Hrvatska prvog dana 2023. ulazi u Eurozonu, a prije nešto manje od mjesec dana propisan je i tečaj prema kojem će se mijenjati euro.
To bi moglo ostaviti bez posla brojne mjenjačnice s obzirom na to da provizija kod mijenjanja eura u kune odlazi u prošlost, a europska valuta čini većinu prometa. Osobito u ljetnim mjesecima, kada mnogi turisti na obali kupuju kune, a mjenjačnice znaju uzimati prilično izdašnu proviziju.
No, neke se mjenjačnice ne predaju tako lako. Tečaj po kojem će se mijenjati kune za euro prvog siječnja fiksiran je na 7,53450 kuna za jedan euro. HNB-ov tečaj pak naznačuje da je prodajni za devize koji je vrijedio na dan 1. kolovoza 7,536651, a mjenjačnica u Splitu je primijenila tečaj od 7.
- Kako je to moguće da je takav tečaj, ovo je službena mjenjačnica, pa nismo na cesti.
Ovo je kao u kafiću kad imaš samo eure, pa dogovoriš s konobarom koliko će ti naplatiti i vratiti. A i tu su bili pošteniji - kazao je čitatelj portala Net.hr.
Tako je klijent za 40 eura dobio 280 kuna. Možda one decimale poslije pet ne zvuče mnogo, ali već i na tako malom iznosu, mjenjačnica je uzela 20 kuna više u odnosu na prodajni tečaj HNB-a, gdje bi za 40 eura dobio 301,46 kuna.
Srećom, mijenjao je samo 40 eura, jer da je recimo odlučio promijeniti 500 eura - 'izgubio' bi najmanje 268 kuna.