12.35 sati - Predsjednik Zoran Milanović stigao je u Škabrnju. Pridružio se povorci koja je krenula do spomen-obilježja na mjesnom groblju sv. Luke.
12.00 sati - Nakon komemorativnog programa, Kolone sjećanja i polaganja vijenaca i svijeća na Spomen-obilježje masovne grobnice mnogobrojni okupljeni u Škabrnji na dan obljetnice stradavanja u Domovinskom ratu održana je sveta misa za sve stradale u Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.
11.00 sati- Kolona je stigla do Spomen obilježja masovne grobnice, gdje su se položili vijenci i svijeće.
Ranije objavljeno
Od jutarnjih sati obilježava se 33. obljetnica stradanja Škabrnje.
Na današnji dan, 18. studenoga 1991., četnici i tadašnja JNA ubili 43 civila i 15 branitelja. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. u mjestu nadomak Zadra ubijeno je 86 ljudi.
Obilježavanju žrtve Škabrnje pridružili su se ministar mora, prometa i infrastukture Oleg Butković, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar pravosuđa Damir Habijan, ministar turizma i sporta Tonči Glavina kao i brojni drugi političari. Očekuje se i dolazak predsjednika Republike Zorana Milanovića.
Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije stigao je u Škabrnju odati počast žrtvama.
'Danas se poklanjamo se svim žrtvama Škabrnje i Vukovara, svim žrtvama Domovinskog rata. Oni su utkani u temelje slobodne, neovisne hrvatske države. Danas smo tu da se na dostojanstven način poklonimo žrtvama i da se prisjetimo tih trenutaka i da ne dozvolimo da se to zaboravi. Koliko danas Škabrnja živi dobro znam. Ministar sam regionalnog razvoja pa imam prilike vidjeti sve projekte koji se realiziraju. Moram pohvaliti načelnika i njegove suradnike koji rade na dobrobit općine. Škabrnja živi drugačijim životom, grade se kuće, radi se puno na infrastrukturi, gradi se vrtić, memorijalni centar. Živi se jednom drugom dinamikom, ali uvijek sa sjećanjem na temelje, žrtve koje su ovdje nastale i zato smo ovdje', kazao je Erlić.
Počast je odao i splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban.
'Baš mi je drago da je ovoliko svijeta danas ovdje u Škabrnji da oda počast i pijetet najzaslužnijima za stvaranje hrvatske države. Želim im pokoj vječni, onima koji su dali svoje živote. Na nama je sveti cilj da danas to opravdamo svojim radom, zalaganjem, pozitivnim činima za dobrobit naše Hrvatske. Škabrnja je uz Vukovar najviše propatila u Domovinskom ratu i to u studenom, mjesecu u kojem je hrvatskom čovjeku bilo studeno oko srca, ali mjesecu ponosa i slave. Upravo zahvaljujući tom mjesecu danas živimo slobodnu i samostalnu Republiku Hrvatsku', poručio je Boban.
Marko Skejo, ratni zapovjednik 9. bojne HOS-a je naglasio kako je danas poseban dan.
'Došli smo se pokloniti žrtvama Škabrnje, ali i svim žrtvama u nezavisnoj državi Hrvatskoj. Ovdje se dogodio zločin, isto kao i u Vukovaru, Hrvatskoj Kostajnici i Voćinu i na mnogo mjesta u Hrvatskoj gdje to nije verificirano kako bi trebalo biti. Da ne kažem da se brani neprijatelja, a optužuje hrvatski narod. Ovdje posebno moram reći, svi mi koji smo pripadnici 9. bojne HOS-a, koji smo ratovali u Škabrnji smo ponosni. Ponosan sam što sam mogao voditi tu vojsku i što smo kao postrojba dali svoj obol u Domovinskom ratu pa i za Škabrnju', naglasio je Skejo.
Program sjećanja na žrtve počeo je komemorativnim programom. Nastavlja se Kolonom sjećanja do Spomen obilježja masovne grobnice, a završava polaganjem vijenaca pred središnji križ na mjesnom groblju sv. Luke.