Dim i vatra na Kamenu. Osmaši, koji su danas imali posljednji dan nastave, odlučili su 'spektakularno' obilježiti završetak osmogodišnjeg školovanja. Čim su napustili školsko dvorište, aktivirali su bengalke i dimne kutije. Ulica se prilično zadimila, planula je i vegetacija uz cestu. Nije djelovalo nimalo bezazleno jer su u blizini parkirani automobili. Centar 112 obavijestio je ravnatelj splitske škole Bože Ujević.
- Trava je planula, donijeli smo vatrogasni aparat, susjedi kante s vodom, gasili smo, došli su vatrogasci i policija. Sanirali smo sve bez veće štete, a moglo je biti štete, i to poprilične. Postojala je mogućnost da se zapale auta - kaže ravnatelj Ujević.
Kako se na snimci vidi, djeca dosta ležerno pale pirotehniku neometani od starijih pa smo pitali ravnatelja je li ih netko uopće pokušao spriječiti.
- Mi smo jutros na ulasku u školu pretresli svakog. Ta njihova pirotehnika je očito bila skrivena kod škole. Nereda u školi nije bilo. Bilo je klasično potpisivanje majica, neki su odgovarali za veću ocjenu, čak je bilo i čašćenja. Izašli su vani, očekivali smo da će kao i obično ići u Stobreč na plažu. Kućni meštar, profesor tjelesnog i ja ispratili smo ih iz dvorišta. Dok sam došao do ulaznih vrata škole, počeli su mi vikati kako gori vatra. Kad sam se okrenuo, već je bilo zapaljeno desetak bengalki i dimnih kutija. Odmah sam pozvao 112 da je vatra i da pošalju vatrogasce i da dođe policija. Potrčali smo gasiti požar. Uzeli smo kante s vodom, a profesor tjelesnog donio je aparat za gašenje iz škole. Dok su vatrogasci došli, požar je već bio ugašen - ispričao nam je ravnatelj Ujević.
Pitali smo ga hoće li pokrenuti kakav postupak protiv učenika koji su palili pirotehniku ispred škole.
- O tome nisam razmišljao. Može se pokrenuti bilo što, ali oni su već gotovo na izlazu iz škole. Sjednicu imamo u ponedjeljak pa ćemo onda razmišljati o tim stvarima. Teško je sada reći tko je tu bio, i kada je policija došla, nisu mogli napraviti zapisnik. Učenici su se razbježali kada su čuli da dolaze vatrogasci. Ta priča s prosipanjem brašna i bengalkama krenula je iz Zagreba, prije to kod nas nije bila praksa. Zadnje tri-četiri godine uvijek na ulazu nastojimo pregledati svaku torbu da nemaju nešto od bengalki. Jutros prilikom kontrole našli smo samo dvije kile brašna kod jednog učenika. Očito su sve dobro pripremili van dvorišta i sakrili. Nismo očekivali da će proslava biti tako vatrena. Lani se sve selo na posipanjem brašnom i kidanje udžbenika - kazao nam je ravnatelj škole Kamen – Šine.