Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Kovačević predlaže da se onkološkim bolesnicima u Splitu omogući besplatan prijevoz taksijem

Kovačević predlaže da se onkološkim bolesnicima u Splitu omogući besplatan prijevoz taksijem

'Split je grad u kojem ćete češće naići na osobu s karcinomom nego drugdje u Hrvatskoj i Europskoj uniji'

'Incidencija karcinoma u Dalmaciji veća je od prosjeka Republike Hrvatske, dok se incidencija karcinoma u RH odmiče od prosjeka Europske unije i kontinuirano raste', upozorava Marina Kovačević, predsjednica Građanske inicijative 'Split je naš!' i kandidatkinja za gradonačelnicu grada Splita. Usto je, dodaje, Hrvatska druga u EU po učestalosti smrtnog ishoda karcinoma. 

'Drugim riječima, Split je grad u kojem ćete češće naići na osobu s karcinomom nego drugdje u Hrvatskoj i Europskoj uniji. Stoga je naša dužnost i odgovornost da učinimo sve što je u našoj moći da onkološkim bolesnicima i njihovim bližnjima olakšamo ionako težak teret. U Splitu onkološki pacijenti moraju fizički odnijeti papirnati nalog vozaču vozila saniteta, ili to mora učiniti netko za njih, umjesto da je njihovim liječnicima omogućeno da to riješe CEZIH-om ili mailom sanitetu', kaže Kovačević.

Smatra kako se time nepotrebno maltretira teško bolesne ljude i njihove bližnje, kao da sama borba s karcinomom nije dovoljno teška. 

'Vozača i vozila sanitetskog prijevoza nema dovoljno za nažalost rastući broj ne samo onkoloških, već i svih pacijenata koji su slabije pokretni ili nepokretni. Nadalje, prema najnovijim podacima HZMO, u Splitu živi 18.000 umirovljenika s mirovinom ispod 500 eura, što dovodi u pitanje i kupnju lijekova, a vožnja taksijem čini se, nažalost, kao znanstvena fantastika.

Rješenje koje predlažem u ime Građanske inicijative 'Split je naš!' je besplatni prijevoz onkoloških bolesnika taksijem kao što je to nedavno uvedeno u Osijeku, tako da Grad Split javnim natječajem izabere najpovoljniju taksi službu koja bi dovozila i odvozila sve onkološke pacijente s prebivalištem u gradu Splitu kod liječnika i na terapiju u splitski KBC, te da troškove pokrije iz gradskog proračuna', navela je Kovačević.

Pozvala je Ministarstvo zdravstva, HZZO i Zavod za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, koji upravlja sanitetskim prijevozom, da omogući primanje naloga mailom ili CEZIH-om.

'I da stanemo već jednom na kraj potrebi da se u 2025. godine mora nositi ručno potpisani i pečatirani papir s jednog mjesta na drugo', zaključila je Kovačević.

Vaša reakcija na temu