Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Evo kako se riješiti žgaravice bez lijekova

Evo kako se riješiti žgaravice bez lijekova

Donosimo nekoliko savjeta

Žgaravica je čest i neugodan problem koji nastaje vraćanjem kiseline iz želuca u jednjak. Čest je problem u trudnoći, kod pretilih ljudi ili je posljedica prejedanja, čak i preuske odjeće. Od nje pati 75 posto ljudi.

Iako ima lijekova koji mogu pomoću, možete si pomoći i sami – prvenstveno promjenom životnih navika, piše Ordinacija.

Aktivni sastojak mnogih antacida koji se izdaju bez recepta je kalcij. On je i jedan od prirodnih lijekova protiv žgaravice pa primijetite li da vam se ovaj problem javlja više od nekoliko puta tjedno, pojačajte unos kalcija.

Što se tiče biljnih lijekova za žgaravicu, većina istraživanja usredotočena je na ovih 9 biljaka, uključujući:

- anđelika

- kim

- gorušica

- kamilica

- celandin (rosopas)

- matičnjak

- sladić

- sikavica

- paprena metvica

Važno je što i kako jedete!

Žvakanje žvake potiče proizvodnju sline, koja blokira kiseline. Osim toga, žvakaća guma tjera vas da gutate češće, što gura kiseline natrag iz jednjaka. Pri odabiru žvakaćih guma pazite da ne sadrži šećer kako biste zaštitili i svoje zube.

Zatim, pazite što i kako jedete. Izbjegavajte određene namirnice koje izazivaju žgaravicu, ali pripazite i na pepermint, kofein, gazirana pića, čokoladu, citruse, rajčice, luk i hranu s visokim udjelom masnoće. Jedite više vlakana kako bi vaš probavni trakt bio zdrav.

Pokušajte jesti pet ili šest malih obroka dnevno, umjesto tri velika. Previše hrane u želucu odjednom veliki je okidač žgaravice. Jedite polako, uzimajući manje zalogaje. To će smanjiti rizik od žgaravice.

Također, neka vam zadnji obrok bude najmanje dva ili tri sata prije spavanja kako bi vam se želudac imao priliku isprazniti prije nego što legnete.

Što još može pomoći?

Pušenje može smanjiti učinkovitost mišića koji zadržava kiselinu u želucu pa je uvijek dobro vrijeme za prestanak.

Odbacite pripijene traperice. Preuska odjeća stvara dodatni pritisak na trbuh, što može izazvati žgaravicu.

Ako možete, stavite drvene blokove ispod kreveta kako biste podigli uzglavlje 15 cm. No nemojte se truditi podizati jastuke – to nije učinkovito za žgaravicu.

Vaša reakcija na temu