Građanima je zabranjena, dostupna tek onima koji plate, ali samo prizemlje - ostalima su vrata bivše Titove rezidencije na Marjanu zatvorena.
Upravo zato to područje Splićani nazivaju 'zabranjena zemlja'.
Dobrodošli u zabranjeni grad - Vilu Dalmaciju! Osim Tita i njegove supruge, u ovoj rezidenciji s privatnom plažom, u glavnoj sobi do današnjeg dana još nitko nije prespavao, javlja RTL.
'Tito je zadnji put boravia u ovoj vili '79. godine, za otvaranje MIS-a i stadiona, zajedno sa svojom suprugom Jovankom. Ovdje je proveo možda i najduži period boravka u vili, bio je 15 dana punih. Manje-više u sobi je sve autentično, uključujući naravno i ovaj krevet', kaže voditelj kompleksa 'Vila Dalmacija' Marin Urlić.
Tu je još i stari televizor u boji kao podsjetnik vremena, a u nastavku i radna soba s pečatima. U predsjedničkom salonu vodio je sastanke, no draži mu je bio onaj s kaminom.
'Ovaj dio je Tito najviše koristio prilikom svog odmora u Splitu onako kako ga i najčešće znamo, sa cigarom, viskijem ili konjakom', kaže Urlić.
U kupaonici su, za to doba, neviđeni svijetleći strop te slavine za morsku i običnu vodu. Uvijek se volio pokazati u najboljem svjetlu.
'Kad je Tito primao nekog bitnog su se često molili imućniji građani i bogatije familije da posude dio inventara, da li je to u namještaju, da li je to u servisu ili nečemu šta je tada bilo potrebno, baš za potrebe takvog primanja', ističe Urlić.
Vila trenutačno služi uglavnom za gradske protokole.
Od najma dvorišta i prizemlja godišnje se u gradski proračun slije oko dva milijuna kuna jer je vila popularna lokacija za vjenčanja i svečane prijeme. Pleše se i pjeva upravo na ovoj terasi na kojoj su svojedobno uz Tita sjedili i Winston Churchill, Indira Ghandi, Muamer Gadafi i brojni drugi svjetski političari.
Bivša Titova rezidencija i kompleks oko nje građanima su još uvijek nedostupni.
Bez obzira na vanjski sjaj, iza zidova se kriju trule cijevi pa je obnova nužna.
'Odlučili smo ove godine izaći s projektom preuređenja vodovoda, kanalizacije, hidrantske mreže', kaže voditelj Odsjeka za tehničke poslove, održavanje i rukovanje imovinom Mario Negotić.
Procijenjena vrijednost radova je oko milijun i sedamsto tisuća kuna, a trebali bi biti gotovi najkasnije do kraja godine.