Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović 'Scherzo s otpada' u galeriji Muzeja grada Splita: 'Jagoda Buić je alkemičarka koja je i ovom izložbom pretvorila željezo u zlato!'

'Scherzo s otpada' u galeriji Muzeja grada Splita: 'Jagoda Buić je alkemičarka koja je i ovom izložbom pretvorila željezo u zlato!'

Odavno jedan kulturni događaj nije privukao ovoliki broj posjetitelja

U galeriji Muzeja grada Splita otvorena je izložba splitske i svjetske, višestruko nagrađivane umjetnice Jagode Buić. Kiparski ciklus je naslovljen 'Scherzo s otpada', a autorica je izložila niz skulptura od stvari odbačenih u otpad.  

Nakon što je prije nekoliko godina izložila reprezentativnu dionicu dotadašnjega  rada u svom rodnom gradu, nova izložba postavlja se povodom dodjele godišnje Smojine plakete na marendi koju tradicionalno organizira Boris Kragić. Odavno jedan kulturni događaj nije privukao ovoliki broj posjetitelja, doslovce se čekao kraj otvorenja kako bi brojni ušli iz kaleta Geta čestitati autorici i razgledati nesvakidašnja umjetnička djela.

Nakon što su biranim riječima o autorici govorili ravnatelj Galerije umjetnina Branko Franceschi i kustos Tonko Maroević, Jagoda Buić je uz puno humora razgolitila jedinstvenom ironijom prožetom toplinom:

- Hvala vam, lijepo ste dali izložbi dimenziju umjetničkog djela, ali ona je zapravo samo berekinada i ništa drugo. Berekinada ostaje berekinada. Hvala Smoji, mom kumpanju i inspiraciji, hvala Splitu. Ako je netko zaslužan uz roditelje za to što sam takva kakva jesam, onda je to Split, sa svim svojim manama i bezbroj vrlina. Grad u kojem su mi otac i pradida bili gradonačelnici. Mogla bi sada i umrit, ali mi ne pada na pamet. Posebno mi je drago što se izložba otvara u Papalićevoj ulici di smo ka dica išli tražit prave kurbe.

Kazala je i kako je riječ o berekinadi, ali s moralnom poukom.

- Nema te odbačene stvari koja neće naći svoje mjesto - poučila je.

Maroević je među ostalim kazao kako je Jagoda Buić vratila toplinu i mekoću u svjetsku skulpturu, kako mrtvu stvar čini živom, obično oneobičava te da nas je podarila izložbom da unese humor i ironiju u naš životni prostor.

Franceschi ju je nazvao snažnom ženom koja se protivi gravitaciji te alkemičarkom koja je i ovom izložbom pretvorila željezo u zlato.

- Ove skulpture su mlađe sestre i braća 'Ruže vjetrova' na Zapadnoj obali. Znala je Jagoda Buić da će ta skulptura ostati jedino ako je treba kranom uklanjati, a mi moramo učiniti sve da se prikladno osvijetli – pozvao je ravnatelj Galerije umjetnina.

Koliko je autorica svojih uspjehom promovirala Dalmaciju iznosio je Kragić dok je ravnateljica Muzeja grada Splita Narcisa Bolšec Ferri nazvala ovaj dan velikim za instituciju koju vodi.

- Cijeli život ću ponavljati da mi je čast što mi je Boris Kragić ponudio da ovdje postavimo izložbu - zaključila je.

Na koncu dodajmo da je umjetnica i na plakatu na ulazu u 'Galeriju Dioklecijan' jasno dala do znanja komu u čast je izložila u srcu Dioklecijanovog grada:

'Ovu izložbu posvećujem Smoji, dragom kumpanju koji je od svake judske mižerje čarolijom svog nenadmašnog humora i splitske trpke poetike učinio smijeh i šalu. Fala mu, Jagoda Buić.'

Vaša reakcija na temu