Svijet od pojave COVID-a 19 strahuje od pojave nove pandemije i iduće velike zarazne bolesti – bio to virus, bakterija, gljivica ili parazit.
Trenutno najveću zabrinutost službi javnog zdravstva izazivaju malarija, HIV i tuberkuloza, koje svake godine ubiju oko dva milijuna ljudi. Tu su i prioritetni patogeni koji su postali otporni na antibiotike i antivirusne lijekove.
U pregledu potencijalnih opasnosti se ističe i podtip influence A H5N1, poznat pod imenom 'ptičja gripa' koji bi u idućoj godini mogao postati ozbiljan problem za čovječanstvo. Ovaj je virus široko rasprostranjen kod divljih ptica i peradi, a nedavno je utvrđen i kod goveda u nekoliko američkih saveznih država, te kod konja u Mongoliji, piše Novi list.
Širenjem među životinjama, raste zabrinutost i za zarazu među ljudima. U SAD-u je ove godine zabilježen 61 slučaj zaraze ljudi, uglavnom radnika na peradarskim farmama. Zabrinjava činjenica da je smrtnost kod ljudi čak 30 posto.
U ovom trenutku nema dokaza da se ptičja gripa može prenositi s čovjeka na čovjeka. No nedavna studija pokazala je da tek jedna mutacija u genomu ptičje gripe može učiniti H5N1 sposobnim za međuljudski prijenos, što bi moglo izazvati novu pandemiju.
Centri za kontrolu bolesti diljem svijeta izradili su već planove pripravnosti za pandemiju ptičje gripe i drugih bolesti koje su na pomolu. Velika Britanija je kupila već pet milijuna doza cjepiva H5 koje može štititi od ptičje gripe.
'Ne smijemo zaboraviti ni na stalne ‘spore pandemije’ kod ljudi, poput malarije, HIV-a, tuberkuloze i drugih patogena. Suočavanje s njima najvažnije je uz skeniranje horizonta za sve nove bolesti koje bi se tek mogle pojaviti', navodi Conor Meehan, izvanredni profesor mikrobne bioinformatike sa Sveučilišta Nottingham Trent.