Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović SPLITSKA DIJAGNOZA Opet nije održana rasprava, optužnica se doslovno prepolovila zbog zastara

SPLITSKA DIJAGNOZA Opet nije održana rasprava, optužnica se doslovno prepolovila zbog zastara

Nije se pojavio jedan od okrivljenika u aferi sređivanja lažnih vojnih invalidskih mirovina

Iako su se konačno stekle pretpostavke za početak suđenja u aferi Dijagnoza, odgođena je za danas zakazana rasprava na Županijskom sudu u Splitu. 

Naime, medicinski tehničar Marijo Tafra, jedan od sedmorice okrivljenika, premda je poziv uredno zaprimio, nije se pojavio na raspravi niti je opravdao svoj izostanak. Njegov branitelj Zoran Mimica kazao je kako ne zna razlog. Istaknuo je ujedno da je telefonski pokušao stupiti u kontakt s njim, ali nije uspio, pa mu je poslao - pismo.

Zastupnica optužbe, zamjenica ravnateljice USKOK-a Natalija Petković predložila je da se rasprava odgodi za svega sat vremena te da se izda dovedbeni nalog, odnosno da Tafru za to vrijeme dovede policija. Sudac Dinko Mešin odbio je taj zahtjev uz obrazloženje da članovi sudskog vijeća imaju druge zakazane rasprave u nastavku dana. Komentirao je i kako 'policija trenutno ima dovoljno posla u Splitu', na što je Petković negodujući dobacila da ih 'ima dovoljno'. 

Suđenje će se tako nastaviti 19. svibnja u 9 sati. Poslat će se poziv Mariju Tafri te Željku Gulišiji, jednom od trojice branitelja liječnika Borana Uglešića, koji iz zdravstvenih razloga također nije pristupio današnjoj raspravi. 

Na optuženičkoj su klupi, pored Tafre i Uglešića, prvooptužena medicinska tehničarka Suzana Jelavić, vozač HZMO-a Dragiša Šušić te liječnici Valter Nutrizio, Boris Samaržija i Dario Sučević. Privedeni su još 2008. godine, kao i liječnik Damir Rebić te suprug prvooptužene Mladan Jelavić, koji su u međuvremenu preminuli. USKOK ih tereti da su za novac sređivali lažne vojne invalidske mirovine. 

Suđenje je ranije otkazivano iz procesnih razloga i teškog zdravstvenog stanja pojedinih optuženika, pri čemu se na predmetu izmijenilo nekoliko sudaca. Dinko Mešin posljednji je u nizu te je sa suđenjem započeo 2021. Obrana je tada zatražila da se još jednom razmotri jesu li zakonito doneseni sudski nalozi za prisluškivanje optuženika. Sudac je to odbio, a nedavno mu je Visoki kazneni sud dao to za pravo. 

Od podizanja optužnice 2009. godine, zastara je nastupila za 55 kaznenih djela, a preostalo ih je još 58. Zastara za ta kaznena djela nastupit će 2027. godine.

Jelavić je preostalo 11 kaznenih djela pomaganja u primanju mita te sedam kaznenih djela poticanja na zlouporabu položaja kao i udruživanje za počinjenje kaznenih djela, Sušiću četiri pomaganja u primanju mita i jedno pomaganje u zlouporabi, Tafri devet pomaganja u primanju mita i pet pomaganja u zlouporabi, Nutriziu tri primanja mita i dvije zlouporabe položaja, Uglešiću tri primanja mita, Samaržiji pet pomaganja u zlouporabi te Sučeviću sedam primanja mita.

Vaša reakcija na temu