukacije koja ih priprema za karijeru programera. Zamisao je da rade na ovoj - Safe in Dalmatia - aplikaciji, ali i na drugim društveno korisnim tehnološkim rješenjima za udruge, organizacije i institucije - kazala je Paula Račić, voditeljica odsjeka za Digitalnu Dalmaciju. Dodala je i da je aplikacija odličan alat koji promovira Dalmaciju kao sigurnu destinaciju.
Na predstavljanju projekta govorio je i splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban.
- Danas na području naše županije, ali i šire duž jadranske obale, imamo bogomdane prirodne ljepote, arheološku i povijesnu baštinu, lokalitete za avanturiste, planine, prirodu, sve moguće segmente. No, ono što je danas primarno u ovom geopolitički nemirnom vremenu jest - sigurnost. Ne mislim pritom na geopolitičku sigurnost, jer na nju ne možemo utjecati, ali možemo na sve ostale aspekte: vatrogastvo, civilnu zaštitu, MUP, hitnu pomoć, Crveni križ - niz službi koje djeluju na području naše županije - rekao je Boban.
S projektom se povezuje i dugogodišnja praksa Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije - izrada i distribucija letaka o sigurnosti, koji su do sada tiskani u više od 100.000 primjeraka na 18 jezika.
- Ova nova aplikacija predstavlja veliki iskorak - daleko je šira, važnija i korisnija od samog letka. Mnoge destinacije još nemaju ovako nešto. Hrvatska je poznata kao sigurna destinacija, a mi u Splitsko-dalmatinskoj županiji stalno radimo na dodatnoj edukaciji turističkih djelatnika i samih turista. Poseban naglasak stavljamo na zaštitu od krađa, prevenciju neopreznog ponašanja, pa i na edukaciju onih koji, primjerice, idu u planinu u neadekvatnoj obući – izjavio je Joško Stella, zamjenik direktorice TZ SDŽ.
Aplikacija Safe in Dalmatia dostupna je na stranici www.safeindalmatia.hr i nastavit će se nadopunjavati korisnim sadržajem kroz sezonu.