Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Freepick ZNANSTVENICI OTKRILI Treba li zaista mokriti nakon seksa?

ZNANSTVENICI OTKRILI Treba li zaista mokriti nakon seksa?

Evo što kažu stručnjaci

Ako imate vaginu, vjerojatno ste mnogo puta čuli da je apsolutno neophodno piškiti odmah nakon spolnog odnosa, kako biste spriječili infekcije mokraćnog sustava. Ali, pokazalo se da ipak nema puno dokaza koji podupiru ovu ideju, piše N1.

Šokantno je malo istraživanja o tome djeluje li ovaj često ponavljani savjet. Jedna studija objavljena u časopisu pod nazivom Evidence Based Practice otkrila je da, sve u svemu, nema velike razlike. Ali, to je samo jedno istraživanje, a rezultati nisu dali konkretne rezultate.

Američko udruženje opstetričara i ginekologa ne uključuje mokrenje nakon seksa u svoje savjete za prevenciju infekcija mokraćnog sustava. 

Evo što oni preporučuju:

- Operite kožu oko anusa i genitalnog područja,

- Pijte puno tekućine (uključujući vodu) kako biste isprali bakterije iz mokraćnog sustava,

- Ispraznite mjehur čim osjetite želju ili svaka dva do tri sata.

Ističu da čimbenici poput trudnoće, dijabetesa ili prolaska kroz menopauzu mogu povećati rizik od dobivanja mokraćnih infekcija. Čini se da su im neki ljudio skloniji od drugih. Ako ste prije imali infekcije mokraćnog sustava, šanse da ćete je ponovno dobiti veće su nego kod nekoga tko je nikad nije imao.

Ipak, ako ste mokrili nakon seksa, nema potrebe da prestanete s tom navikom. Iako nema uvjerljivih dokaza da pomaže, također nema uvjerljivih dokaza da odmaže ili čak da je beskorisno, prenosi Lifehacker.

Sprječava li mokrenje nakon seksa trudnoću ili spolne bolesti?

Kad smo već kod toga, postoje i dva mita koja su se umiješala u priču o mokrenju nakon seksa. Mokrenje nakon seksa vjerojatno neće spriječiti trudnoću ili spolno prenosive infekcije.

Kada je u pitanju sprečavanje trudnoće, sperma ide u vaginu, a ne u uretru. Ova dva otvora su blizu jednan drugome, ali nisu ista stvar, a mokraća koja napušta vašu uretru nema utjecaja na ono što se događa u vašoj vagini, grliću maternice ili maternici. Osobe koje pokušavaju zatrudnjeti možda su čule savjet da odgode mokrenje barem nakratko nakon seksa kako bi gravitacija pomogla njihovim izgledima za začeće, ali Američko društvo za reproduktivnu medicinu napominje da “ovo vjerovanje nema znanstvene temelje”.

Nije utvrđeno da mokrenje nakon seksa značajno utječe na rizik od zaraze HIV-om, klamidijom, herpesom ili bilo kojom drugom spolno prenosivom infekcijom. Za prevenciju spolno prenosivih infekcija, ACOG preporučuje korištenje kondoma, svijest o povećanom riziku od analnog seksa ili drugih radnji koje mogu dovesti do pucanja kože te obavezno cijepljenje protiv HPV-a i hepatitisa B, koji se prenose spolnim putem.

Vaša reakcija na temu