Na konferenciji za novinare koja je održana danas u prostorijama Hrvatskog novinarskog društva u Šibeniku zajednica udruga šibenskih branitelja; Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata 'Jastrebovi', Šibenik, Udruga hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata Šibensko-kninske županije, Udruga dragovoljaca veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske - ogranak Rogoznica, Udruga 1.A satnija 113. brigade HV, najavila je 'nastavak borbe za obranu digniteta Domovinskog rata i hrvatskih branitelja te istine o Domovinskom ratu, bitci za Šibenik i ulozi šibenskih branitelja u obrani slobode i suvereniteta Republike Hrvatske'.
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
'Šibenski branitelji, rečeno je, nastavit će s raskrinkavanjem neistina koje u svojoj knjizi 'Samo istina' iznosi general Rahim Ademi, ali i svih ostalih neistina i krivotvorina o Domovinskom ratu i obrani Hrvatske od velikosrpskog agresora kave su tvrdnje predsjednika Zajednice utemeljitelja HDZ-a dr. Franjo Tuđman Šibensko-kninske županije Ivice Bratića o svojoj osobnoj ulozi u organizaciji obrane i obrani područja zaleđa Skradina i Šibenika tijekom 1990. i 1991. godine.
O daljnjim aktivnostima na raskrinkavanju neistina o Domovinskom ratu i bitci za Šibenik koje je u knjizi 'Samo istina' objavio general Rahim Ademi te neistina koje je o svojoj ulozi u organizaciji obrane i obrani svog sela Piramatovaca, sela u zaleđu Skradina i Šibenika iznio Ivica Bratić, govorili su Ivo Plenča predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata 'Jastrebovi' i ratni načelnik Policijske uprave Šibenik Nikola Vukošić, a konferenciji za novinare bio je nazočan i Goran Pauk, junak domovinskog rata sada na dužnosti voditelja Veteranskog centra u Šibeniku.
Plenča i Vukošić predočili su novinarima suštinu neistina o svojoj ulozi u pripremama za obranu, organizaciji obrane i Domovinskom ratu predsjednika Zajednice utemeljitelja HDZ-a dr. Franjo Tuđman Šibensko – kninske županije Ivice Bratića te priložili dokumente koji osporavaju Bratićeve tvrdnje i izjave izravnih sudionika o kojima Bratić govori; Tvrtka Pašalića, Anđelka Sladića, Milana Maretića i Ivana Blaće. Hrvatskoj javnosti predočene su i video snimke izjava Ivice Bratića u kojima on lažno i neistinito govori o svojoj ulozi u pripremama za obranu, organizaciji obrane i obrani Domovine.
'Naglašavamo', kazao je Nikola Vukošić, 'da ne možemo i ne smijemo dozvoliti krivotvorenje istine o Domovinskom ratu i pripisivanje nepostojećih zasluga u obrani Domovine bilo kome. Naša borba nije uperena izravno ni protiv generala Ademija ni protiv Ivice Bratića nego protiv svih onih koji ne govore istinu o Domovinskom ratu te krivotvore i preuveličavaju svoju ulogu o obrani Domovine. Tužno je da mi 30 godina nakon Domovinskog rata moramo od napada lažima i krivotvorinama braniti Domovinski rat i hrvatske branitelje i to u slobodnoj i neovisnoj Republici Hrvatskoj koju su oni stvarali na bojištu ne žaleći vlastite živote. Bitku za obranu istine o Domovinskom ratu protiv neistina, krivotvorina i laži započeli smo, kao što je poznato, nakon izlaska knjige generala Rahima Ademija 'Samo istina'. Od tada do danas dali smo u javnost te poslali hrvatskim državnim institucijama, više od 30 objava u kojima argumentirano, vjerodostojnim podacima, činjenicama i svjedočenjima izravnih sudionika i zapovjednika postrojbi rušimo iznesene laži, neistine, krivotvorine i proizvoljna neutemeljena tumačenja. Pri tome nismo negirali, osporavali ni omalovažili ničiji stvarni osobni doprinos obrani Šibenika i obrani Domovine u Domovinskom ratu. Cilj naše borbe je da laži, krivotvorine, podvale i objede ne bude izvor istine o Domovinskom ratu i temelj za pisanje povijesti Domovinskog rata i borbe Hrvatske za slobodu i neovisnost.
Izjave i svjedočenja o ulozi i djelovanju Ivice Bratića predsjednika Zajednice utemeljitelja HDZ-a dr. Franjo Tuđman Šibensko – kninske županije 1990. i 1991. godine na kriznom području skradinskog zaleđa i Kriznom štabu Općine Šibenik.
Tvrtko Pašalić, zapovjednik Vojne policije, načelnik SIS-a u Domovinskom ratu koji je kao osoba od povjerenja predsjednika RH Franje Tuđmana, od Ureda predsjednika RH u kolovozu 1990. godine dobio iskaznicu i ovlasti pripadnika MUP-a:
'Točno je da sam s grupom osoba od povjerenja tadašnje HDZ-ove vlasti u općini Šibenik nekoliko dana nakon 17. kolovoza 1990. godine kada su pobunjeni Srbi postavili barikade na cestama, po zapovijesti predsjednika Izvršnog vijeća Skupštine općine Šibenik Josipa Jurasa nosio oružje iz općinskog skladišta u ugrožena hrvatska sela u skradinskom zaleđu. Riječ je o 10 pušaka i 10 malokalibarskih pištolja od kojih je svako selo trebalo dobiti po jednu pušku i jedan pištolj. Oružje smo u kolovozu 1990. godine s dva vozila, Simca 1100 i Zastava 101, vozili i dijelili Ivan Blaće Bleki, Siniša Maričić Cima, Dragan Santini Žuna, Branko Grubišić Paja, Ivan Berač Kebo i ja, Tvrtko Pašalić kao vođa grupe. Oružje smo trebali dati osobama u koje je vlast imala povjerenje. U svim selima osim Rupa, uspješno smo podijelili puške i pištolje jer u Rupama nitko nije htio uzeti oružje. U Piramatovcima smo pušku i pištolj trebali dati Ivici Bratiću kojeg smo jedva pronašli u polju, a oružje je uzeo nakon puno kolebanja i neodlučnosti. Što je s oružjem koje je dobio kasnije napravio, ne znam. Bratić nije bio bitan i po pitanju obrane nije bio ni na koji način angažiran, nije na organizaciji obrane ništa radio niti je imao bilo kakve ovlasti, utjecaj i značaj na pripreme za obranu i rad Kriznog štaba općine Šibenik. Laž su tvrdnje Ivice Bratića i Paška Bubala da je Bratić 1990. godine bio savjetnik Kriznog štaba odnosno Paška Bubala kao predsjednika Kriznog štaba, za pitanja obrane.'
Ivan Blaće Bleki, hrvatski branitelj dragovoljac, istaknuti član HDZ-a:
'Ivica Bratić nije 1990. godine, a ni nikada kasnije, bio savjetnik Kriznog štaba općine Šibenik i predsjednika Kriznog štaba Paška Bubala za obranu. Bio je u Piramatovcima, ali nije bio bitan i nije uopće postojao u pripremama za obranu. Navodi Ivice Bratića i Paška Bubala su laž. Ivica Bratić nije bio organizator obrane u Piramatovcima i na kriznom području skradinskog zaleđa. Bratić nije bio bitan i ni u čemu nije sudjelovao. Nije bio ni vozač zamjenika zapovjednika 113. brigade ZNG-a Bože Markovića i nije ni na koji način sudjelovao u pripremama za obranu, obrani i organizaciji obrane na skradinskom području i području općine Šibenik.'
Milan Maretić, hrvatski branitelj dragovoljac Domovinskog rata iz Piramatovaca. Jedan od organizatora zaštite i obrane hrvatskih sela u zaleđu Skradina i sudionik sastanaka s pobunjenim Srbima:
'Odgovorno i argumentirano tvrdim, te potkrepljujem dokumentima da Ivica Bratić nije, kao što tvrdi, bio organizator obrane i zaštite Piramatovaca i drugih hrvatskih sela u skradinskom zaleđu 1990. i 1991. godine niti je na bilo koji način sudjelovao aktivnostima pa ni pripremama za obranu sela. U Piramatovcima nije bio ni jedan dan u vrijeme kada se selo branilo. Ivica Bratić u Piramatovcima 1990. godine i na početku rata nije imao nikakav utjecaj, nije bio ništa i ni na bilo koji način nije sudjelovao u organizaciji obrane sela. Nije sudjelovao ni na jednom sastanku sa Srbima i pokušajima smirivanja situacije na kriznom području skradinskog zaleđa. Na pregovorima s pobunjenim Srbima 5. rujna 1991. godine ja sam bio predstavnik Mjesne zajednice Piramatovci. Na sudjelovanje u pregovorima kao vijećnika iz našeg kraja u Skupštini općine Šibenik, pozvao me je Miro Maslać iz Skradina. Ivica Bratić nije bio sudionik tog sastanka. Sastanak je snimala Hrvatska televizija tako da nema nikakvih dvojbi tko je na njemu bio, a tko nije. Na televizijskoj snimci vidi se da na sastanku nema Ivice Bratića. Nema ga ni na popisu sudionika sastanka koji je napravila JNA, a nema ga ni u mom zapisniku koji sam vodio. Bio sam predsjednik Mjesne zajednice Piramatovci do 1990. godine kada je u našem selu na prvim demokratskim izborima pobijedio HDZ, međutim ne znam je li HDZ ikada formirao svoju upravu Mjesne zajednice Piramatovaca odnosno formirao svoj Mjesni odbor. Mislim da nisu izabrali ni predsjednika Mjesnog odbora, a nisu formirali ni Krizni štab.'
Anđelko Sladić, zapovjednik Skradinske satnije 113. brigade HV-a:
'Ivica Bratić nije, kao što tvrdi i ističe, ni na koji način sudjelovao u priprema, organizaciji obrane i obrani na području skradinskog zaleđa. Nije bio ni sudionik sastanka predstavnika srpskih i hrvatskih sela. Da je bio, bio bi i na popisu koji je napravila JNA, a koji je kao vjerodostojni dokument javno dostupan. Među sudionicima tog sastanka Ivica Bratić nije bio što je i logično jer nije imao nikakvu ulogu i značaj, nitko nije bio upoznat da je on tada, kao što tvrdi, bio savjetnik predsjednika Kriznog štaba općine Šibenik Paška Bubala.'
Dokumenti koji potvrđuju da Ivica Bratić nije bio član Kriznog štaba Općine Šibenik i savjetnik predsjednika Skupštine općine Šibenik Paška Bubala 1990. i 1991. godine:
1. Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo obrane Republike Hrvatske 7. prosinca 1990. godine zapovjedilo je osnivanje zajedničkog štaba za područje Policijske uprave Šibenik za koordiniranje poslova na zaštiti ustavnog poretka i sprečavanja terorističkih aktivnosti. U Štab su imenovani Nikola Vukošić, načelnik PU, Paško Bubalo, predsjednik Skupštine općine, Josip Juras, predsjednik Izvršnog vijeća SO, Zdravko Stančić, sekretar Sekretarijata za Narodnu obranu SO Šibenik, Branko Piližota, načelnik Centra Ispostave državne sigurnosti, Mate Ajduk, pomoćnik načelnika Policijske uprave Šibenik i Ivo Fuštin, načelnik za operativne poslove PU Šibenik.
Zapovijed su potpisali ministar obrane Martin Špegelj i ministar unutarnjih poslova Josip Boljkovac.
2. 30. lipnja 1991. godine Ministarstvo unutarnjih poslova naređuje formiranje zajedničkih štabova za područja policijskih uprava i općina u Republici Hrvatskoj. Naređuje da u zajedničke štabove ulaze načelnik Policijske uprave, sekretar Sekretarijata za narodnu obranu, komandant Štaba teritorijalne obrane i komandant jedinica ZNG te da zajedničkim štabovima koordiniraju načelnici Policijskih uprava.
Zapovijed su potpisali ministar obrane Martin Špegelj i ministar unutarnjih poslova Josip Boljkovac.
3. 27. srpnja 1991. godine Paško Bubalo, predsjednik Skupštine općine Šibenik, je u funkciji zapovjednika Zapovjedništva obrane grada Šibenika imenovao članove Zapovjedništva.
Za načelnika Zapovjedništva za obranu grada Šibenika imenovao je Josipa Jurasa, a jedini savjetnik kojeg je Paško Bubalo imenovao bio je Davor Škugor.
Ni u ovoj odluci Paška Bubala nema Ivice Bratića niti se on spominje u bilo kojem svojstvu. Za primijetiti je da u ovako jedno bitno tijelo nije imenovao Zapovjednika 113. brigade ni načelnika Policijske uprave.
4. 30.srpnja 1991.godine Paško Bubalo naredbom formira Krizni Štab Općine Šibenik i to civilni i vojni dio. I tada je propustio u taj štab imenovati zapovjednike ZNG i PU.
5. 6. kolovoza 1991. godine Paško Bubalo u svojstvu predsjednika Kriznog štaba poništava odluku o imenovanju članova Zapovjedništva za obranu grada Šibenika koju je donio 27. srpnja 1991. godine i predlaže formiranje Kriznog štaba općine Šibenik i njegove čanove; Paško Bubalo, predsjednik, Josip Juras, koordinator, Mate Viduka, član, Nikola Vukošić, član, Zdravko Stančić, član, Božo Erlić, član, Petar Dunđer, član, Jakov Šupe, član, Živko Bujas, član, Živko Gulin, član, Miho Mioč, član i Marijan Sekso, član. Ni u ovom dokumentu Paško Bubalo ne navodi Ivicu Bratića niti predviđa funkciju savjetnika po bilo kojoj osnovi.
6. Pogrešna je i netočna interpretacija da je Krizni štab organizirao i vodio obranu Šibenika i bivše Općine Šibenik. Odluka o kriznim štabovima Predsjednika Republike Hrvatske od 27.kolovoza 1991. godine nedvojbeno propisuje ulogu i zadaću kriznih štabova.'