Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Photo by Caroline Hernandez on Unsplash Ovo je pet najboljih drevnih rituala ljepote

Ovo je pet najboljih drevnih rituala ljepote

Donosimo popis

Drevna izreka „Ako nije razbijeno, ne popravljaj“ nikad nije bila istinitija u trenutno promjenjivom krajoliku ljepote.Od turske ruže do kurkume iz Indije, tretmani stari nekoliko stoljeća, vječiti su imperativ u njezi kože i kose.  Stoga ne začuđuje da se sve više poznatih brendova okreće starim metodama i sastojcima u svojim proizvodima i formulama.  Zaposlena.hr otkriva koji su to i danas najpopularniji stoljetni rituali ljepote.

Turska: esencija ruže

Još prije dvije tisuće godina, Turci su u svojim beauty ritualima uvrstili esenciju ruže. Naime, ova esencija prepuna je vitamina, minerala i antioksidanasa koji hidriraju kožu. Također ima antiseptička, protuupalna svojstva koja će smanjiti crvenilo i ublažiti iritaciju. Nadalje, ekstrakt ružinog ulja može poboljšati teksturu, pa čak i liječiti stanja kože kao što su psorijaza i atopijski dermatitis. Upravo je zato ružino ulje jedno od najskupljih, ali i najdragocjenijih jer je samo za jedan kilogram ovoga ulja potrebno čak četiri tone ružinih latica.

Francuska: krema za ruke

Ako je bilo dovoljno dobro za Marie Antoinette, dovoljno je dobro i za nas! Zloglasna francuska kraljica često se spominje u vezi s tretmanima ljepote i ritualima, a među poznatijma se ističe činjenica da je na ruke prije spavanja nanosila razne balzame i ovlaživače, te  zatim rukavice, kako bi navedeni proizvodi obavili svoj posao. Zanimljivo, današnja rješenja u kozmetičkim salonima nisu previše različita. Parafinski tretmani slijede istu metodu. Naime ruke se namoče u topli vosak i zatim omotavaju, kako bi vosak hidratizirao i umirio kožu na dubljoj razini. Isto tako, vosak olakšava bol u zglobovima kao što je reumatoidni artritis.  Ukoliko nešto slično želi probati na kućnoj razini, navečer nanesite hranjivu kremu za ruke, te preko njih stavite pamučne rukavice i ostavite tokom noći i ujutro ćete se probuditi sa zaista mekim rukama. Ovaj tretman izuzetno je poželjan i brzo efektan, kada je to najpotrebnije- tokom jeseni i zime kada je koža suha i ispucala.

Finska: sauna

U Finskoj je već  1112. godine usvojena pogodnost korištenja sobe koja se grije ugljenom, a toplinska obrada, od sauna do slanih špilja i infra-crvenih soba , i danas je široko popularna. Soba se grije na 70, 80 ili  čak 90 stupnjeva Celzijusa, a za suhu vrućinu saune smatra se da ima bezbroj prednosti. Izvješće objavljeno 2018. godine sugerira da redovite saune mogu stabilizirati živčani sustav, poboljšati zdravlje srca i smanjiti  brojne upale,kao i oksidativni stres i ukočenost arterija. Daljnje studije također su otkrile da kratki 30-minutni tretman saune nakon vježbanja može značajno sniziti krvni tlak.

Indija: kurkuma

Dok je u zapadnom svijetu tek posljednjih nekoliko godina kurkuma zaživjela u svijetu ljepote i zdravlja,  u tradicionalnim ayurvedskim praksama ovaj svijetlo žuti korijen koristi se više od 4500 godina, tako što se unosi u mlijeko ili dodaje hrani zbog svojih ljekovitih svojstava. Studija o zdravstvenim prednostima kurkumina, spoja koji se nalazi u kurkumi, otkrila je da ovaj začin može pomoći u smanjenju učinaka oksidativnih i upalnih stanja, metaboličkog sindroma, artritisa, pa čak i tjeskobe. Također se smatra da smanjuje upalu uzrokovanu tjelovježbom i boli u mišićima.  Naime,kurkuma je izniman pojačivač imuniteta jer ima snažna antioksidativna svojstva  čak pet do osam puta jačih od vitamina C i E. Čak je i dovoljno jaka da ugasi hidroksilni radikal, koji se smatra najreaktivnijim oksidantom odgovornim za oštećenje organizma. Stoga ne začuđuje da se već stoljećima koristi za liječenje raznih oboljenja, infekcija i tegoba.

Kina: akupunktura

Ova 2.000 godina stara terapija, do danas je bezbroj puta dokazala učinkovitost u medicini, a stručnjaci ju preporučuju za smanjenje kroničnih bolova, povećanje plodnosti, olakšavanje astme i oslobađanje napetosti mišića. Akupunktura koristi igle različitih duljina kako bi stimulirala živčani sustav i imunološke stanice, što može utjecati na naše limfne, cirkulacijske i probavne sustave, plus emocionalno i kognitivno blagostanje. Kineska medicina ima zaista veliku pozitivnu ulogu, ne samo za vrijeme liječenja već i kao preventivna metoda brojnih tegoba i bolesti. na prevenciji uz liječenje. Akupunktura se često koristi na prijelazu godišnjih doba kako bi se chi [energija] u vašem tijelu prilagodila promjeni energije u prirodi. Danas je akupunktura iznimno popularna u tretmanima kože, ciljanjem na kožna oboljenja kao što su ekcem, rosacea i psorijaza, ali isto tako iz estetskih razloga, odnosno za poboljšanje tena. Ovakav tip poznat je pod nazivom, fotofacijalna akupunktura, igle se ubacuju ispod epidermisa, stimulirajući cirkulaciju i obnavljanje stanica kože. Navedena metoda može povećati razinu hidratacije i elastičnost kože, što često rezultira trenutnim vidljivim poboljšanjem stanja kože. Stoga ne začuđuje kako se ovaj tretman koristi i u svrhe poboljšanja pigmentacije i teksture kože kao i uklanjanja bora.

Vaša reakcija na temu