'Šta vi tamo kopate?', popularni ciklus arheoloških predavanja dizajniranih za široku javnost koji organizira Arheološki muzej u Splitu u suradnji s Hrvatskim arheološkim društvom, Muzejom hrvatskih arheoloških spomenika i Muzejom grada Splita, nastavlja privlačiti publiku i u novoj godini. Prva tema u 2025. godini posvećena je antičkoj Issi na otoku Visu.
'Zanimljiv način za započeti novu godinu, zar ne? Upustimo se u istraživanje prošlosti i otkrijmo njezinu vrijednost za budućnost. I to ne bilo koje prošlosti, već one o kojoj smo učili još u osnovnoj školi - najznačajnijoj grčkoj koloniji na hrvatskim prostorima. Lokalitetu koji i danas privlači mnoge istraživače', poručuju organizatori.
Predavanje će se održati u četvrtak, 16. siječnja, s početkom u 18 sati u Staroj gradskoj vijećnici na Pjaci.
Zašto je Issa toliko važna?
Issa, osnovana u 4. stoljeću pr. Kr. u vrijeme Dionizija Starijeg, smještena je u središtu Jadrana, što joj je osiguralo jedinstven geostrateški položaj. Grad se razvio na uzvisini Gradina iznad nekadašnje luke sv. Jurja, a snažne zidine i pravilno organiziran urbanistički plan ukazuju na visok stupanj razvoja, kako tijekom grčke kolonizacije, tako i za vrijeme Rimske Republike i Carstva. Izvan gradskih zidina nalazile su se nekropole, dok su brojne radionice, posebice lončarske, podupirale ekonomski život te omogućavale aktivnu trgovinsku razmjenu s ostatkom Mediterana.
Gospodarski procvat zahvaljujući lončarstvu
Recentna istraživanja potvrđuju ključnu ulogu lončarstva za gospodarski procvat Isse. Od helenističkih radionica smještenih izvan zidina, do velikih lončarskih peći u predjelima Martvilo i Stonca, proizvodnja kvalitetne keramike - od stolnog posuđa i reljefnih predmeta do velikih dolija koji su služili za skladištenje i transport hrane, vina i ulja. Ta je keramička industrija, prilagođena lokalnim potrebama i izvozu bila snažan pokretač razvoja doprinoseći raznovrsnim kulturnim i trgovinskim vezama diljem antičkoga svijeta.
O najnovijim saznanjima o Issi govorit će mr. sc. Boris Čargo, muzejski savjetnik Priručne zbirke i lokaliteta Issa u Arheološkom muzeju u Splitu. Tijekom karijere, ovaj arheolog vodio je istraživanja u Saloni, Naroni, na Palagruži i u Dalmatinskoj Zagori, no najveći dio svoje karijere posvetio je upravo Isi gdje je istraživao rimske terme antičke Isse, isejsku arhitekturu iz helenističkog i rimskog razdoblja, nekropole, suburbij te lončarske radionice. Otkrio je brojne nove lokalitete i time upotpunio arheološku kartu otoka, a njegovo istraživanje ne staje na antičkom sloju - bavi se i srednjovjekovnom te novovjekovnom poviješću Visa, što ga čini idealnim sugovornikom o ovom, jednom od najomiljenijih kako arheoloških tako i turističkih destinacija.
U novu godinu sa znanjem!
Na ovom, prvom, novogodišnjem predavanju u sklopu ciklusa 'Šta vi tamo kopate?' bit će predstavljeni rezultati recentnih arheoloških istraživanja, kao i izazovi s kojima su se istraživači suočavali na terenu. Uz pregled najvažnijih otkrića, poslušat ćete i o budućim planovima za daljnja istraživanja na Visu, stoga je ovo jedinstvena prilika za dublje razumijevanje jednog od najintrigantnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj.
Kao i do sada, ulaz je slobodan! Započnite godinu s pogledom u daleku, ali itekako živu antičku prošlost otoka Visa, jednog od najdinamičnijih središta antičkoga Jadrana.
Ciklus 'Šta vi tamo kopate?' realizira se uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Splitsko-dalmatinske županije.