Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: None Of The Above, Visual Storytelling Agency - Milan Šabić i Miroslav Lelas FOTO/VIDEO Vukodlaci i Vilenjaci: Nogometno rivalstvo bez pobjednika traje već 79 godina!

FOTO/VIDEO Vukodlaci i Vilenjaci: Nogometno rivalstvo bez pobjednika traje već 79 godina!

Nakon velikog potresa 1943. godine presušilo je Modro jezero

Na samom dnu jednog od najljepših hrvatskih krških jezera, prirodnog fenomena Modro jezero, iz godine u godinu sastaju se Vilenjaci i Vukodlaci kako bi odmjerili snage u najdražem im sportu - nogometu. Zvuči kao kakav san ili barem bajka, ali to ipak nije slučaj, malonogometna utakmica na dnu presušenog jezera tradicija je koja se u Imotskom čuva već 79 godina.

Ekipa iz mlade splitske agencije None Of The Above razgovarala je s predstavnikom Vilenjaka, novinarom Bracom Ćosićem i predstavnikom Vukodlaka Joškom Mustapićem, koji su im otkrili kako je sve počelo.

- Nakon velikog potresa 1943. godine presušilo je Modro jezero. Momci iz Imotskog koji su bili na studijima po zemljama Europe, donijeli su nogometnu loptu i odigrali utakmicu. Nažalost, nemamo fotografija ili videomaterijala, ali imamo rječju zabilježeno da se utakmica odigrala između ekipa iz dva različita kvarta Imotskog, Jezero i Bazana - prisjeća se zapisanog Ćosić.

Nije odmah došla ideja o vilenjacima i vukodlacima, njih je tako krstio sad već pokojni sumještanin Duje Delić. Vilenjake po vilinskoj pećini sa zapadne strane jezera, a Vukodlake s istočne. Specifičnost ovih utakmica je, naglašava, da već godinama završavaju remijem.

- U početku su to bile ozbiljne utakmice, pa bi netko poveo s dva, tri gola razlike, ali onda smo rekli zašto bi imali tu nekakvo rivalstvo, bitno je da dođemo i posjetimo jezero, pa ćemo se dogovoriti da bude neriješeno. Tako je i bilo i ostalo do dana današnjeg. Radosni smo jer ovo je promocija grada Imotskog i njegovih prirodnih ljepota - priča s ponosom Ćosić, koji je odigrao skoro sve utakmice održane na Modrom jezeru, a s ovogodišnjom sedamnaestom se službeno umirovio.

Predstavnik Vukodlaka Joško Mustapić ispričao je legendu o vilama Plavog jezera, kako ga zbog odsjaja plavetnila neba nazivaju Imoćani.

- One su u noćima punog mjeseca pozivale imotske momke da siđu u jezero i ljubovale s njima.

Znak su davale samo posebnim momcima, pjevale bi, a samo bi izabrani momak čuo pjesmu.

Problem je bio što nakon vile, taj momak više nije želio biti s nijednom drugom ženom. I onda su se dosjetile majke, svekrve i bake. Kada bi voda na plaži Plavog jezera bila mutna, slale su djevojke da se smoče i tako je magija vila prelazila na njih. Od tada, više nijedna žena iz Mustapića nije otišla od svog muškarca, jer se ta posebna magija s vila prenosila na naše supruge - govori Mustapić. A i jezero je kao žena, dodaje.

- To mi tako kažemo jer i u poznim godinama ima jednu ljepotu i prepoznatljiv miris koji vam ostaje u duši - pjesnički zaključuje.

Utakmica na Modrom jezeru atrakcija je koja svake godine privlači na tisuće posjetitelja, a kako to sve skupa izgleda pogledajte u videu.


Vaša reakcija na temu