Etnografski muzej Split i ove se godine uključuje u manifestaciju Noć muzeja, koja će se održati u petak, 30. siječnja 2026. Ovogodišnji program donosi sadržajno i tematski raznolike elemente u kojima se povezuju edukacija, baština, suvremene interpretacije i aktivno sudjelovanje publike.
Manifestacija započinje u 18 sati radionicom i pričaonicom za djecu 'I ja volim muzej', uz gostovanje naše proslavljene daljinske plivačice Dine Levačić koja kroz osobna iskustva s putovanja i brojnih zanimljivih susreta s muzejima širom svijeta približava muzejsku tematiku najmlađima. Sudjelovanje je moguće uz prethodnu prijavu.
Od 18 do 22 sata posjetitelji svih generacija pozvani su sudjelovati u participativnoj umjetničkoj akciji 'Kulturom gradimo bolji svijet', projektu u kojem publika zajednički oblikuje instalaciju kao vizualni zapis promišljanja kulture kao povezujuće i društveno važne snage. Instalacija će se na kraju večeri postaviti na pročelje muzeja.

Središnji izložbeni dio večeri započinje u 19 sati otvorenjem izložbe 'Mato Kaić - Svjetlopisi pod bosanskim nebom', koja donosi izbor iz fotografskog opusa livanjskog fotoamatera iz prve polovice 20. stoljeća. Fotografije bilježe krajolike, prizore svakodnevice i portrete ljudi te se ističu toplinom, humanizmom i dokumentarnom vrijednošću. Izložba je realizirana u suradnji s Franjevačkim muzejem i galerijom Gorica - Livno te ostaje otvorena do 1. travnja 2026.
U 20 sati slijedi vođena tematska šetnja 'Carevi i palače, sobe i kuhinje: noćni đir oko Etnografskog', koja posjetitelje vodi kroz jugoistočni kvadrant Dioklecijanove palače, otkrivajući slojevitu povijest prostora u kojem se Muzej nalazi. Prijave su za šetnju zatvorene jer je program popunjen.
U 21 sat predstavit će se virtualna izložba 'Na terenu smo, molimo nazovite sutra!', posvećena terenskim istraživanjima Etnografskog muzeja Split od 1950-ih do 1990-ih godina, s naglaskom na digitalizaciju i suvremenu prezentaciju muzejske građe. Program Noći muzeja zaokružuje se u 22 sata predstavljanjem zajedničke instalacije posjetitelja.
Tijekom cijele večeri prostor Muzeja pratit će glazbeni program KLFM radija. Gosti će moći kupiti muzejske publikacije po promotivnim cijenama.