Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Joško Šupić TKO JE UBIO FRANJEVCE U ŠIROKOM BRIJEGU? Stara partizanka ispitana pred sucem istrage: 'Ovaj je postupak apsolutno besmislen'

TKO JE UBIO FRANJEVCE U ŠIROKOM BRIJEGU? Stara partizanka ispitana pred sucem istrage: 'Ovaj je postupak apsolutno besmislen'

Anto Nobilo bio je u sudnici s Vjerom Andrijić

Nekadašnja bolničarka Prve dalmatinske brigade 101-godišnja Vjera Andrijić danas je ispitana pred sucem istrage splitskog Županijskog suda kao svjedok u postupku koji se vodi radi likvidacije franjevaca u Širokom Brijegu u veljači 1945. godine. 

Državno odvjetništvo bavi se ovim slučajem već 20 godina, a Andrijić je u došla u fokus zanimanja nakon što je bila na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića. Nešto prije toga pričala je o svom ratnom putu za Vidu TV Srpskog narodnog vijeća. 

Prilog se počeo dijeliti, a onda su u Državnom odvjetništvu zaključili da bi Andrijić trebalo ispitati. Najprije je saslušana obavijesno, a onda i pred sucem istrage kako bi se taj iskaz mogao koristiti kao dokaz u eventualnom postupku. 

S Vjerom Andrijić u sudnici je bio i odvjetnik Anto Nobilo. Kaže da je angažiran kao osoba od povjerenja. 

'Upravo je dala iskaz oko događanja u Širokom Brijegu u veljači 1945. Istraga je da se utvrdi tko je eventualno počinio ratni zločin. Smatram da su ovi izvidi apsolutno besmisleni. Gospođa Vjera Andrijić je te 1945. imala 21 godinu. Prošlo je 80 godina. Sada ima 101. Oni koji su donosili odluke zasigurno nisu imali 21 godinu, nego su bili stariji. U kazneno-pravnom smislu ovo je besmislen postupak. Očigledno ima neka druga svrha. Za to se ne bi trebali koristiti alati sudskog postupka. 

Drugo, smatram da je kvalifikacija djela apsolutno pogrešna. Državno odvjetništvo tvrdi da se radilo o ratnom zločinu protiv civila. Nije točno. Fratri su pucali i sudjelovali u borbi, eventualno se može raditi o ratnom zločinu protiv ratnih zarobljenika.

Nadam se da više neće zvati gospođu Vjeru, iako je ona hrabra i ima volju. Vidite kako hoda. Ona smatra da ako je pregazila Sutjesku i Neretvu, onda može i ove skale pred sudom u Splitu', kazao je Nobilo. 

Tko bi uopće bio osumnjičen u ovom postupku? 

'Zaključujem zdravorazumski da nemaju protiv koga voditi postupak, pronaći partizana od 110 ili 120 godina', kazao je Nobilo. 

Što bi onda mogao biti idući korak? 

'Ništa. Meni se čini da ovo ima drugi smisao. Čitao sam izjave franjevaca iz Širokog koji smatraju da bi ti fratri trebali biti beatificirani. Ono što ja znam iz povijesti, ti fratri su sudjelovali u borbi i oni su neprijateljski vojnici i ne mogu biti beatificirani. Oni koji su mislili upotrijebiti gospođu Andrijić i druga sredstva pravosuđa da bi dokazivali ono što crkva treba dokazati za svoje potrebe, mislim da su promašili', zaključio je Nobilo.  

Andrijić je pred sucem istrage odgovarala na pitanja tužiteljice zadužene za ovaj slučaj. Kako neslužbeno doznajemo, navela je kako se franjevački samostan nije gađao artiljerijom te da su borbe trajale cijeli dan. Ne zna da je bilo franjevaca poginulih u razmjeni vatre. Vidjela je zarobljene franjevce, njih desetak, koji su bili naoružani i mitraljezom. Nije vidjela pogubljenja, ne zna što se s njima dogodilo kasnije.   

Andrijić je kraj rata dočekala kao načelnica saniteta dalmatinske brigade u činu potporučnice. 

Vaša reakcija na temu