Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Andreas N from Pixabay Kazaljke idu naprijed, ali tijelo zaostaje: Uskoro počinje ljetno računanje vremena, evo kako najlakše prebroditi promjenu

Kazaljke idu naprijed, ali tijelo zaostaje: Uskoro počinje ljetno računanje vremena, evo kako najlakše prebroditi promjenu

Ovo može poremetiti biološki ritam, uzrokujući umor, manjak koncentracije i povećanu razdražljivost

U noći sa subote na nedjelju, 30. ožujka, kazaljke na satu pomiču se jedan sat unaprijed, čime započinje ljetno računanje vremena. To znači da će svi koji se probude u nedjelju ujutro imati sat vremena manje sna, a dan će se činiti dužim jer će sunce zalaziti kasnije.

Iako se ova promjena uvodi radi bolje iskorištenosti dnevnog svjetla, ona može imati značajan utjecaj na ljude, posebno na njihov san, raspoloženje i produktivnost. 

Prema istraživanjima, pomicanje sata može poremetiti biološki ritam, uzrokujući umor, manjak koncentracije i povećanu razdražljivost. Osobe koje imaju osjetljiv san, djeca i stariji ljudi posebno su skloni osjećati posljedice ove promjene.

Kako lakše prebroditi promjenu?

Stručnjaci savjetuju da se tijelo na pomicanje sata priprema postupno. Nekoliko dana prije promjene pokušajte odlaziti na spavanje malo ranije, kako bi se organizam lakše prilagodio novom ritmu. Također, važno je izbjegavati kofein i izloženost ekranima prije spavanja, jer plavo svjetlo s mobitela, televizora i računala može ometati proizvodnju melatonina, hormona koji regulira san.

Boravak na dnevnom svjetlu igra ključnu ulogu u prilagodbi unutarnjeg sata, stoga se preporučuje što više vremena provoditi na otvorenom, posebno u jutarnjim satima. Također, redoviti obroci pomažu tijelu da održi stabilan ritam, pa je važno ne preskakati doručak i druge obroke, jer probavni sustav ima značajnu ulogu u regulaciji cirkadijalnog ritma.

Iako pomicanje sata mnogima donosi određene poteškoće, uz nekoliko prilagodbi organizam se obično uspije uskladiti s novim vremenom u roku od nekoliko dana. Iako se već godinama raspravlja o ukidanju sezonskog pomicanja sata, odluka na razini Europske unije još nije donesena. Do tada, preostaje nam svake godine prilagođavati se ovom prijelazu.

Vaša reakcija na temu