Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press FOTOGALERIJA 'Čovjek praksom joge postaje više usredotočen, usklađen i uravnotežen na svim razinama bića'

FOTOGALERIJA 'Čovjek praksom joge postaje više usredotočen, usklađen i uravnotežen na svim razinama bića'

Razgovarali smo s Jelenom Lizde, voditeljicom Ananda joga studija

Jelena Lizde je voditeljica Ananda joga studija u Splitu, certificirani Yogasana učitelj, a prije svega predani praktikant. Yoga je njen životni stil, razlog zbog kojeg se budi i ono u čemu je pronašla smisao. Svako jutro prakticira ashtanga yogu, koju s jednakom strašću i podučava. Joga položaje doživljava kao alat za rad na sebi. Jednom godišnje odlazi u jugoistočnu Aziju, gdje posjećuje svoje učitelje i proširuje znanje, koje onda prenosi dalje na svoje studente. Prakticirala je s mnogim yoga velikanima i studijima u svjetskim metropolama zbog čega dobro poznaje standard kvalitetnog učitelja. Svoj učiteljski certifikat je stekla na Tajlandu 2015., no smatra da za učitelja papir nije toliko bitan, koliko čvrsta disciplina i iskustvo predavanja.

'Yogu sam otkrila već s 19 godina, kada sam na poklon dobila knjigu o hatha yoga tehnikama I položajima. Do tada sam se bavila raznim aktivnostima, no ništa me nije uspjelo 'zadržati na traci' kao yoga. Eksperimentirajući sama kod kuće, počela sam uviđati brojne benefite ove drevne prakse, a posebno me privukao golemi prostor za rad na sebi, što mi je tada bilo prijeko potrebno. Svakodnevnim prakticiranjem joga položaja, tijelo se počelo čistiti od toksina i nataloženih emocija. Tehnike disanja i koncentracije su mi umirivale misli osjećaje zabrinutosti. Shvatila sam da tijelo sve pamti i posprema te ga je potrebno redovito čistiti, ne samo od tjelesnih toksina već raznih utisaka što smo ih stekli od društva, roditelja, okoline i samih sebe', kaže nam

'S vremenom mi se javila ambicija da postanem učitelj te da i drugima prenesem metodu koja mi je uvelike pomogla. Počela sam pohađati seminare iskusnijih joga učitelja te sam tako skupljala znanje i motivaciju da postanem jeda. Svoj učiteljski certifikat sam stekla 2015., na Tajlandu. Međutim, povratkom doma, taj papir mi nije puno značio, jer mi je bilo potrebno iskustvo predavanja, koje sam stjecala predavajući na donacije u krugu prijatelja. Biti dobar praktikant, nužno ne znači i biti dobar učitelj', dodaje.

Nakon godinu dana, stekla je samopouzdanje i otvorila Ananda joga studio u Splitu. 

'Danas moj studio slavi skoro desetljeće i kada pogledam unatrag, bilo je uspona i padova, lekcija i brojnih iskustava što su doveli do toga da imam prekrasne klijente koji se iznova vraćaju. Moj moto jest da čovjek nikada ne prestaje učiti. Svake godine i dalje odlazim u jugoistočnu Aziju, gdje ulažem u edukacije i vlastitu praksu, iz koje crpim znanje za predavanje', pojašnjava.

Trenutno su u rasporedu samo ranojutarnji termini zbog ljetnih vrućina. 

'Inače, jogu je najbolje vježbati ujutro, kada je um najsvježiji I najmanje sklon distrakcijama, pa je i fokus bolji. Preko jeseni i zime, držim i večernje termine, koji često budu popularniji od jutarnjih, zbog obaveza. Praksa u mom studiju, utkana je u Ashtanga jog, jer je to stil joge koji je ispitan te osobno znam da djeluje. Dugotrajnim vježbanjem Ashtanga yoge, razvija se snaga i fleksibilnost te se postupno uklanjaju unutarnje blokade koje doprinose kroničnoj tjelesnoj, emotivnoj i psihičkoj napetosti. Čovjek praksom joge postaje više usredotočen, usklađen i uravnotežen na svim razinama bića, a njegov odnos sa samim sobom i svijetom postaje mnogo dublji, autentičniji i funkcionalniji', kaže Jelena.

'Između ostalog, jednom tjedno nudim radionice gdje detaljiziramo nešto naprednije položaje, u svrhu poboljšanja formalne Ashtanga prakse. Termini su svakodnevno, osim vikendom. Vikendima obavljam samo privatne satove na upit', dodaje.

Tko se može pridružiti Ananda studiju?

'Metoda u kojoj predajem u mom studiju nije klasični 'one size fits all', već svaki praktikant vježba vlastiti set položaja u grupnoj postavi koja je motivirajuća. Meni kao joga učitelju je nemoguće primijeniti jednu tehniku na sve polaznike jer građe i stanja osobe variraju od pojedinca. Tko želi započeti svoje joga putovanje, uvijek preporučim jedan individualni sat gdje ustanovimo stanje tijela, disanje i eventualne modifikacije joga položaja. Bitno je naglasiti da svaki polaznik napreduje prema svom tempu te dobiva sekvencu u skladu s trenutnim mogućnostima', poručuje za kraj.

Vaša reakcija na temu