Budući pomorci, njihovi profesori i predstavnici brodarskih kompanija danas su se susreli licem u lice - ne na brodu, nego na Pomorskom fakultetu u Splitu.
Dan karijera pružio je studentima jedinstvenu priliku da se izravno povežu s potencijalnim poslodavcima i upoznaju s aktualnim trendovima u industriji. Ove je godine sudjelovalo 37 tvrtki iz sektora pomorstva i nautičkog turizma, a studenti su imali priliku informirati se o mogućnostima zapošljavanja, razvoju karijere i uvjetima rada na moru i kopnu.
- Tek smo stigli, ali već vidimo da će biti korisno. Znali smo otprilike tko će biti ovdje, ciljali smo par tvrtki s kojima želimo razgovarati - govore Antonio i Borna, studenti brodostrojarstva, dok s kolegama obilaze štandove postavljene po hodnicima fakulteta.
Na njihovom diplomskom smjeru trenutno studira svega pet studenata, pa ne očekuju veliku konkurenciju pri zapošljavanju.
- Moj plan je otići na brod odmah nakon završetka faksa, zaraditi nešto, steći iskustvo. Ali dugoročno se želim vratiti doma. Nije mi cilj ostati vani zauvijek - iskren je Borna.
Ipak, priznaje kako mu je najveća prepreka to što nakon srednje škole nije odmah otišao na kadeturu.
- Sad ću tek nakon pete godine. A znamo da neke firme traže i iskustvo za kadete. To zna zakomplicirati stvar - kaže.
Iako studij sve više postaje nužan preduvjet za napredovanje, jasno je da tržište od budućih časnika traži i konkretno iskustvo.
- Fakultet je danas preferencija. Imam prijatelje koji su radili odmah nakon srednje, ali bez faksa je teško napredovati. Vlasnici tvrtki radije biraju one koji imaju više znanja i prakse - zaključuje Antonio.
Sličan stav dijeli i Marin Golem, predsjednik Studentskog zbora Pomorskog fakulteta, koji ističe da je Dan karijera iznimno važan za studente jer im omogućuje prvi ozbiljan doticaj s tvrtkama koje bi im jednog dana mogle postati poslodavci.
- Vjerujem da je ovo jedinstvena prilika da studenti još prije završetka studija stupe u kontakt s gospodarskim sektorom i počnu graditi svoju profesionalnu mrežu. Ovdje mogu saznati sve informacije koje će im kasnije biti ključne u traženju prvog posla. A s obzirom na to da se radi o hrvatskim pomorcima, osobito onima iz Splita, ne sumnjam da će većina njih brzo pronaći zaposlenje - poručuje Golem.
Hrvatski pomorci i dalje uživaju ugled na međunarodnoj razini, ali i da je pred mladima koji ulaze u ovu struku niz izazova s kojima moraju računati već tijekom studija.
- Hrvatski pomorci su tradicionalno traženi. Prema podacima Ministarstva mora, među hrvatskim pomorcima koji navigaju, najveći je broj časnika u svjetskoj floti, što dovoljno govori o kvaliteti obrazovanja i stručnosti naših kadrova. Tamo gdje se traži najviše znanja, ondje je prepoznat i hrvatski pomorac - kaže Ivan Peronja, dekan Pomorskog fakulteta u Splitu.
Dodaje kako se Dan karijera uklapa u širu strategiju povezivanja obrazovanja s praksom.
- Imamo 1100 studenata i želimo da tijekom studija steknu realan uvid u tržište rada. Danas je na fakultetu prisutno 37 tvrtki iz sektora pomorstva i nautičkog turizma, što studentima otvara mogućnosti za suradnju, praksu i zapošljavanje. Važno je da se što ranije upoznaju s poslovnim okruženjem u kojem će se razvijati - ističe dekan.
No, uz prednosti koje pomorska struka nosi, tu su i brojni izazovi.
- Mladim ljudima jedan od prvih izazova je svakako odvajanje od obitelji i života na kopnu. To je velik korak, ali i svjestan izbor koji donose već pri upisu na fakultet. Osim toga, nužno je razumjeti da obrazovanje u pomorstvu ne završava diplomom. Tehnologije se ubrzano mijenjaju, sigurnosni propisi postaju sve stroži, a kompanije očekuju stalno stručno usavršavanje. Sve češće traže i dodatne certifikate, vježbe i simulacije, pa i kad pomorac već ima određeno iskustvo. Iako je komunikacija s obitelji danas olakšana, posao je postao znatno zahtjevniji - i administrativno i operativno. Potrebno je stalno učiti i prilagođavati se - upozorava Peronja.
Jedna od osoba kojoj su studenti mogli postavljati pitanja bila je i Sanja Putica iz Atlantske plovidbe, ujedno i vršiteljica dužnosti ravnateljice udruge Mare Nostrum. Slaže se kako posao pomorca danas nije isti kao nekad - u pozitivnom, ali i zahtjevnijem smislu.
- Moram priznati da je danas mladim pomorcima sve lakše pronaći prvi ukrcaj. Koliko god upita dobijemo, toliko ih otprilike i realiziramo. I mi, kao i ostatak gospodarstva, tražimo kvalitetnu i stručnu radnu snagu - rekla je Putica.
Istaknula je važnost Dana karijera u povezivanju obrazovnih ustanova i kompanija, kao i zadržavanja mladih u pomorskoj struci.
- Turizam nudi bržu i jednostavniju zaradu, ali svi zajedno moramo biti odgovorni za očuvanje hrvatske pomorske tradicije. Hrvatski pomorci su još uvijek među najcjenjenijim, kako u domaćim, tako i u stranim kompanijama - kazala je.
Pomorstvo je nekada značilo višemjesečne ugovore, dugotrajnu fizičku odvojenost, ali i znatnu financijsku korist. Danas su ugovori fleksibilniji, komunikacija lakša, no radno okruženje je znatno kompleksnije.
- Kompanije, posebno one koje drže do kvalitete i sigurnosti, inzistiraju na dodatnim treninzima, redovnim provjerama znanja i psihofizičke spremnosti pomoraca - kaže Putica.
Ističe i kako hrvatske kompanije pokušavaju pomorcima ponuditi više od same plaće.
- Nastojimo kontinuirano poboljšavati materijalni status naših pomoraca, no ono što nas kao domaću kompaniju izdvaja od velikih stranih brodara jest pristup ljudima. Kod nas pomorci nisu samo broj - oni su dio naše poslovne obitelji. Njihovi problemi su i naši problemi. Kad netko plovi za našu kompaniju, mi znamo tko je on, kakva mu je obitelj, kakve su mu ambicije. Takav odnos gradi dugoročnu lojalnost i međusobno poštovanje - kaže.
Brodari su suočeni s manjkom kvalitetne radne snage, a interes za pomorsku struku u nekim segmentima opada. Upravo zato, mladi ljudi koji su motivirani, obrazovani i spremni učiti, tvrde naši sugovornici, vrlo brzo dolaze do svog prvog ugovora. Potrebna je samo doza strpljenja i ozbiljnosti.