Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Istraživanje o razini antitijela nakon cijepljenja Pfizerom i Modernom

Istraživanje o razini antitijela nakon cijepljenja Pfizerom i Modernom

Razlika je ogromna

Iz dana u dan postavljaju se mnoga pitanja u vezi cjepiva odnosno koliko traje zaštite nakon što smo ga primili.

Modernino cjepivo dovelo je do stvaranja više nego dvostruko antitijela u odnosu na analognu primjenu cjepiva Pfizer/BioNTech.

U istraživanju je sudjelovalo 2500 radnika u velikom bolničkom sustavu u Belgiji, čije su stanje provjeravali između 6. i 10. tjedna nakon cijepljenja. U obzir su uzimali rezultate samo onih koji prije cijepljenja nisu bili zaraženi.

Nakon analize utvrđeno je jedinica po mililitri uzorka krvi osoba koje su primile jedno cjepivo u odnosu na 1108 jedinica kod ispitanika koji su primili ono drugo.

Jedno od mogućih objašnjenja rezultata je činjenica da su razlike u količini antitijela posljedica više djelotvorne tvari u cjepivu Moderne (100 mikrograma) nego kod cjepiva Pfizer/BioNTecha (30 mikrograma).

Neovisni stručnjaci smatraju da je zasad prerano zaključivati jesu li ove razlike medicinski važne navodi Bloomberg.

- Pozvao bih na oprez u zaključivanju, jer je Moderna pokazala malo viši prosjek sporijeg opadanja njene efikasnosti - rekao je biostatističar sa Sveučilišta Emory David Benkeser, javlja Bloomberg.

Naveo je i to kako oba cjepiva donose sa sobom veliku dozu antitijela, a da je zaštita moguća i sa manjim brojem istih.

- Moguće je, međutim, da visoke razine antitijela mogu imati veze s dugotrajnosti zaštite od zaraze i obolijevanja od covida-19 - rekla je mikrobiologinje Deborah Steensels iz bolnice Ziekenhuis Oost-Limburg u Belgiji.

Naime, postavlja se pitanje utječe li broj količine antitijela na zaštitu od covida-19.

Bloomberg je citirao Pfizer povodom ovog otkrića da njihovo cjepivo i dalje pokazuje vrlo visoku efikasnost u sprečavanju obolijevanja od covida-19, odnosno sprečavanja teškog razvoja bolesti i hospitalizacije.

Aktualni podaci pokazuju i to da treća doza cjepiva šest mjeseci nakon druge znatno podiže razinu antitijela u organizmu, prenose 24 sata.

Vaša reakcija na temu