Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Husse otkriva: Pet načina kako pronaći najbolju hranu za svakog kućnog ljubimca

Husse otkriva: Pet načina kako pronaći najbolju hranu za svakog kućnog ljubimca

Tim nutricionista i veterinara donosi vrijedne savjete

Ponekad nailazimo na pravi izazov kod pronalaska hrane koja najbolje odgovara kućnom ljubimcu. Na policama u trgovinama hrane za kućne ljubimce obično se nalazi veliki izbor hrane pa smo često u nedoumici koju hranu odabrati. Vrlo često zbog pogrešnog odabira ne trpi samo naš ljubimac već i naš novčanik jer hrana koja mu stvara zdravstvene probleme i koju neće jesti uglavnom završi u smeću. 

Istražujući kako pronaći hranu koja će odgovarati određenom kućnom ljubimcu naišli smo na Husse, švedski brend super premium hrane za kućne ljubimce. Ono što Husse nudi je jedinstven pristup svakom kućnom ljubimcu, upoznavanje njegovih potreba i zdravstvenog stanja. Na temelju dobivenih informacija Husse tim pronalazi najbolji odabir za svakog ljubimca. 

Husse tim nutricionista i veterinara nam donosi pet načina pomoću kojih najlakše odabrati najbolju hranu za kućnog ljubimca

1. Udio proteina u hrani

Proteini su važan nutrijent svake prehrane psa ili mačke. 

Baš zato se često 'hvatamo' za hranu koja sadrži najveći postotak proteina jer smo uvjereni da postotak proteina određuje kvalitetu proizvoda što često nije točno. Kod postotka proteina u hrani je bitno saznati da li se radi o biljnim proteinima ili proteinima životinjskog podrijetla. 

Glavna razlika između biljnih i životinjskih proteina leži u broju aminokiselina koje sadrže. Namirnice životinjskog podrijetla kao što su crveno meso, piletina, jaja i riba sadrže svih devet aminokiselina koje su potrebne svakom organizmu, te su u potpunosti probavljivi . Namirnice biljnog podrijetla ne sadrže sve aminokiseline, te zbog toga ne mogu osigurati organizmu sve što mu je potrebno, a vrlo često utječu na lošu probavu ljubimca jer nisu u potpunosti razgradivi.

2. Poznavanje potreba kućnog ljubimca

Prije odabira hrane potrebno je poznavati osnovne potrebe kućnog ljubimca. Radni ili lovački psi trebaju hranu s više proteina i masnoća, dok psi koji se manje kreću, boluju od dijabetesa ili su skloni nakupljanju viška kilograma imaju manje energetske potrebe, te trebaju hranu sa smanjenim udjelom masnoća. Mačke koje žive u zatvorenim prostorima i mačke koje su aktivnije, te žive na otvorenom trebaju drugačiji plan prehrane. Kod hrane za starije pse je bitno da hrana sadrži taurin, važan sastojak za dobar rad srca dok psi gigantskih pasmina u svojoj prehrani trebaju glukozamin i kondroitin za zglobove i kosti. 

3. Suha ili mokra (konzervirana) hrana

Često se borimo s ljubimcem koji jede samo mokru hranu, a suhu uglavnom izbjegava. Važno je napomenuti da je to samo stvar navike. Suha hrana je prije svega zdraviji odabir od konzervirane hrane. Konzumiranjem suhe hrane dolazi do mehaničkog čišćenja zubi, skidanja plaka i izbjegavanja skupih odlazaka veterinaru zbog uklanjanja kamenca. Mokra hrana sadrži samo 20% hrane a čak 80% vode, te bi kao takva trebala biti samo nagrada koju ljubimac dobije povremeno. 

4. Veličina briketa

Odabir veličine briketa nije toliko bitan za mačke koliko je iznimno važan za pse. Veličinu briketa je jako bitno prilagoditi dobi i veličini ljubimca. Veličina briketa je jako bitna zbog probavljanja hrane, žvakanja i mehaničkog čišćenja zubnog kamenca. Ako su briketi koje pas jede premali, on ih neće žvakati već gutati, na taj način ne čisti zube, te je veća mogućnost problema s probavom, povraćanjem ili prejedanjem. Također, maloj pasmini se ne smiju davati preveliki briketi kako ne bi došlo do gušenja. Ako pas jede brzo ili je halapljiv, potrebno mu je dati veče brikete koje će morati žvakati kako ne bi došlo do problema s probavom ili prejedanjem. 

5. Prirodni sastojci

Osim postotka životinjskih proteina, jako su bitni i ostali sastojci u hrani, stoga je potrebno dobro pročitati što sve određena hrana sadrži. Vodite računa da hrana nema konzervansa, umjetnih bojila, te da je GMO free. 

Husse garantira kvalitetu svojih proizvoda, vodeći računa o prirodi, specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju životinja, na ekološki apsolutno prihvatljiv način. Husse proizvodi nisu štetni, te su lišeni okrutnosti prema životinjama. Proizvodi su bez bojila, konzervansa, napravljeni od prirodnih sastojaka, te su GMO-free. Nositelji su brojnih nagrada iz kategorije hrane za kućne ljubimce, a Husse brend je proglašen Brendom godine 2019./2020.

Obratite se Husse nutricionistu kako bi vam olakšali pronalazak najbolje hrane za vašeg ljubimca (Dolores 095 4444 073).

Vaša reakcija na temu