Na konferenciji za medije Hrvatske udruge privatnih brodara, održane ove srijede u Krilu Jesenice, mali brodari predstavili su rezultate turističke sezone, svoj društveno-gospodarski doprinos te izazove, prije svega vezane uz nedostatak zimskih i ljetnih vezova.
'Razvoj ove grane turizma započeo je prije 20-ak godina i potican je nizom strateških dokumenata i programa Vlade RH. Uoči ulaska Hrvatske u Europsku uniju, država je radi konkurentnosti i kvalitete subvencijama poticala gradnju ovih brodova, potičući tako i domaću brodogradnju. Dakle, nismo nastali stihijski, već planski i strateški te razvili proizvod koji danas daje snažan impuls nautičkom turizmu i gospodarstvu. Nažalost, ovaj zamah nije praćen adekvatnom lučkom infrastrukturom', istaknuo je Arsen Ercegović, predsjednik Hrvatske udruge privatnih brodara.
Više od 130 tisuća gostiju po sezoni, od čega 95 posto inozemnih
U Hrvatskoj danas plove 483 broda malih brodara, od čega su 252 plovila članovi Hrvatske udruge privatnih brodara. U floti su mali kruzeri, jahte s profesionalnom posadom i izletnički brodovi. Članovi Hrvatske udruge privatnih brodara zapošljavaju više od 1500 djelatnika. Članstvo čine mali brodari od Istre do Dubrovnika, s najvećom koncentracijom u srednjoj Dalmaciji, posebno u mjestu Jesenice i okolnim mjestima. Udio brodara iz Jesenica iznosi 51,58% ukupnog broja brodara članova HUPB-a.
Gotovo 95 posto od više od 130 tisuća gostiju u sezoni dolazi iz inozemstva, dok ukupni godišnji bruto prihod svih malih brodara iznosi više od 300 milijuna eura godišnje, od čega su bruto prihodi članova Hrvatske udruge privatnih brodara gotovo 200 milijuna eura. Samo za poreze i doprinose mali brodari isplaćuju godišnje više od 50 milijuna eura.
Ove brojke, istaknuto je na konferenciji, jasno govore da su uspješno iskoristili rastuću potražnju za nautičkim turizmom i višednevnim kružnim putovanjima, čime su dodatno učvrstili svoj položaj u hrvatskoj turističkoj ponudi. Dodatno, navedeno je, mali brodari u Hrvatskoj igraju ključnu ulogu u gospodarskom lancu, surađujući s različitim sektorima te generirajući značajan doprinos lokalnim zajednicama što ih čini pokretačem gospodarstva i očuvanja radnih mjesta.
Nedostatak ljetnih i zimskih vezova – jedan od najvećih izazova za male brodare
Mali brodari suočavaju se s brojnim izazovima koji otežavaju njihovo svakodnevno poslovanje i dugoročni razvoj. Nedostatak adekvatnih ljetnih i zimskih vezova jedan je od najvećih problema. Tijekom ljetne sezone, kada je potražnja za vezovima na vrhuncu, mali brodari često nemaju pristup dovoljnim kapacitetima. Zimi, pak, ograničen broj dostupnih vezova dodatno otežava smještaj brodova i njihovo održavanje. Pored toga, kašnjenja u realizaciji ključnih infrastrukturnih projekata, poput planirane izgradnje nove luke u Krilu Jesenice, ozbiljno ograničavaju poslovanje, ali i kvalitetu usluga koje mali brodari mogu pružiti. Dodatnu neizvjesnost, upozoreno je ovom prigodom, daje i najavljena rekonstrukcija i dogradnja gata sv. Petra u Gradskoj luci Split koja će otežati prihvat i iskrcaj gostiju te realizaciju unaprijed prodanih aranžmana.
Još je jedan izazov za male brodare nejasna zakonska regulativa. Složene administrativne procedure, dugotrajni postupci za izdavanje dozvola te nedostatak specifične pravne regulative za ovaj sektor često, prema njihovim riječima, stvaraju dodatne troškove i birokratske prepreke.
'Razvili smo vrhunski turistički proizvod, koji nema prateću infrastrukturu. Vrijeme je da se odlučnije krene u izgradnju novih luka, da nam se omogući normalno poslovanje i razvoj. Dijalog je ključ za ubrzanje rješavanja izazova u sektoru malih brodara. Nudimo partnerstvo i suradnju u iznalaženju ovih rješenja. Osnivanje radnih skupina u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvom turizma i sporta te regionalnom i lokalnom samoupravom omogućit će brže rješavanje ključnih problema i bolje razumijevanje specifičnih potreba ovog sektora', naglasio je Arsen Ercegović.