Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: Mali roman za veliku opomenu
Timbar na libar Piše: Željko Erceg

'TIMBAR NA LIBAR' ŽELJKA ERCEGA: Mali roman za veliku opomenu

Ferdinand von Schirach: Slučaj Collini (prijevod: Branka Grubić) / Godina izdanja: 2022./ Petrine knjige

O AUTORUFerdinand Benedikt von Schirach (Munchen, 1964.) je njemački odvjetnik i pisac. Objavio je svoje prve kratke priče u dobi od četrdeset pet godina. Ubrzo nakon toga postao je jedan od najuspješnijih njemačkih autora. Njegove knjige su prevedene na više od 35 jezika i učinile ga 'međunarodno slavnom zvijezdom njemačke književnosti'.

Časopis Der Spiegel nazvao ga je veličanstvenim pripovjedačem, New York Times izvrsnim stilistom, Independent ga je usporedio s Kafkom i Kleistom, Daily Telegraph napisao je da je on jedan od najmarkantnijih glasova europske književnosti. Zbirke pripovijedaka Zlodjelo, Krivnja, i Kazna te romani Slučaj Collini i Tabu prodani su u milijunima primjeraka. Njegov kazališni komad Teror ubraja se u najuspješnije drame našega vremena, a desetak romana je dobilo filmske adaptacije.

Ferdinand von Schirach dobitnik je brojnih književnih nagrada. Živi u Berlinu. Posljednja djela koja je objavio njegova su najosobnija knjiga Kava i cigarete, svezak Unatoč tomu (s Alexanderom Klugeom) te kazališni komad Bog.

IZ SADRŽAJATrideset četiri godine Fabrizio Collini radio je u Mercedesu kao alatničar. Samozatajno i besprijekorno. A onda u jednom berlinskom luksuznom hotelu ubija čovjeka. Bez razloga, kako se čini. Noćna mora za mladog odvjetnika Caspara Leinena, koji preuzima obranu po dužnosti. Žrtva, veoma ugledan njemački industrijalac, djed je njegova najboljeg prijatelja. I što je još gore, Fabrizio Collini uporno šuti o motivu zločina. Leinen počinje istraživati i nailazi na trag koji ga vodi u središte zastrašujućeg poglavlja njemačke pravosudne povijesti.

OSVRTČesto ponavljam da su knjige bezvremenska kategorija. Domaćim autorima i izdavačima ponavljam da će se ono što danas objavimo čitati i za desetljeća, kada će ih čitatelji jednostavno ocijeniti kao dobre ili loše. Svako djelo treba biti stvarano s mislima na tu trajnost, dati mu i vremena i pažnje jer knjige nisu prolazni post na društvenim mrežama – one su nasljeđe.

Zašto takav uvod? Jer pišem o knjizi koju sam pročitao prije pet mjeseci, a koja je na hrvatski prevedena prije dvije godine, 11 godina nakon prvog izdanja u Njemačkoj. Dobre knjige su trajna dobra, i Slučaj Collini to itekako potvrđuje.

U svega 137 stranica Ferdinand von Schirach ispisao je sve što jedan roman treba imati: misteriju, ljubav, prošlost, prirodu i društveni problem. Ono što bi mnogi raspisali na 400 stranica, on je sažeo u minimalistički, precizan tekst koji djeluje kao savršeno posložena slagalica. Svaka riječ ima svoje mjesto, bez viška i ukrasa, a upravo u toj jednostavnosti leži ljepota.

Pročitao sam ga u jednom dahu, ali ono što ga čini posebnim jest da se dugo zadržao u mojim mislima. Ovaj noir, u kojem je krivac poznat od prve stranice, a motiv tek treba otkriti, rasvjetljava sramotnu epizodu njemačkog pravosuđa. Nakon Drugog svjetskog rata, malim sporednim zakonom abolirani su brojni niže rangirani nacistički zločinci – i upravo je taj zakon srž ove priče.

Naravno, postoji mnogo djela inspiriranih ratnim zločincima, no Slučaj Collini izdvaja autorova biografija. Ferdinand von Schirach unuk je Baldura von Schiracha, vođe Hitlerove mladeži i visokog nacističkog dužnosnika u Beču, odgovornog za deportacije Židova. Nakon rata, njegov je djed osuđen na 20 godina zatvora, ali i dalje ostao figura koja bi lako mogla inspirirati glorifikaciju nacističke prošlosti. No, Ferdinand je izabrao suprotan put – osudio je ne samo zločine, već i postratnu sramotu njemačkog pravosuđa.

Reći ćete možda da sam opet povezao Timbar s trenutkom, jer pišem o ovoj knjizi uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Možda ste u pravu. Ali mislim da Slučaj Collini nosi važnu poruku: zločini se nisu smjeli dogoditi, ne smiju se ponoviti, a nikada ne smiju postojati zakoni koji će abolirati mučitelje i ubojice – ni one na vrhu, ni one u sjeni.

OCJENAOvo je roman koji ćete brzo pročitati, ali dugo pamtiti. Ferdinand von Schirach postavlja mjerilo za kratke romane – minimalističke, ali emotivno i moralno snažne. Interliber je u toku, pronađite ga. Nećete zažaliti.

P.S. Podržite Timbar likeom na Facebooku.

Vaša reakcija na temu