Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: press Predstavljena Udruga mladih 'Arbanasi 1726', očuvanje branja žuke jedan joj je od glavnih ciljeva

Predstavljena Udruga mladih 'Arbanasi 1726', očuvanje branja žuke jedan joj je od glavnih ciljeva

'Ovo je samo početak'

'Zajednica Arbanasa posljednjih tjedana ujedinjena je kroz peticiju koja je istaknula izazove koji prijete našem identitetu, osobito u kontekstu razvoja naselja. Ova inicijativa okupila je mnoge koji dijele zajedničke vrijednosti transparentnosti i odgovornosti u urbanističkom planiranju.

Energija i povezanost nastavili su se i tijekom službenog predstavljanja Udruge Mladih Arbanasi 1726', ponosno su istaknuli njeni predstavnici.

Gradska knjižnica - Ogranak Arbanasi, naime, tom je prigodom bila ispunjena mještanima svih generacija. Predstavljeni su konkretni ciljevi udruge, uključujući revitalizaciju javnih prostora, skrb o starijima, unapređenje pristupačnosti i sigurnosti te oživljavanje društvenog života.

'Jedan je od ključnih ciljeva udruge očuvanje tradicije branja žuke i ukrašavanja crkve Gospe Loretske - duhovnog središta Arbanasa na istom mjestu još od 1734. Iako današnja crkva datira iz 1907., njezin značaj i simbolika ostaju nepromijenjeni. Proslava blagdana Gospe Loretske prilika je za međugeneracijsko povezivanje i očuvanje kulturne baštine.

Ciljevi uključuju i organizaciju zabavnih i sportskih događaja koji će omogućiti opušteno druženje za sve generacije, promovirajući zdraviji način života i jačanje međusobnih odnosa. Sportski turniri i fešte pružit će priliku za opuštanje, zabavu i aktivnost, dok će istovremeno poticati interakciju među mještanima.

Udruga stavlja poseban naglasak na uključivanje mladih u sve projekte, potičući njihovo sudjelovanje u organizaciji događanja, edukaciji i očuvanju Arbanaškog jezika kako bi buduće generacije nastavile čuvati svoj identitet. Također, kroz suradnju s drugim udrugama i institucijama promičemo ekološke inicijative kao što su održavanje plaža i reciklaža.

Naša vizija uključuje stvaranje društvenog centra u kojem će se svi moći okupljati, učiti i dijeliti iskustva. Takvo mjesto omogućit će prijenos znanja i očuvanje tradicije, stvarajući prostor za povezivanje svih generacija. U trenutku kada se mladost osloni na mudrost, a stariji prepoznaju snagu novih naraštaja – tada se stvara istinsko zajedništvo. S poštovanjem se oslanjamo na mudrost starijih, svjesni da su oni temelji na kojima gradimo budućnost', naveli su. 

Naglasili su kako im je misija sačuvati i prenijeti vrijednosti, običaje i ljubav prema Arbanasima – kako bi mjesto koje vole, koje ih je oblikovalo nastavilo živjeti kroz generacije koje dolaze. Žele da ta ljubav prema baštini bude živa i među njihovom djecom kako bi se naslijedila kultura koja nadilazi vrijeme.

'Arbanasi su oduvijek bili ljudi snažnog duha, čvrstog karaktera i velike strasti. Zato je udruzi izuzetno drago što je upravo ta energija pretočena u plemenit cilj: povezivanje, solidarnost i zajedničko djelovanje. Velik odaziv na dosadašnje aktivnosti snažna je poruka  zajednice – da idemo u pravom smjeru i da zajedništvo nije samo ideja, već svakodnevna stvarnost.

Ovo je samo početak. Pred nama je mnogo ideja i ciljeva, stoga pozivamo sve generacije da se uključe, podijele svoje prijedloge i postanu aktivni sudionici naših inicijativa. Naš je zajednički cilj unaprijediti život u našoj zajednici, stvarajući prostor za međusobnu povezanost i suradnju, gdje ćemo svi biti uvaženi i zajedno raditi na boljoj budućnosti.

Snaga koja nas spaja, ukorijenjena u gotovo 300 godina zajedničke povijesti, potiče nas da se borimo za bolji i pravedniji svijet. Taj temelj duboko je usađen u naš identitet i podsjeća nas na riječi koje naši preci i danas izgovaraju s ponosom: 'Gjaku ynë' – krv naša. Riječi koje simboliziraju generacijsku povezanost i snagu zajedništva koje nas vodi, ujedinjuje i osnažuje', navodi se u priopćenju udruge.

Vaša reakcija na temu