Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Flickr LIJEČNICI UPOZORAVAJU: Ivermektin može biti opasan i nema studija koje bi dokazale da je učinkovit kod Covida-19

LIJEČNICI UPOZORAVAJU: Ivermektin može biti opasan i nema studija koje bi dokazale da je učinkovit kod Covida-19

Služi za liječenje parazita kod životinja u tropskim područjima

Ivermektin je lijek stvoren 1975., a na tržištu je od 1985. i od tada se koristi prvenstveno za liječenje parazita kod životinja u tropskim područjima, pišu 24 sata.

U međuvremenu se koristio i u Europi, u liječenju životinja od unutarnjih i vanjskih parazita (šugaraca), ali obično kao zadnji izbor, kad drugi lijekovi nisu djelovali. Zna se da je vrlo agresivan i da može čak i izazvati smrt životinje, tako da možemo zamisliti kakve posljedice primjena može imati na ljude, kaže veterinar dr. sc. Relja Beck, voditelj Laboratorija za parazitologiju na Hrvatskom veterinarskom institutu u Zagrebu.

- Štoviše, Ivermektin je jedan od lijekova za koje se u Hrvatskoj provodi obavezni monitoring rezidua na lijekove u hrani. Ako u mesu životinja postoje i manji tragovi, nije pogodno za upotrebu. Dakle, može se koristiti u liječenju životinja, no ta se životinja najmanje mjesec dana ne smije koristiti za jelo - dodaje dr. Beck. Pogrešno je i pretpostaviti da bi lijek koji djeluje na parazite učinkovito djelovao i na viruse jer je riječ o potpuno različitim organizmima, dodaje.

- Zato je vrlo opasno dovoditi taj lijek u vezu s liječenjem COVID-19 - naglašava dr. Beck.

Kako se Ivermektin već neko vrijeme koristi za liječenje parazita, kao i nekih kožnih promjena kod ljudi, ističe kako se u svakom takvom slučaju posebno određuje odgovarajuća doza i radi posebna analiza mogućeg djelovanja na organizam, kako bi se izbjegle negativne posljedice lijeka, te postoje slučajevi u kojima se lijek nipošto ne propisuje.

U štetnost Ivermektina ne sumnja ni prof. dr. sc. Ivan Puljiz iz Klinike za infektivne bolesti 'Fran Mihaljević'.

- Nema studija koje bi dokazale učinkovitost lijeka kod COVID-19 i zato nije odobren za primjenu.Treba znati da je riječ o lijeku koji u interakciji s drugim lijekovima kod ljudi može izazvati velike komplikacije. Takav je slučaj s lijekovima za zgrušavanje krvi, a kod COVID-19 upravo s tim zna biti problema - pojašnjava.

Nema potrebe za eksperimentiranjem jer smo na tragu novih lijekova čije je djelovanje već ispitano i postoji efikasno cjepivo, slažu se oba sugovornika.

- To je, prije svega, kombinacija monokromskih protutijela (kasirivimaba i imdevimaba), koju je naša Vlada već naručila, za koji se pokazalo da je učinkovit u sprečavanju težih oblika bolesti ako se primijeni u roku od 3 do 5 dana. Slično djeluju i dva nova lijeka koji se očekuju na tržištu: Molnupiravir i Paxlovid - kaže dr. Puljiz. Uskoro na tržište treba stići i novo cjepivo proizvođača AstraZenece, za koje je potvrđeno da zaštita traje do godinu dana, pa dobivamo efikasne ‘alate’ za borbu protiv COVID-19 - zaključuje dr. Puljiz, donose 24 sata.

Vaša reakcija na temu