Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Simpozij o budućnosti razvoja lijekova iz prirodnih spojeva na MedILS-u Sveučilišta u Splitu

Simpozij o budućnosti razvoja lijekova iz prirodnih spojeva na MedILS-u Sveučilišta u Splitu

Cilj je istaknuti značaj primjene umjetne inteligencije u razvoju novih terapija

Povodom obilježavanja godišnjice početka procesa pripajanja Mediteranskog instituta za istraživanje života (MedILS) Sveučilištu u Splitu, u četvrtak, 8. svibnja 2025., s početkom u 14.30 održat će se znanstveni mini simpozij 'Od bioraznolikosti do novih terapija: doprinos umjetne inteligencije razvoju lijekova iz prirodnih spojeva.' Mjesto održavanja je MedILS, Meštrovićevo šetalište 45, Split.

Cilj je simpozija istaknuti značaj primjene umjetne inteligencije u razvoju novih terapija temeljenih na prirodnim spojevima iz ljekovitih biljaka i morskih organizama. Tom prigodom ukratko predstavit će se najnovija znanstvena postignuća MedILS-a te nova suradnja s Institutom Ruđer Bošković.

Na početku simpozija u ime domaćina obratit će se prof. dr. sc. Katarina Vukojević, voditeljica MedILS-a, prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, te gosti dr. sc. Marin Roje iz Instituta Ruđer Bošković i župan Splitsko dalmatinske županije Blaženko Boban.

U sklopu programa dr. sc. Danica Ramljak, viša savjetnica Svjetske banke za znanost i obrazovanje i savjetnica rektora Ljutića za znanstveni preustroj MedILS-a, održat će plenarno predavanje na temu uloge umjetne inteligencije u razvoju lijekova iz prirodnih izvora.

U panel-raspravi s uglednim znanstvenicima iz Hrvatske i inozemstva koja uključuje prof. dr. sc. Igora Jerkovića, prorektora za znanost i kvalitetu; voditelja grupe Kemijska biologija i prirodni spojevi na MedILS-u, dr. sc. Marina Roju, znanstvenog savjetnika iz Instituta Ruđer Bošković te jednog od vodećih hrvatskih molekularnih biologa u svijetu prof. dr. sc. Igora Štagljara sa Sveučilišta u Torontu, s  afilijacijom na Medicinskom fakultetu u Splitu i MedILS-u bit će diskutirani najnoviji znanstveni rezultati u istraživanjima prirodnih spojeva, ali i primjeni umjetne inteligencije u razvoju novih antitumorskih lijekova.

Vaša reakcija na temu