Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SERIJSKI GLEDATELJ Walking Dead: Oproštaj od 'hodača'
Serijski gledatelj Piše: Ivica Profaca

SERIJSKI GLEDATELJ Walking Dead: Oproštaj od 'hodača'

Producenti su završnu sezonu ponešto zakomplicirali...

Ove nedjelje televizijska će povijest doživjeti početak kraja jednog od najzanimljivijih proizvoda kojega se ikad moglo vidjeti na malim ekranima, ne samo američkim, zbog čega i odstupamo od pravila ove rubrike pa umjesto odgledane serije donosimo najavu. Toga dana, naime, AMC će emitirati prvu epizodu posljednje sezone 'Živih mrtvaca' (Walking Dead, 2010-2022, AMC), čime će ta po gledanosti, kvaliteti i značaju istinski velika serija krenuti prema svom završetku. Naši gledatelji tu će prvu epizodu moći gledati dan kasnije, u ponedjeljak, 1. ožujka, u 22.55, pod uvjetom da imaju kabelsku TV s Foxom u ponudi. Oni strpljiviji, s pretplatom na HBO GO, mogu čekati da se cijela sezona tamo pojavi. Sve koji tek žele ući u pustolovinu gledanja 'Živih mrtvaca' tamo mogu odgledati sve dosadašnje sezone.

Producenti su završnu sezonu ponešto zakomplicirali, pa neupućene malo zbunjuje je li u pitanju deseta ili 11. sezona. Stvari stoje ovako: prvih šest epizoda pripadaju onoj sezoni koja je završila prošle godine u travnju, a onda kreće 18 epizoda jedanaeste sezone, koja će se protegnuti sve do 2022. Valjda će stvari biti jasnije kad sve skupa krene, i pokaže se logika ovakvog rasporeda.

Prošla 'tranša' završila je na neobičan način. Posljednja epizoda nije bila dovršena kad je krenula pandemija, i onda su ovisnici o 'hodačima' mjesecima čekali na njezino prikazivanje. To je izazvalo zanimljive i duhovite dosjetke, jer je ispalo postapokaliptička serija o nepoznatom virusu koji ljude pretvara u zombije odgođena zbog - dotad nepoznatog virusa. Otprilike nalik, sjetit će se stariji, nekadašnjim vicevima o odgađanju vježbe 'Ništa nas ne smije iznenaditi' zbog snijega.

Kako zna svaki pravi fan - a vaš Gledatelj spada u tu kategoriju - 'Živi mrtvaci' nastali su po istoimenom strip predlošku Roberta Kirkmana, Tonyja Moorea i Charliea Adlarda, kod nas objavljenom u izdanju Fibre. Čak i manje informirani znaju osnovni zaplet: skupina preživjelih u zombi apokalipsi pokušava ostati živa, ugroženi i od oživjelih mrtvaca i od drugih skupina preživjelih. Detalji su dostupni diljem interneta, a nađete li nekog pasioniranijeg obožavatelja pripremite se na višesatno objašnjavanje svih dimenzija serije.

Izvorno je kao autor bio potpisan Frank Darabont, među ostalim zaslužan za režiju 'Zelene milje' i 'Iskupljenja u Shawshanku'. Darabont je seriju 'probudio', i zadao buduća mjerila, ali je zbog nepremostivih nesuglasica otpušten već na početku snimanja druge sezone. Sjajno je što su kasnije njegovi nasljednici zadržali osnovnu nit, ali to se može gledati i kao zasluga predloška. Prolistate li neki od strip albuma po kojima je serija snimljena, primijetit ćete povremeno čak i identično kadriranje, da ne govorimo o cjelokupnom izgledu.

Ono što je 'Žive mrtvace' napravilo tako velikim djelom, i učinilo je obožavanom, ponajprije su odnosi među ljudima i što su sve spremni napraviti zbog preživljavanja, a ne samo borbe sa zombijima. Usput, u svih dosadašnjih deset sezona riječ 'zombi' nije izgovorena ni jedan jedini put, svaka grupa živih za njih koristi drugo ime, ova čija se sudbina najvećim dijelom prati koristi 'walkers' ('hodači'). Od prve epizode prikazane 31. listopada 2010. preostala je samo nekolicina likova, a dramaturški je potpuno opravdano što ih toliko prolazi kroz priču. Da uspijevaju u većim brojevima preživjeti više bi nalikovali lošijim partizanskim filmovima. 'Živi mrtvaci' potvrđuju ono što je osobina i drugih uspjelijih filmova toga žanra: što se manje bave zombijima a više ljudima to su bolji. Sasvim logično: kad rade ono što rade, zombiji nemaju svoju svijest, ubijanje im je dio bića protiv kojega ne mogu ništa, a živi nemaju nikakvih dilema oko toga trebaju li ih uništiti. Recimo, jedan od zanimljivijih zapleta u 'Živim mrtvacima' dogodio se baš kad je jedan od likova u tu jednadžbu uveo dilemu da su i 'hodači' nekad bili ljudi. S druge strane, sukobi među živim ljudima - a serija ih je prepuna, i zanimljiviji su od onih sa zombijima - imaju cijeli niz slojeva, u cijelu priču uvučena je i ljudska priroda. Što je najgore, oni u svakom trenutku mogu ispoljiti svoju dominantnu osobinu, a zlo je vrlo često jedna od njih. Zato su, uostalom, neki od negativaca - posebno Negan i Alpha - slikovitiji od pozitivaca, a uz to spadaju u ponajbolje 'bad guys' u povijesti televizije.

Strip po kojem je serija nastala bio je iznimno uspješan, pa je vjerojatno to bio motiv producentima da se okušaju u televizijskom formatu, premda treba priznati da je u pitanju vrlo hrabra odluka. Filmovi i serije o zombijima dotad su bili rezervirani za sasvim specifičnu publiku, i obično su tretirani kao trash kinematografija (bez loših primisli, naravno). Najednom, dobili smo vrhunsku mainstream televizijsku produkciju, premda na kabelskoj TV, što u SAD-u obično donosi nešto više slobode prema prikazivanju nasilja, a njega u 'Živim mrtvacima' ima 'na karijole'. Rezultat je bio nevjerojatan, neke od sezona obarale su rekorde gledanosti na kabelskoj televiziji, a stekli su i vjernu sljedbu i status kult serije. Uz to, vrlo brzo se krenulo sa spin-off djelima, ali bilo je utjecaja i na kinematografiju općenito. Teško je zamisliti, recimo, da bi se bez 'Živih mrtvaca' pojavila tako raskošna produkcija kakav je 'Svjetski rat Z', a i na međunarodnoj sceni dobili smo, primjerice, izvrstan korejski 'Vlak za Busan', kao i ne toliko izvrstan nastavak. AMC se doduše i na drugim projektima dokazao kao rušitelj granica, inače ne bi bili u stanju proizvesti remek djela kakvi su 'Momci s Madisona' i 'Breaking Bad'.

Zanimljivo, unatoč nekoliko nominacija, 'Živi mrtvaci' nisu pobrali naročito puno nagrada, možda se za oproštaj i to promijeni. Nisu sve sezone bile podjednako dobre ni podjednako uspješne, no kad neka serija nakon deset sezona na IMDB-u ima ocjenu 8,2 to mnogo govori. Opći je stav da su sedma i osma sezona predstavljale značajan pad, no tko ih je izdržao mogao je uživati u posljednje dvije, koje spadaju u sam vrh dosadašnjeg trajanja serije. O tome svjedoče i postoci pozitivnih ocjena na Rotten Tomatoes.

Čekajući u što će se pretvoriti treći, četvrti i tko zna koji budući val pandemije, što nam donosi završna sezona 'Živih mrtvaca' koju ćemo gledati do 2022? Dio fanova bio je pomalo razočaran prošlogodišnjim 'pandemijskim' finalom, ponajprije zbog pomalo nabrijanog optimizma koji dosad nije bio tako dominantna osobina serije. Možda je tome razlog bila i sama globalna epidemija kojoj nije trebalo viška pesimizma, makar se fanovi u (polu)šali hvalili da nitko nije tako spreman za nadolazeću apokalipsu kao oni. Znamo još od prošle godine da se vraća Maggie, jedan od omiljenijih likova, a logika nalaže da će to stvoriti novi zaplet zbog repova iz prošlosti i njezinog odnosa s Neganom. Naznaka novih likova nema, ali dalje od prvih šest epizoda ne zna se ništa. Spremite se, sigurno neće biti dosadno. A onda ćemo se morati priviknuti na svijet bez 'Živih mrtvaca'.

Vaša reakcija na temu