Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Split pred izazovima obnove sportske infrastrukture: HDZ-ovi kandidati iznijeli svoje prijedloge

Split pred izazovima obnove sportske infrastrukture: HDZ-ovi kandidati iznijeli svoje prijedloge

Najavljena ulaganja odnose se na sveučilišne objekte, gradske sportske centre i školsku nastavu tjelesne i zdravstvene kultu

Na sportskom kompleksu Gripe, kandidati HDZ-a na lokalnim izborima - predvođeni Tomislavom Šutom, Ivom Bilićem i Mateom Dorčić - predstavili su sveobuhvatan plan razvoja sportske i školske infrastrukture u Splitu.

S porukom 'Split za generacije', dali su do znanja kako Split treba postati grad sporta dostupan svakom djetetu, svakom sportašu i svakom građaninu. Tomislav Šuta istaknuo je ono što smatra ključnim problemom splitskog sporta: stagnaciju koja traje još od Mediteranskih igara 1979. godine.

- Od Mediteranskih igara nije se ozbiljno ulagalo u sportsku infrastrukturu. Poljud vapi za temeljitom rekonstrukcijom, a sredstva koja su bila predviđena u proračunu ostala su neiskorištena. To je neprihvatljivo - kazao je Šuta, podsjetivši kako će inzistirati da Split dobije isti tretman kao Zagreb, posebno u odnosu na investicije poput obnove Maksimira.

Govoreći o budućim projektima, Šuta je naglasio kako Poljud zaslužuje proširenje kapaciteta i izgradnju modernog nogometnog kampa.

- Ne može se preko koljena rješavati pitanje zemljišta. Potreban je dijalog sa svim vlasnicima, a to će biti jedno od temeljnih načela naše vlasti - vlast kulture i dijaloga - istaknuo je.

Posebnu pažnju posvetio je i stanju na Gripama, gdje je, kako je rekao, nužna rekonstrukcija postojeće infrastrukture te nadogradnja sadržaja za borilačke sportove, mali nogomet i rukomet.

- Ovdje postoji prostor za razvoj. Minimalna ulaganja mogu dati maksimalne rezultate - poručio je.

Govoreći o dostupnosti sporta, Šuta je najavio uvođenje besplatnog javnog prijevoza za sportaše, učenike i studente, kao i sufinanciranje članarina za djecu i mlade.

- Svim učenicima, studentima i sportašima omogući ćemo da imaju besplatan prijevoz. Uz to, planiramo vouchere kojima će Grad Split sufinancirati 50 % troškova treninga, do 50 eura mjesečno - rekao je.

Za Šutu, ovo je ključ ulaganja u mlade i buduće generacije: 'Sport ne smije biti luksuz, već pravo'.

HDZ-ov kandidat za dogradonačelnika, Ivo Bilić dodatno je podcrtao važnost ulaganja u školsku sportsku infrastrukturu.

- Pretilost među djecom dramatično raste. Živimo u idealnim klimatskim uvjetima, a naša djeca sjede doma i igraju igrice. To moramo promijeniti - upozorio je Bilić.

Pozvao je na maksimalno iskorištavanje sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, gdje je dostupno čak 430 milijuna eura za školsku infrastrukturu. Jedna školska dvorana, primjerice, košta pet milijuna eura. 

- Natječaj traje do 30. rujna. Još uvijek imamo priliku prijaviti projekte i ispraviti propuštene šanse. Ako dobijemo povjerenje građana, ovo će biti jedan od prvih poteza - najavio je.

Posebno je istaknuo potrebu za novim školskim dvoranama, većima i opremljenijima, uz razvoj programa školskog sporta. Bilić je predstavio koncept kotarskih animatora - profesora tjelesne kulture koji bi vikendom i praznicima organizirali sportske aktivnosti u svakom gradskom kotaru.

- Grad Split financirao bi polovinu njihovog angažmana, a oni bi animirali djecu, organizirali turnire, sportske manifestacije i događanja - pojasnio je. Ovim potezom Split bi, kako kaže, stvorio sustav koji bi sustavno motivirao djecu na bavljenje sportom, a ne prepuštao ih isključivo tehnologiji.

Bilić je upozorio i na problem nedostatka stručnog kadra za rad s najmlađima u školama.

- U nastavi tjelesnog odgoja u prvim razredima često rade učiteljice bez specijalističke edukacije za sport. Ne umanjujemo njihov rad, ali profesionalni kadrovi, studenti Kineziološkog fakulteta, mogli bi značajno pridonijeti razvoju zdravih navika od malih nogu - rekao je.

Matea Dorčić u svom je izlaganju fokus stavila na Europske sveučilišne igre 2028. godine, povijesnu priliku za Split koju, kako je rekla, moramo ozbiljno iskoristiti.

- Za 2025. godinu osigurano je 800.000 eura za projektnu dokumentaciju za sportske objekte, odnosno za školski i sveučilišni sport. Riječ je o projektu bazena na Kampusu i Kineziološki fakultet. Za 2026. i 2027. predviđeno je dodatnih 40 milijuna eura za realizaciju projekata, a sve s ciljem da budemo najbolji mogući domaćini Europskim sveučilišnim igrama - rekla je Dorčić, naglašavajući da je ovo prilika za cjelovitu obnovu i razvoj sveučilišne sportske infrastrukture.

Posebno je apostrofirala važnost ulaganja u vodene sportove, borilačke sportove i nacionalni centar za jedrenje, a jedan takav je osmišljen u okviru luke otvorene za javni promet na području Duilova i Stobreča.

- Split mora iskoristiti svoj brend u jedrenju. Nacionalni centar koji će biti otvoren za javnost dodatno će osnažiti našu poziciju u svijetu sporta - istaknula je.

Dorčić se dotaknula i inicijative za osnivanje Muzeja splitskog sporta, koja već desetljećima čeka konkretnu realizaciju.

- Građa postoji, prostori postoje, samo još nedostaje da Grad Split donese osnivački akt - poručila je. Već je predložena lokacija muzeja u zgradi HEP-a pokraj Gripa, tako da se derutni industrijski objekt prenamijeni u moderni muzejski prostor.

- Muzej ne bi bio samo turistička atrakcija. Bio bi odgojno-obrazovni centar za djecu i mlade, mjesto gdje bi se učilo o splitskim sportskim velikanima - kazala je Dorčić.

Zaključujući konferenciju, svi govornici složili su se da Split ima sve preduvjete da postane istinska metropola sporta - uz prave ljude, jasne projekte i odlučnost da se iskoriste dostupna sredstva.

Vaša reakcija na temu