U Klinici za ženske bolesti i porode KBC-a Split trenutno su zaposlena 32 ginekologa, a njih 26 koristi institut priziva savjesti. Dakle, šest ginekologa obavlja pobačaje na zahtjev.
Ako usporedimo s ranijim godinama kada je samo jedan ginekolog u cijeloj Splitsko-dalmatinskoj županiji obavljao pobačaje na zahtjev, brojka od šest specijalista je 'napredak'.
Prema podacima Kliničkog bolničkog centra u Splitu, u 2022. godini obavljeno je 66 pobačaja na zahtjev, godinu ranije su obavljena 23 takva pobačaja, a 2020. je obavljeno sedam pobačaja na zahtjev.
U posljednjem objavljenom izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2021. godini je obavljeno 7712 pobačaja u cijeloj državi. U KBC-u Split 2021. godine se obavilo 538 pobačaja, 23 su bila na zahtjev, a pod ostale su spadali izvanmaternična trudnoća, spontani pobačaj, legalno inducirani pobačaji, ostali abnormalni produkti začeća…
Feministički kolektiv fAKTIV u rujnu ove godine - uoči Međunarodnog dana za siguran i legalan pobačaj - objavio je podatke koje su tražili od svih zdravstvenih ustanova koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravstva za obavljanje pobačaja na zahtjev, a kako bi provjerili aktualno stanje s dostupnošću pobačaja.
Iz čak sedam ustanova (Opće bolnice Dubrovnik, OB Gospić, OB Šibensko-kninske županije, OB Nova Gradiška, OB Dr. Ivo Pedišić Sisak, Opće županijske bolnice Vinkovci te Specijalne bolnice Podobnik za ginekologiju i porodništvo) nisu im odgovorili na upit. Riječka Specijalna bolnica Medico odgovorila je da nemaju licencu za obavljanje pobačaja, što znači da su na stranicama resornog ministarstva zastarjeli i netočni podaci.
- Preostale 22 ovlaštene zdravstvene ustanove obavljaju pobačaj na zahtjev, dok Opća županijska bolnica Našice pobačaj obavlja samo u slučaju patoloških trudnoća. Pacijentice koje žele pobaciti u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Merkur upućuju se trenutačno u Kliničko bolnički centar Sestre milosrdnice zbog organizacijske prilagodbe uslijed obnove bolničkog kompleksa. U 14 bolnica dostupan je medikamentozni pobačaj, što svakako predstavlja određeni napredak u odnosu na ranije stanje - navode iz fAKTIV-a.
Kolektiv je tražio i podatke o broju zaposlenih liječnika i liječnica unutar ginekoloških odjela te broj onih koji se pozivaju na priziv savjesti.
- Prema dostavljenim podacima, svi zaposleni ginekolozi i ginekologinje obavljaju pobačaje u OB Ogulin (3), OŽB Pakrac (2), Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar (6) te KBC-u Rijeka (23). U OB Našice (5) te OB Virovitica (5) vlada kolektivni priziv savjesti, iako virovitička bolnica angažira vanjskog suradnika po potrebi. Većina zaposlenih u KBC-u Osijek (17 od 22), OŽB Požega (3 od 4), KBC-u Split (26 od 32), OB Zadar (16 od 19), KBC-u Zagreb (36 od 45), KBC-u Sestre Milosrdnice (12 od 22) te KB Sveti duh (15 od 20) odbija vršiti pobačaj. Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana nije odgovorila o broju liječnika s prizivom savjesti - navode iz kolektiva.
Što se tiče cijene pobačaja, ona varira. Prosječna cijena iznosi tristotinjak eura, iako se ukupan iznos može povećati i za dodatnih 250 eura, kako navodi fAKTIV.
U većini bolnica cijena medikamentoznog pobačaja je izjednačena s onom kirurškog, jedino je u OB Pula dvostruko manja, iako su cijene tableta znatno niže. Sve u svemu, u usporedbi s istraživanjem Platforme za reproduktivnu pravdu iz travnja 2020. godine, nema zamjetnih pomaka nabolje.
Podsjećamo, U Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini se prekid trudnoće na zahtjev žene obavlja do isteka 12 tjedana (od prvog dana posljednje menstruacije). U posebnim slučajevima komisije mogu ženama odobriti prekid trudnoće i nakon isteka 12 tjedana. Praksa pokazuje da je u Hrvatskoj najteže dobiti odobrenje komisije, za razliku od Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine gdje se u molbama mogu navesti i socio-ekonomski razlozi za prekid trudnoće.