O andropauzi muškarci često šute, kao da su promjene koje su vidljive golim okom nevažne ili nepostojeće. Ova tišina dodatno je naglašena prisutnim stereotipom da su žene u svojim pedesetima često opisivane kao 'čangrizave babe', dok su muškarci iste dobi prikazivani kao 'momci u najboljim godinama'. Unatoč nepravednosti takve percepcije, ona i dalje čvrsto opstaje u društvu. I dok ova društvena slika može biti ograničavajuća, ne možemo zanemariti stvarnost andropauze, poznate i kao muški klimakterij, javlja HRT.
Koji su simptomi andropauze?
Hormonalne promjene koje se događaju u zrelijoj dobi nisu isključiva privilegija žena - dok njihove vršnjakinje prolaze menopauzu, muškarce sustiže andropauza.
Postupno smanjenje razine androgena kod starijih muškaraca, očituje se nizom simptoma, od kojih su mnogi slični onima povezanima sa starenjem i prisutni kod oba spola.
Valovi vrućine, iako često povezivani s menopauzom kod žena, nisu isključivi samo za ženski spol. Muškarci tako mogu iskusiti valove vrućine ili valunge, mogu se pojaviti bolovi u mišićima i zglobovima, opadanje kose, opadanje razine energije, pojavljuje se čest umor i bezvoljnost, slabi seksualna želja, dolazi do poteškoća s erekcijom, smanjuje se količina sjemena, pogoršava raspoloženje. Andropauza kao zdravstvena tegoba se utvrđuje pomoću dijagnoze koja se postavlja prilikom detaljnog razgovora s liječnikom i urologom.
Važnost razgovora o andropauzi
Dok se o menopauzi razgovara otvoreno, andropauza često ostaje u sjeni, posebno među muškarcima. Zašto?
- Cijeli naš rod kroz povijest se doživljava kao snažnija vrsta, snažniji spol. I sad odjednom mi bi trebali reći da samo nakon 40., svake godine jedan posto manje snažni – karikiram, izgubimo kosu, imamo I mentalnih poteškoća, emotivnih problema I kako da to uopće verbalizirati kao jedan snažni spol. Općenito muškarci imaju tendenciju samoliječenja u odnosu na žene koja će potražiti pomoć I probati nešto konstruktivno napraviti I unaprijediti kvalitetu života. Mi imamo tendenciju samoliječenje i guranja pod tepih - objasnio je psiholog Igor Čerenšek.
Naglasio je kako je važno otvoriti se i pričati s partnericom ili prijateljima o ovim problemima.
Čerenšek naglašava važnost opuštanja i razgovora s partnericom ili prijateljima.
- Nekad se muškarci otvore kad izlaze iz ureda, ordinacije, a nekad se jave i kažu o čemu se radi tek nakon tri susreta. MIslim da se muškarci otvaraju tek onda kad se osjećaju intimno i sigurno. Ako postsoje takvi ljudi u našem životu, bla to partnerica ili član obitelji, prijatelji – definitivno bi se trebali otovorit. Tamo gdje se osjećaju ugodno neka krenu s razgovorom, jer opet biti hrabar I tražiti podršku prijatelja ili partnera je super stvar. To nam je prilika da napravimo iskorak u svom životu.
Andropauza je poput prirodnog ritma života koji svaki muškarac doživljava nakon četrdesete godine. To je vremensko razdoblje obilježeno raznim fizičkim i emocionalnim promjenama. No, nema potrebe paničariti! Razumijevanje tih promjena, znajući kako se nositi s njima, može pomoći muškarcima da ostanu zdravi i zadovoljni. Naravno, tu je i ključna uloga liječničke pomoći i prilagodbe načina života, jer svi želimo da andropauza bude samo još jedno poglavlje u knjizi života, a ne 'kriza srednjih godina'.