Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay POSUDILA MOMKU PARE PA PREKINULI Cura traži savjet kako dobiti natrag 10 tisuća kuna

POSUDILA MOMKU PARE PA PREKINULI Cura traži savjet kako dobiti natrag 10 tisuća kuna

Dvostruko prevarena

Kad ljudi ne mogu pronaći izlaz iz teških situacija u kojima su se zatekli, nerijetko potencijalna rješenja pronalaze na internetu. Reddit vrvi molbama za savjete, a jednu je takvu uputila i prijateljica dvostruko prevarene cure. Naime, uz to što je raskinula vezu jer ju je momak prevario - duguje joj 10 tisuća kuna. Pita se sada kako povratiti taj novac.

Može li ga tužiti?

'Moja prijateljica je pozajmila dečku 10 tisuća kuna, a prije par dana su prekinuli, kako da ona uzme svoj novac nazad? Da ga tuži? I je li to uopće moguće? Što da napravi da dobije svoj novac nazad', upitala je korisnike ove platforme.

Dodatno je i pojasnila kako se cura našla u nevolji.

'Bili su godinu dana u vezi i prije dva mjeseca je hitno trebao 10 tisuća kuna da pomogne nekom stricu. Taj novac još nije dobila i on je uvijek odugovlačio, na kraju su prekinuli jer je on nju prevario', napisala je. 

'Taj novac mogu utjerati samo kostolomci'

Objava je zainteresirala mnoge na Redditu, osvanulo je više od stotinu komentara. Međutim, malo je onih koji vjeruju da legalnim putem može postići što je zacrtala jer posudba nije ovjerena kod javnog bilježnika. U većem su broju oni koji  bi 'plesali' na rubu zakona i poigrali se zastrašivanjem dužnika. 

'Ako nema crno na bijelom, odnosno neki papir da mu je posudila, taj novac mogu utjerati samo kostolomci (što za neke ljude uopće nije loša ideja).

Ja sam znao svoje 'dužnike' zvati u tri sata ujutro i pitati ih kako spavaju. Pa kad bi me napali da nisam normalan, rekao bih da ih ne bi zvao da nemamo neriješene poslove. Uglavnom - vratili su svi sve', napisao je jedan korisnik.

Drugi je predložio da proda dug utjerivaču.

'Doduše dobit će dvije, tri tisuće manje, ali će dečku pružiti nezaboravnu zabavu. Ili neka neki njen nabildaniji frend glumi utjerivača, bilo bi jako zabavno', dodao je.

Još ih je nekoliko nastavilo u istom tonu.

'Neka zamoli par prijatelja da obuku hoodice i neka samo gledaju u njega randomly dok izlazi iz kuće. I tako kad god im se da. Neka obilaze njegov auto ako ga ima, možda malo neka vire oko ulaza i kao nešto slikaju... Neka nikad ništa ne kažu, a prije toga neka mu ona pošalje poruku da želi svoje pare natrag i da se ne šali', naveo je korisnik.

'Piši propalo'

Nekoliko je onih koji smatraju da cura više neće vidjeti svoj novac. Ideju istjerivanja duga smatraju izrazito lošom.

'Baš odlična ideja, zbog je*enih 10 tisuća kuna završiš na sudu jer si išao istjerivati dug za kojih uopće nemaš dokaza', napisao je jedan korisnik.

'Poruke može mami pokazivat, bez javnog bilježnika posudba ti je rekla-kazala i nema osnove za tužbu', istaknuo je drugi.

Nisu baš svi pesimistični

Iako malobrojniji, postoje i oni koji vjeruju da će cura dobiti svoje novce. Savjetovali su da pokuša do njih doći  normalnim razgovorom ili da se posavjetuje s odvjetnikom.

'Neka pristojno zamoli porukom svoj novac natrag. Da mu neki rok za skupiti pare, tipa tri tjedna. Kaže da zna da nije mali iznos, ali isto tako da se snađe. Kako je od nje bez pardona posudio, sad može od nekog drugog posuditi da njoj može vrati jer ne želi ga više ni čuti ni vidjeti - a da bi i njemu trebalo biti isto to u životnom planu. Usput mu reći da samo javi ako misli da ta suma nije realna i ako on ima neki protuprijedlog. I nek' čuva poruku što joj je pritom odgovorio. Ako ništa ne napiše, još jednom tako. Ako on i dalje ignorira, probaj razgovarati ako si dobra bila s njegovim roditeljima oko toga - uživo sve. S njima ništa preko poruka', savjetovala je jedna osoba.

'Naravno da postoje mogućnosti, možeš podići privatnu tužbu, samo pokušaj prije sakupiti neke dokaze kao poruke ili snimiti pozive u kojima ćeš nekako dobiti od njega priznanje duga ako ne postoji pisani trag o posudbi novca, izvod s računa, svjedok ili nešto slično... Postoji možda mogućnost i podnošenja kaznene prijave državnom odvjetništvu ako je ispunjeno biće kaznenog djela prevare... Obrati se nekom odvjetniku s konkretnim opisom događanja, dobit ćeš točniji odgovor nego ovamo...', poručila je druga.

'Ne posuđuj nikome novac'

Značajan dio uključenih u raspravu drži da ovaj primjer treba poslužiti u edukativne svrhe. Odnosno, stava su kako nikome ne treba posuđivati novac.

'Ne posuđuj nikom novac, pa si sve riješio. Ali ozbiljno, problem je u tom što kad nekom posudiš novac, u jednom trenutku ga trebaš nazad. Jednostavno, treba ti. A dužnik ga je posudio zato jer je i njemu trebalo i po svoj prilici će imati teškoća da ga i vrati. I onda na kraju ispada da moljakaš svoj novac. Pa ako ti zaista treba, onda ispadneš smeće zato što napraviš pritisak. Ako želiš izbjeći takve situacije, bolje ne posuđivati nikom', poručio je jedan komentator.

'Otac mi je rekao kad sam posuđivao da dam onoliko koliko možeš oprostiti. Prekriži, piši propalo', istaknuo je drugi.

Treći se nadovezao:

'Tu ti je otac u pravu. Inače nikad ne posuđujem lovu, ali jednom učinih iznimku. Posudih određenu svotu frendici koju znam pola života i to je svota za koju sam znao da je maksimum koji mogu dati, da ne osjetim to i koju ne očekujem natrag (ali nisam joj to rekao). Bilo je u pitanju da se mora skupit određena svota za operaciju njene daljnje rodbine koja se vlastitim nemarom i ignoriranjem naputaka doktora dovela u loše stanje i da je operacija sada potrebna (duga priča). Rekla je da će vratiti, ali, evo, od toga prođe skoro dvije godine i love nikad. Bilo bi bolje da mi kaže 'doniraj mi' - to bih više cijenio.'

Postoje i oni koji su pronašli svijetlu stranu dramatične situacije:

'Neka smatra tih 10 tisuća kuna uloženim u obrazovanje, i kada bude imala 50 godina - neka se sjeti kako joj je dobro jer nije završila u braku s tim likom ili nekim njemu sličnim.'

Vaša reakcija na temu