Najbolji meštar o'soparnika je Franka Grlanović koja je slavila među dvadeset natjecatelja, zaključak je to 17. Festivala poljičkog soparnika koji se sinoć održao u okviru 21. izdanja Dugoratskog ljeta. Nagradu pobjednici uručila je državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Vedrana Šimundža Nikolić. Tugarka nam je otkrila kako je recept njenog tradicionalnog težačkog jela prenošen s koljena na koljeno.
- Bilo mi je 16 godina kada sam napravila prvi soparnik, majka me naučila, a danas sa svojih 69 godina radim istu recepturu. Od svoje majke naslijedila sam recept, moj sin se u soparnik zaljubio zbog mene, voli ga jesti pa ga je naučio i spremati - ponosno će Franka koja nam potom otkriva tajnu svog soparnika.
Vrlo je jednostavno jelo, a sastoji se od malo blitve, mladog luka i peršina, između dva sloja najjednostavnijeg tijesta, priča nam sugovornica. Da jedno jelo, od malo blitve i tijesta može biti tako popularno, čovjek ne bi vjerovao. Međutim, Frankin je poseban jer su svi sastojci domaći, od maslinovog ulja do povrća.
- Treba dobro zagrijati komin, začiniti ga kako treba i dobro ga ispeći. Nema tu neke velike tajne, samo je potrebna velika ljubav prema onome što radiš - iskreno će slavodobitnica kojoj je sin Antonio osvojio drugo mjesto, a podijelio ga je s Nevenkom Pundom.
Foto: Dean Bubić
Nagradu im je dodijelio poljički knez Petar Rodić. Treće mjesto su osvojile Ljubica Kuvačić i Željka Šarić kojima je nagradu dodijelio Tonći Bauk, načelnika općine Dugi Rat.
- Nekih šesnaest godina radim soparnik, recept je od pokojne svekrve, tradicionalan, starinski, baš kako ga je ona radila. Ovo je promocija nečega što je zaštićeno, na tržištu ima svega, a ovo je prilika posjetiteljima festivala da probaju prave recepture poljičke delicije. Svatko od nas ima svoj završni touch, ali bitno ga je znati i ispeći. Blitva mora biti stara, mlada pušta vodu - otkriva nama Željka Šarić koja je ponosna na svoj obiteljski OPG iz Trnbusa.
- Bez muške ruke u spremanju ništa ne bi funkcioniralo, a iz njihove perspektive bez ženske. Podijeljeni smo u poslovima, muški su zaduženi za drva i vatru, a mi za ostale stvari. Radimo ovo obiteljski, dva brata, dvije nevjeste i djeca već 16. godinu. Prelazimo na mlade snage, imaju volje, a mi smo sretni smo što njeguju tradiciju kraja i naše obitelji. Sretna sam i posebno me veseli što turisti sve više prepoznavaju soparnik, a malo je kazati da su oduševljeni - zaključila je.
Foto: Dean Bubić
Odluku o najboljem soparniku donio je ocjenjivački žiri koji je poručio kako nisu imali nimalo lagan zadatak jer svake godine natjecatelji napreduju. Soparnici su po njihovom sudu bili izvrsni i teško je bilo izabrati najbolje.
Festival soparnika je gastronomsko-turistički spektakl ne samo za ljubitelje tog izvornog, zdravog, ukusnog, tradicionalnog težačkog jela drevne Poljičke knežije, nego je i prvo hrvatsko jelo koje se zaslugom Društva Poljičana našlo na listi zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Brendiranje soparnika otišlo je toliko daleko da je jelo sirotinje danas prihvaćeno kao vrhunska gastronomska delicija, te je uvedeno i kao nematerijalna kulturna baština pod zaštitom UNESCO-a, a soparnik je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla i pri EU.
- U ovih dvadeset godina isključivo sam soparnik pripremao po materinoj recepturi, tajnu vam neću odati. Supruga Tonka i ja smo prošle godine osvojili treće mjesto, u Kostanju drugo, a i ovdje smo se nadali nekom mjestu. Važnom je odnijeti pobjedu, a ne samo sudjelovati. Šalu na stranu, ovom manifestacijom oduševljeni su domaći, ali i strani posjetitelji. Uspomene s destinacije najljepše pamtimo po nepcu - zaključio je Ferdinand Bečić, iz Tugara.
Foto: Dean Bubić
Iz Trnbusa dolazi Nedjeljko Tomić, kojeg smo zatekli uz komine koji su bili postavljeni uokolo i duž rive u Dugom Ratu, a na kojima su natjecatelji na licu mjesta pekli svoje soparnike.
- Potrebna je velika ljubav za ono što voliš. Preko dvadeset godina traje moja ljubav prema ovoj deliciji, za sve je kriva mama. Njen recept uvijek koristim, a tajna je već u dobrom izgledu i ukusnom zalogaju - priča nam Nedjeljko.
Kazao nam je kako je za jedan soparnik potrebno oko pola sata pripreme, a od jednog ‘kruga’ dobije se pedesetak komada.
- Ovo je atrakcija svima, manifestacija je sjajno organizirana, a u soparnik se zaljubiš za čas i vrlo brzo se navučeš. Vrlo lijepo je kada te netko proglasi najboljim, ali tu nismo zbog odličja. Nedostaje malo žara među natjecateljima, žao mi je što se ne slavi kao Alka. Bilo bi sjajno da se odlazi u kuću slavodobitnika i da se tu večer fešta. Težak je ovo biznis, možda kada nam dođu raditi soparnik Nepalci bude bolje - kroz smijeh će Tomić.
Festival organiziraju Općina Dugi Rat, Turistička zajednica općine Dugi Rat i Društvo Poljičana sv. Jure, Priko, uz sponzorstvo Splitsko-dalmatinske županije i Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, a mi vam donosimo djelić atmosfere u fotogaleriji.
@dalmatinskiportal Tko ne voli soparnik? Da vas čujemo #soparnik #dalmacija #tradicija #poljickisoparnik #fypシ #dalmatinskiportal original sound - Dalmatinski portal