Zadarska tvrtka za uzgoj i preradu ribe - Cromaris u svijetu je jedinstvena po uzgoju zubataca, a u idućoj godini planiraju postati i najveći svjetski proizvođač organske bijele mediteranske ribe. Posebna pažnja stoga se posvećuje prehrani ribe, a tijekom godina razvili su i zaštitili svoj recept za hranu koji ima više od 40 sastojaka iz cijelog svijeta.
- Nutritivne vrijednosti naše ribe su vrhunske. Pokazalo se da nema razlike između naše, uzgojene i divlje ribe. Sirovine za hranu nabavljamo iz cijelog svijeta, a posebno pazimo na održivost tih izvora. Ono si što jedeš, nije sva hrana ista pa nije ni svaka riba ista - kaže Ivan Leko, predsjednik Uprave Cromarisa, tvrtke koju je 2009. osnovala Adris grupa objedinjavanjem četiri firme za uzgoj ribe.
Godišnje proizvedu gotovo 12,5 tisuća tona bijele ribe, a po uzgoju brancina i orade su šesta kompanija u svijetu. Osim te dvije vrste, uzgajaju još hamu, a od 2021. zubatca i gofa. Imaju sedam uzgajališta u sjevernom i srednjem Jadranu koja su opremljena vrhunskim sustavom automatskog hranjenja, podvodnim kamerama, robotima za održavanje mreža i modernom flotom za izlov. To im omogućuje brzu otpremu ribe od uzgajališta do centra za sortiranje i daljnju otpremu na sva tržišta u unutar samo nekoliko sati od izlova.
Postali su najbrža rastuća tvrtka u industriji mediteranske ribe, a tijekom korona krize su zadržali kontinuitet rasta. Uz to je nastavljen investicijski ciklus do sada vrijedan 1,5 milijardi kuna, rad na razvoju novih vrsta i širenje na nova tržišta.
Ove godine su počeli izlovi i u njihovom najnovijem uzgajalištu Lavdara.
- Uloženo je 40-ak milijuna kuna u to uzgajalište, ima 40 kaveza u kojima uzgajamo brancina, oradu i hamu, kapacitet mu je 2000 tona, a na njemu je zaposleno 10 ljudi - opisao je član Uprave Cromarisa Dane Desnica i naglasio kako je tvrtka nositelj i ASC certifikata za sve lokacije uzgoja po čemu su jedinstveni u cijeloj industriji uzgoja mediteranske ribe.
S pokušajima uzgoja zubataca krenuli su još '90-ih godina prošlog stoljeća, ali početci nisu bili uspješni.
- Jako ga je teško uzgojiti jer je on predator, u kavezima se bore za teritorijalnost, susretali smo se i s kanibalizmom i prvi rezultati su bili poražavajući. Međutim, tijekom godina smo uspjeli riješiti problem s hranom i sada imamo svoje matično jato - rekla je Renata Barić, rukovoditeljica istraživanja i razvoja u Cromarisu te naglasila i kako su jedni od rijetkih u svijetu koji se bave uzgojem gofa.
Posebno su ponosni na to što od 600 zaposlenih iz Zadra i okolice imaju više od 20 posto otočana, dok je zastupljenost zaposlenih otočana na uzgajalištima čak 50 posto.
Izrazito su izvozno orijentirana tvrtka. Na inozemnim tržištima ostvaruju gotovo 90 posto količinske prodaje i isto toliko prihoda od prodaje. Glavno izvozno tržište im je talijansko, a od nedavno su počeli izvoziti i u Španjolsku.
U Gaženici su izgradili skladište gotovih proizvoda što je projekt vrijedan 22 milijuna kuna, a s radom je započeo i novi proizvodni pogon za proizvode dodatne vrijednosti, što je bila investicija vrijedna 19,5 milijuna kuna.
Iz Cromarisa ističu kako posebnu pažnju posvećuju energetskoj učinkovitosti, pa su nedavno pokrenuli projekt gradnje solarne elektrane u Ninu koja će pokrivati 10 posto potrošnje električne energije cijelog Cromarisa.
Ipak, ključni element koji ih razlikuje od konkurencije su diferencirani proizvodi dodane vrijednosti - potrošačima se nude prerađevine, očišćena riba, fileti i kotleti te delikatesni program.