Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: A što kad se roditelji razvedu i razdvoje djecu?
Timbar na libar Piše: Željko Erceg

'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: A što kad se roditelji razvedu i razdvoje djecu?

Alex Schulman: Postaja Malma (prijevod: Željka Černok) / Godina izdanja 2024. / Profil

O AUTORUAlex Schulman rođen je 1976. u okrugu Skåne na jugu Švedske, a odrastao u Stockholmu. Izgradio je uspješnu karijeru kao novinar, bloger, televizijski i radijski voditelj, a producirao je i nekoliko kazališnih predstava.

Schulman je svoju prvu knjigu Skynda att älska (Požuri voljeti), posvećenu pokojnom ocu, novinaru i televizijskom producentu Allanu Schulmanu, objavio 2009. Drugu knjigu Att vara med henne är som att springa uppför en sommaräng utan att bli det minsta trött (Biti s njom je kao trčati uzbrdo ljetnom livadom a da se ni najmanje ne umoriš), koja govori o njegovoj supruzi, objavljuje 2011. godine. Njegova treća knjiga Glöm mig (Zaboravi me) priča je o odnosu s majkom alkoholičarkom, a u Švedskoj je bila knjiga godine 2017.

Knjiga Bränn alla mina brev (Spali sva moja pisma) objavljena je 2018., a dobila je jednoglasne pohvale čitatelja i kritike. Svojom petom knjigom i prvim romanom Braća, objavljenim 2020. godine, Schulman je debitirao na međunarodnoj sceni. Roman je objavljen u 33 zemlje, a na hrvatskom je izašao u Profilovu izdanju. Postaja Malma drugi je njegov objavljeni roman.

IZ SADRŽAJAU vlaku prema postaji Malma bračni je par u krizi, samohrani otac i njegova malena kći te žena koja traži odgovore na pitanja o svojoj majci. Harriet, Oskar i Yana u sebi nose ožiljke onoga što im se ranije dogodilo – nose teret otkrhnute obitelji. Istovremeno očaravajući i bolan roman Postaja Malma uzbudljivo je istraživanje obiteljskih trauma koje se prenose generacijama te potraga za istinom koja ima moć promijeniti tijek naših života.

OSVRTČesto vas u Timbru nagovaram da moje osvrte ne uzimate 'zdravo za gotovo' – oni su subjektivni, emotivni i uvijek ovise o trenutku. Kakvu sam knjigu pročitao prije, kakvu poslije, pa čak i o vremenu kad sam je čitao. Takav je pristup daleko od recenzije, koja mora biti stručna i objektivna. Timbar je moje čitateljsko putovanje, a osvrti su uvijek preporuke za čitanje – čak i kad pljesak zvuči suzdržano. Jer, priznat ćete, ima li ljepšeg gušta od neslaganja s 'osvrtnikom' – kako me jednom nazvao moj Dražen.

Taj osjećaj neslaganja zatekao me i kad sam vidio prosječnu ocjenu Postaje Malma na Goodreadsu. Iako je mišljenje tisuća ljudi važan orijentir, ne znači da će se vaša čitateljska intuicija poklopiti s masom. Meni se čini da je ovaj roman – nažalost – podcijenjen.

Dok sam najavljivao Postaju Malma na svom Facebook profilu, nekoliko me prijateljica i prijatelja nagovaralo da najprije pročitam Schulmanov prvijenac, Braća. To još nisam stigao, ali nakon Postaje Malma, doći će kad tad na red.

Schulmanov roman progovara o temi koja rijetko dolazi pod svjetlo reflektora – o postrazvodnom životu djece. To je svijet podjele: tebi jedno dijete, meni drugo. Ti uzimaš ovo, ja ono. I u tom svijetu neizbježno se rađaju pitanja koja peku kao sol na rani: zašto baš ja? Zašto me ono drugo nije htjelo? Ova već dovoljno bolna perspektiva dodatno je obogaćena time što Schulman uključuje i drugu generaciju, otvarajući pitanje nasljeđivanja obrazaca ponašanja.

Radnja teče između vremenskih linija, ponekad gotovo bešavno. Priznajem, vraćao sam se na nekoliko stranica unazad kako bih bio siguran tko priča – majka ili kći. To je pomalo uznemirujuće, ali i vrlo efektno – kao da nam autor poručuje da prošlost i sadašnjost nisu dvije odvojene kategorije, nego zapetljana mreža koju svi mi u životu nosimo.

Posebno me dotakla dinamika odnosa između 'zemaljske' i 'zračne' osobe – jedne koja čvrsto stoji na zemlji i druge koja lebdi kroz oblake. U njihovom suživotu leži iskra privlačnosti, ali i razdor. Schulman nas tjera da se zapitamo: može li roditelj zadržati svoju 'zračnu' osobnost kad postane odgovoran za nekog drugog? I što se događa kad zračni balon ipak dotakne tlo?

Iako roman ima trenutke kad je ritam usporen, Schulman nas brzo vraća na tračnice. Simbolika vlakova i postaje u ovom djelu nije slučajna – oni predstavljaju kretanje, odluke i trenutke koji mogu promijeniti tijek života.

Baš kao i postaja na kojoj su se susreli Harriet i Oscar, i prema kojoj roman stalno putuje. Uostalom, tko nije iskusio neočekivani zimski poljubac pred polazak vlaka na jednoj maloj stanici osamdeset i neke taj ne zna što je propustio. Ups, ovo nije iz romana, nego... Zanemarite.

OCJENA:  Nisam očekivao da će me Postaja Malma toliko očarati. Volim vedre, brze knjige, no Schulman je dokazao da nije bitna samo tema, nego i kako se razrađuje. Preporuka ide svim čitateljima koji su spremni zaviriti ispod površine odnosa, u sve ono što ih čini bolnim, neodvojivim i univerzalnim.

Podržite Timbar lajkom na Facebooku.

***

Ovaj osvrt je sufinanciran sredstvima Splitsko-dalmatinske županije.

Vaša reakcija na temu