Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Splitski studenti Martina i Leo sanjare o bavljenju poljoprivredom. Ona u Sinju, a on u Trolokvama

Splitski studenti Martina i Leo sanjare o bavljenju poljoprivredom. Ona u Sinju, a on u Trolokvama

Rektor je pozdravio prvu generaciju diplomskog studija Agronomija Mediterana

Martina Tadić iz Sinja jedna je od 16 studenata prve generacije diplomskog studija Agronomija Mediterana na Sveučilištu u Splitu. Njezina obitelj posjeduje maslinik, što je jedan od razloga zašto se odlučila na ovaj studij, a potaknula ju je i ljubav prema prirodi i Mediteranu.

- Završila sam komercijalnu srednju školu, tako da nisam imala veze s ovim zanimanjem. Drago mi je što sam se odlučila za potpuno drugi smjer obrazovanja. Prekrasno nam je na fakultetu, profesori su super, studenti, kolege... Najveća prednost fakulteta je što su profesori jako susretljivi. Čula sam od kolega s drugih fakulteta da se osjećaju kao broj, ali to ne mogu reći za naš fakultet. Mi vam imamo brojeve mobitela naših profesora i kad god nas nešto zanima možemo ih nazvati. Kad mi je napala bolest maslinik zvala sam profesora da ga pitam što je bilo - uz osmijeh nam je ispričala Martina koja je prošli tjedan obranila završni rad na preddiplomskom studiju i nastavila je svoje obrazovanje na novoosnovanom diplomskom studiju. Plan je da se nastavi baviti obiteljskim poslom.

Sličan plan ima i Splićanin Leo Bašić. Kazao je da je mogao otići u Zagreb, ali ga je vezao Split. Nakon srednje škole je pauzirao godinu dana i čekao pokretanje najavljenog preddiplomskog studija Agronomija Mediterana, a sada je dočekao i nastavak na diplomskom studiju. Obitelj ga je od malih nogu povezala s prirodom i poljoprivredom.

- Čak naša proizvodnja nije velika. Djed je s Pelješca, uzgaja mandarine i masline, ali ništa na veliko. Svejedno, od malih nogu sam dobio tu ljubavi i odlučio se opredijeliti za takvu budućnost. Otac je iz Trolokava i gore ima zemlje i puno potencijala, a uz malo truda i ideja, možemo što god želimo - ambiciozan je Bašić.

- I vi to želite? - pitali smo ga.

- Zato sam tu! - optimistično je odgovorio.

Na svečanom prijemu prve generacije studenata diplomskog studija Agronomija Mediterana rektor Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Dragan Ljutić, djevojkama i mladićima je poželio dobrodošlicu i uspješno studiranje, a voditelj studija prof. dr. sc. Frane Strikić bio je vidno zadovoljan što je popunjena većina kvote već s prvom generacijom.

- Mislim da je nezamislivo bavljenje današnjom poljoprivredom bez specijalističkih znanja i iskustava koje moje kolege i ja možemo prenijeti na studente. Odnosno, nije isplativo. Apsurdna je stvar da neko smatra da se mi još uvijek bavimo motikom i krampom te da na taj način proizvodimo u poljoprivredi. U današnjem svijetu i u ovoj globalnoj politici, kakva je nažalost u svijetu, mislim da proizvodnja hrane mora biti prioritet svake države. Zato je vrlo važno da smo dobili ovaj studij kako bismo nastojali unaprijediti poljoprivredu u Hrvatskoj - smatra prof. Strikić.

Sudeći po izjavama studenata, ne manjka interesa za bavljenje poljoprivredom. Oni koji uspješno završe diplomski studij Agronomija Mediterana sječu akademski naziv sveučilišni magistar/magistra inženjer/inženjerka agronomije (univ. mag. ing. agr.).

Vaša reakcija na temu