Danas je u AC hotelu by Marriot Split održana svečana sjednica Gospodarskog vijeća ŽK Split. Dodijeljena su i priznanja HGK, plakete Zlatna kuna, najuspješnijim trgovačkim društvima u Splitsko-dalmatinskoj županiji u 2022. godini te posebna priznanja. Uvodno se okupljenima obratila izaslanica predsjednika Hrvatske gospodarske komore, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj.
- Veselim se doći u Split i dodijeliti ove nagrade. Naime, taj poduzetnički uspjeh bih povezala sa sportskim uspjehom i najsportskijim gradom na svijetu. Uspjeh u poduzetništvu je jednak tomu, radiš i trudiš se godinama, a na kraju dobiješ priznaje za svoj rad. Turizam je ovdje jedan od najprosperitetnijih grana, ali jedan od kriterija koje smo ove godine uveli za priznanja je održivost. Treba pronaći mjeru da taj turizam bude održiv, a da se ostale djelatnosti i dalje razvijaju - kazala je Čagalj.
Za primjer je dala zabranu izvođenja građevinskih radova za vrijeme turističke sezone.
- Pitam se uvijek hoćemo li produljenjem turističke sezone zabraniti graditeljstvo da obavlja svoju djelatnost tijekom cijele godine. I taj sektor uprihođuje, ne koliko turizam, a doprinosi ukupnom BDP-u gotovo šest posto. S turizmom treba malo stati na loptu, treba podupirati prerađivačku industriju, IT sektor koji se dobro razvija, visoko školstvo, da jedna djelatnost ne ide na uštrb druge - zaključila je potpredsjednica.
Posebna priznanja povodom jubileja u 2023.godini dobili su Slobodna Dalmacija i Zajednica udruga inženjera Splita, a nagradu im je uručio Joze Tomaš, predsjednik ŽK Split.
- Veseli nas što je 150 tvrtki više registrirano u našoj županiji u odnosu na proteklu godinu. Imamo 16500 registriranih tvrtki, a što je izuzetan podatak. Ovo danas je naš godišnji festival poduzetništva gdje među velikim brojem uspješnih poduzetnika slavimo najbolje. Veseli nas što nisu mahom svi iz turističke djelatnosti ili ugostiteljske, nego su to tvrtke koje se mogu pokazati i na međunarodnom tržištu - kazao je Tomaš.
Ovom prigodom glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja dao je ekonomski pregled uz poseban osvrt na Splitsko-dalmatinsku županiju.
- Gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije se jako lijepo razvija, logično je da je turizam tu važna kategorija. U proteklih 30 godina se ta preobrazba i razvoj Splita dogodila tako da se sačuvala društvena i politička stabilnost. Lijepo je vidjeti da je na početku listopada Split i dalje pun stranaca, da se turistička sezona produžila. S druge strane vidimo da je industrijska strana zadržana, u smislu da imamo ono što je preživjelo preobrazbu iz totalitarnog sustava u demokraciju. To je bitno za strukturu ekonomije - mišljenja je Šaravanja.
Istaknuo je kako su trgovina i turizam bitni za zadržavanje stanovništva u jadranskoj Hrvatskoj, ali i da prednjače u gospodarstvu Splitsko-dalmatinske županije.
- Da nije tako, imali bismo dvije Slavonije u smislu emigracije. Znamo da su u povijesti Lika i Dalmacija bile izvor emigracije iz Hrvatske. Metaloprerađivačka industrija, građevinska industrija, kao i IT sektor su prednosti koje imamo u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Mnogo je startupova, ali je županija došla i do izražaja po visokom obrazovanju. Imamo sve više stranih studenta na Sveučilištu u Splitu - zaključio je glavni ekonomist HGK.
Uz članove Gospodarskog vijeća i ugledne županijske gospodarstvenike, svečanoj sjednici prisustvovali su predstavnici lokalne i regionalne samouprave te značajnih gospodarskih i drugih institucija. Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban istaknuo je kako nam je turizam primarna gospodarska granama.
- Turizam je nesigurna gospodarska grana, ovisi o nizu segmenata na koje čovjek ne može utjecati. Zbog toga je važno razvijati druge industrije, pogotovo moderne tehnologije i zelene energije. Pri kraju smo izrade našeg ICT inkubatora, a koji će mladim poduzetnicima biti potpora za razvijanje i odlazak u svijet poduzetništva. Lokalne zajednice mogu raznim mjerama razvijati malo i srednje poduzetništvo, a to neprestano i radimo. Radimo i na velikim infrastrukturnim ulaganjima, a što je važno za gospodarstvo. Jako puno upita dobivamo i za digitalne nomade, a za nekoliko dana dobit ćemo informaciju jesmo li prošli na natječaju za širokopojasni internet. Ako se to dogodi, to će biti najkvalitetniji projekt za razvoj gospodarstva na tom području. Na koncu Zlatna kuna će biti poticaj nagrađenima da vide smjer kretanja unutar razvoja svoje vlastite proizvodnje - poručio je Boban.
HGK Zlatnu kunu dodjeljuje od 1993. godine za uspješnost u poslovanju i doprinos hrvatskome gospodarstvu. Najuspješnija velika županijska tvrtka u prošloj godini je Deltron koja je osnovana davne 1995. godine, a bavi se distribucijom klimatizacijske opreme, izvođenjem svih termo-tehničkih instalacija i završnih građevinskih radova te servisom i održavanjem cijele opreme. U kategoriji najuspješnijih srednjih tvrtki nagradu je osvojila tvrtka Calvados Club, a Innovatio Proficit je dobila priznanja za najuspješniju malu tvrtku.