Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Antonio Mirko Macan RAT NAKON RATA Knjiga Hrvoja Mandića predstavljena u Splitu

RAT NAKON RATA Knjiga Hrvoja Mandića predstavljena u Splitu

'Jako teško vrijeme obilježeno nasiljem, ideološkom agresijom i strašnim zločinima'

U dvorani Rektorata Sveučilišta u Splitu predstavljena je nova knjiga historiografske tematike autora povjesničara dr. sc. Hrvoja Mandića 'Rat nakon rata'. Studentica Antea Dragičević predstavila je temu večeri zahvalivši organizatorima: Hrvatskoj  udruzi  Benedikt, nakladničkoj kući Despot i Udruzi studenata Herceg-Bosne, čija je članica. Knjigu su predstavili Radoslav Zaradić, predsjedniku Hrvatske udruge Benedikt, nakladnik Zvonimir Despot i Hrvoje Mandić, autoru knjige, a bili su i Tomislav Đonlić, pročelnik županijskog  Upravnog odjela za prosvjetu i Nikola Koceić-Bilan, prorektor za studente, nastavu i poslovanje.

Đonlić je zahvalio autoru na visokoj stručnoj razini proučavanja ove teme koja donosi novo svjetlo u našu povijest. Koceić-Bilan je objasnio tri vrijedna razloga za zadovoljstvo novom knjigom povjesničara Mandića. 

'Uspostavljanje komunističke vlasti u Hercegovini trajalo je punih šest godina od 1945. do 1951. kada je ubijen posljednji pripadnik antikomunističke gerile. Jako teško vrijeme obilježeno nasiljem, ideološkom agresijom i strašnim zločinima. Knjiga donosi detaljni prikaz represije protiv jataka, civilnog stanovništva koji su pomagali pripadnicima antikomunističke gerile, a uloga žena bila je ključna u održavanju organiziranog otpora. Knjiga se u cijelosti oslanja  na arhivskom gradivu zato je posebno vrijedna i značajna', rekao je Zaradić.

Zvonimir Despot naglasio je vrijednost knjige koja na znanstveni način obrađuje temu za koju kaže kako je bila potpuno zapostavljena. Zastupa mišljenje da u demokraciji koju živimo prošlost ne smije biti nepoznanica.

Hrvoje Mandić je radio na knjizi od 2014., punih deset godina proučavajući arhivske dokumente i podatke o jatacima, od toga 40 %  su bile  žene koje su pomagale i štitile svoju djecu, braću, roditelje. Sinteza o njima tek predstoji. 

'Činjenica je da sam ovom knjigom probudio duhove, ohrabrio ljude koji otvoreno pričaju, šalju mi nove podatke o jatacima. Bez ikakve sumnje, nova istraživanja predstoje...', zadovoljan je autor.

Zainteresirani slušatelji postavljali su brojna pitanja autoru i dobili cjelovite i detaljne odgovore. Zanimljivo je bilo slušati svjedočanstvo gospođe Ružice Maduna Šarčević koja je preživjela komunističke zatvore zajedno sa svojom majkom na koju je silno ponosna. Živjeli su u Sarajevu, a Ružica je imala samo devet dana kada  je s majkom dovedena u zatvor. 

Vaša reakcija na temu