Dirljive poruke čuli smo u Škabrnji, gdje se obilježava 33. obljetnica stradanja u Domovinskom ratu, i to od onih koji su silne patnje osjetili na svojoj koži.
Naime, 18. studenoga 1991. četnici i tadašnja JNA ubili su 43 civila i 15 branitelja. Do oslobođenja u Oluji 1995. u mjestu nadomak Zadra ubijeno je 86 ljudi.
Fotogalerija: Škabrnja - svjedočanstva ljudi
O strahovito jakim emocijama posvjedočio nam je Ivica Vladava Đovani, časnik 9. bojne Rafael vitez Boban, postrojbe koja je branila Škabrnju. Istaknuo je kako su prošli strahote.
‘Sada kada čujem ptice da cvrkuću, pucaju me emocije. Bili smo ovdje, bilo nas je malo, 43 dana smo herojski izdržali. Svjedočili smo svemu. Većinom smo veterani koji su više od 2000 dana bili sudionici Domovinskog rata. Ovdje smo kao Škabrnjani, oni su nam kao obitelj, ugošćeni smo svaki put. Na mjestu gdje me je 'izbušilo', mještanin je napravio spomen-sobu u kojoj se svake godine okupimo kao i danas.
Drago mi je vidjeti ljude koji su ostali živjeti ovdje. Ipak, emocije nas pucaju, vraćamo se unazad, od toga se ne možemo otresti. Jednostavno - moramo živjeti. Škabrnja će nam ostati u srcima do kraja života i mi u srcima Škabrnjana. Posvetili su nam i ulicu’ kazao je.
Naglasio je, međutim, kako su njegovi suborci već u sedmom desetljeću života, mnogi i u kolicima. Obratio se, stoga, mladima.
‘Mladima bih poručio da nikada ne zaborave. Ako ne znaju što je bilo, neka pitaju. Uskoro će izaći naš film o 9. bojni HOS-a, nadam se do travnja. U njemu su svjedočenja nas preživjelih koja će ostati kao dio povijesti. Molim Boga samo da oni ne dođu u situaciju da prožive ono što smo mi proživjeli’, podcrtao je.
Nikola Bogoje, predsjednik Udruge ‘Hrvatski domobran Dubrovnik’, stava je kako bi mladi trebali biti znatno upoznatiji s ratnim zbivanjima. No ne zna kako ih zainteresirati.
‘Vidim da ovdje ima mladih, ali mislim da broj nedostatan u odnosu na značenje svega onoga što nam se događalo prije 33 godine. Mi u Dubrovniku imamo slična iskustva kao i Škabrnja i Vukovar. Do dan danas ostalo je bolno kao i što je tada bilo’, napomenuo je.
Zdenka Šljuka koju smo u suzama zatekli u Koloni sjećanja ‘Korak po korak’ ukazala je na ključno - da se ne zaboravi. I da se, naravno, ne ponovi.
‘Pamtim i Drugi svjetski rat, ovaj posebno. Sin mi je bio dragovoljac, izbjeglica puna kuća, nije bilo struje, nije bilo ovoga, nije bilo onoga. To su bili dani koji se ne mogu zaboraviti, ostavili su duboke tragove. Govore nam da trebamo pustiti prošlost i ići u budućnost. Idemo, ali tko nema prošlosti - nema ni budućnosti.
Ne znamo što nas još čeka. Sad se vode neki drugi ratovi. Bila je nekada aktualna krilatica 'tuđe nećemo, svoje ne damo' - ostanimo pri tome. Nažalost, izgleda da je došlo neko drugo vrijeme u kojem svatko hoće nešto više, što baš i nije u redu', konstatirala je.
S istim ciljem - da se ne zaboravi i da se oda počast poginulima - svake godine na ovaj datum u Škabrnju iz Đakova stiže Josip Mikešić iz Đakova. Nada se da će mladi shvatiti što se događalo od 1990. pa do kraja Domovinskog rata.
‘Prošao sam Zadar, slavonsko područje... No ovdje ne odajemo počast sebi, nego poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i svim žrtvama Domovinskog rata. Onima kojima se ne sviđa, kojima nije pravo - to je njihova sramota', izjavio je.
U Škabrnji smo zatekli i brojne Splićane. Među njima je Marija, ogrnuta hrvatskom zastavom, i to, kako je i sama navela, sa srcem kao kuća.
‘U našoj obitelji razgovara se o Domovinskom ratu, pričam djeci ono što smo doživjeli. Ja sam ostala bez posla, muž bio po ratištu. Srećom, nitko mi bliži nije poginuo. Ja sam na Vojnoj štampariji u Splitu podignula hrvatsku zastavu. Mladima samo treba poručiti da čuvaju svoje, da čuvaju Hrvatsku’, zaključila je.
Što smo još snimili, provjerite u videozapisu u nastavku.
@dalmatinskiportal PORUKE IZ ŠKABRNJE ‘Emocije nas pucaju, od toga se ne možemo otresti’ ‘Na mjestu gdje me izbušilo, mještanin je napravio spomen-sobu’ #skabrnja #vukovar #domovinskirat #branitelji original sound - Dalmatinski portal