Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash STUDIJA POKAZALA Zašećerena pića potiču sve veće stope dijabetesa i srčanih bolesti diljem svijeta

STUDIJA POKAZALA Zašećerena pića potiču sve veće stope dijabetesa i srčanih bolesti diljem svijeta

Zabrinjavajući podaci

U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Medicine, ispitano je globalno zdravstveno opterećenje povezano s konzumacijom zaslađenih pića te njihov doprinos dijabetesu tipa 2 i kardiovaskularne bolesti.

Pretjerana konzumacija pića zaslađenih šećerom prepoznata je kao glavni prehrambeni čimbenik rizika povezan s nezaraznim bolestima, uključujući dijabetes tip 2 i kardiovaskularne bolesti. Prethodne studije dodatno su naglasile povezanost visokog unosa zaslađenih napitaka s pretilošću, debljanjem i poremećenim metabolizmom glukoze te povećanim rizikom od ovih stanja.

Istraživači su koristili podatke iz Globalne baze podataka o prehrani i drugih autoritativnih izvora, koji obuhvaćaju 184 zemlje. Ovaj pristup uključio je više od 450 istraživanja o prehrani koja su uključivala 2,9 milijuna pojedinaca, što ga čini jednim od najopsežnijih dostupnih skupova podataka. Ulazni podaci korišteni u analizi uključivali su podatke o konzumaciji pića zaslađenih šećerom na razini populacije, optimalne razine unosa izvedene iz meta-analiza te izravne učinke i učinke napitaka zaslađenih šećerom na rizik od bolesti posredovane indeksom tjelesne mase.

Osim toga, procjene opterećenja bolesti, uključujući incidenciju, smrtnost i godine života prilagođene invalidnosti (DALY), izvedene su pomoću ulaznih podataka o pozadinskim stopama T2D (dijabetes tip 2) i KVB (kardiovaskularne bolesti) iz studija Globalnog opterećenja bolesti iz 2019. i 2021. Monte Carlo simulacije korištene su za procijeniti nesigurnost, pružajući robusne intervale pouzdanosti od 95% za sve procjene. Procjene rizika temeljene su na utvrđenim epidemiološkim dokazima koji povezuju unos pića zaslađenih šećerom s T2D, ishemijskim moždanim udarom i ishemijskom bolesti srca.

Hitna potreba za ciljanim strategijama

Studija je otkrila da je konzumacija pića zaslađenih šećerom (SSB) značajno pridonijela globalnom teretu T2D i KVB. U 2020. potrošnja SSB-a bila je povezana s 2,2 milijuna novih slučajeva T2D (9,8% svih slučajeva u svijetu) i 1,2 milijuna novih slučajeva KVB (3,1% svih slučajeva). Identificirao je značajne varijacije u utjecajima na zdravlje povezanih s konzumacijom pića zaslađenih šećerom u regijama, s većim opterećenjem uočenim u zemljama s povišenim razinama unosa i sociodemografskim razlikama.

Globalno, konzumacija pića zaslađenih šećerom bila je povezana sa značajnim udjelom T2D i KVB slučajeva, što predstavlja značajnu incidenciju bolesti, smrtnost i DALY. Među odraslim osobama u dobi od 20 godina i starijima, nalazi su otkrili da su opterećenja T2D-a uglavnom bila uzrokovana izravnim učincima pića zaslađenih šećerom i njihovom ulogom u debljanju.

Štoviše, na kardiovaskularne učinke na sličan su način utjecale promjene tjelesne težine povezane sa šećerom zaslađenim pićima i izravni etiološki učinci konzumacije šećera. Studija je pokazala da mlađa populacija i urbani stanovnici često pokazuju veće relativno opterećenje od starijih odraslih ili ruralnih stanovnika, odražavajući obrasce konzumacije pića zaslađenih šećerom.

Nalazi su također otkrili razlike na temelju spola, obrazovanja i urbanosti, naglašavajući važnost ciljanih intervencija. Na primjer, pojedinci s nižim obrazovnim postignućima bili su osjetljiviji na štetne učinke pića zaslađenih šećerom, vjerojatno zbog ograničenog pristupa zdravstvenim informacijama i resursima.

Ova otkrića skreću pozornost na hitnu potrebu za globalnim i regionalnim strategijama, uključujući javnozdravstvene kampanje i regulatorne politike, kako bi se smanjila konzumacija pića zaslađenih šećerom i ublažio njihov utjecaj na zdravlje. Studija naglašava da ciljane politike, kao što su PDV, označavanje na prednjoj strani pakiranja i obrazovne kampanje, mogu značajno ublažiti ove terete, piše Ordinacija.

Vaša reakcija na temu