Projekt Grada Sinja za obnovu i uređenje nove zgrade Sveučilišta u zgradi 'Štalija' odnosno Inovacijskog centra za digitalnu poljoprivredu uspješno je prošao prvu fazu provjere – potvrđeno je da su prijavitelj, projekt, planirane aktivnosti i troškovi u skladu s uvjetima natječaja. Sada projekt ide u drugu fazu – ocjenjivanje kvalitete, koje provodi Grad Split kao nadležno tijelo.
Projekt ukupne vrijednosti 3.293.625,80 eura sufinancira se putem poziva 'ITU - Revitalizacija brownfield lokacija u UA Split, IP3.1.08.', u okviru kojeg je osigurano 1.350.000,00 eura bespovratnih sredstava.
'Sada je već izvjesno kako će se projekt realizirati kroz sveobuhvatnu revitalizaciju zapuštene zgrade na Bazani koja je zaštićeno kulturno dobro, a koja će prenamjenom postati suvremeni edukacijsko-istraživački centar namijenjen digitalnoj i održivoj poljoprivredi.
Inovacijski centar za digitalnu poljoprivredu bit će jedinstvena točka susreta znanstvenika, studenata, poduzetnika i poljoprivrednika. U suradnji sa Sveučilištem u Splitu planira se izvođenje sveučilišnih studija 'Mediteranska poljoprivreda' i 'Agronomija Mediterana', čime će se mladima omogućiti visoko obrazovanje u rodnom kraju, uz primjenu najnovijih znanja i tehnologija', poručuju iz sinjske gradske uprave.
Centar će obuhvaćati:
- specijalizirane laboratorije i IT praktikume,
- infrastrukturu za istraživanje i razvoj digitalnih rješenja za poljoprivredu,
- edukacijske programe, mentorstva i cjeloživotno obrazovanje za poljoprivrednike,
- potporu razvoju startupova i poduzetničkih ideja u sektoru agrotehnologije.
'Ovaj projekt ima višestruke korisnike i ciljeve koji će studentima pružiti kvalitetne uvjete za studiranje i praksu uz najmoderniju opremu. Poljoprivrednicima će omogućiti pristup novim znanjima, tehnologijama i savjetodavnim uslugama dok će znanstvenicima i poduzetnicma otvoriti prostor za inovacijski rad, istraživanja, testiranje i umrežavanje.
Ovaj novi obnovljeni prostor koji će oplemeniti grad Sinj donijet će i nova radna mjesta kao i snažan doprinos lokalnoj ekonomiji', ističu iz Grada Sinja.
Gradonačelnik Miro Bulj rekao je kako će ova zgrada biti primjer održivosti i brige za okoliš jer će se rekonstrukcija zgrade provesti će u skladu sa standardima (zgrade gotovo nulte energije), uz maksimalno korištenje obnovljivih izvora energije, uključujući dizalice topline.
'Planira se sadnja autohtonog bilja oko objekta, korištenje građevinskih materijala s recikliranim komponentama te energetski učinkovita oprema i sustavi. Cilj je osigurati dugoročnu održivost, minimalni utjecaj na okoliš i visoku energetsku učinkovitost što ćemo ovim Projektom i dokazati. Grad Sinj vraća život u zapušteni prostor, jača obrazovnu i gospodarsku ponudu, potiče konkurentnost lokalne poljoprivrede i poduzetništva te dugoročno motivira mlade da ostanu, rade i stvaraju u svom kraju. Naš cilj je osigurati bolje sutra za sve generacije u Cetinskoj krajini', naglašva Bulj.
Inovacijski centar za digitalnu poljoprivredu predstavlja novu razvojnu etapu za Grad Sinj – ulaganje u znanje, tehnologiju i održivi razvoj.