Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Znate li da su običaji do kojih danas držimo na Staru godinu stari 6000 godina?

Znate li da su običaji do kojih danas držimo na Staru godinu stari 6000 godina?

'Kliknimo na Advent'

'Kako dočekate ponoć, takva će vam biti cijela godina', glasi poznata uzrečica za Silvestrovo. Budući da Nova godina simbolizira novi početak, oduvijek se pazilo kojim ritualima se započinje to novo životno razdoblje i kako ga se dočekuje.

Povijesno gledano, Nova godina dočekivala se još 4000 godina prije Krista u vrijeme Babilonaca. Oni su vjerovali da s Novom godinom sve loše treba ostaviti iza sebe, vratiti dugove i posuđene stvari, i u novu godinu ući 'čist'. Od zemlje do zemlje običaji dočeka i slavljenja danas se razlikuju, ali svi imaju isti cilj – prizvati sreću, ljubav i zdravlje, a sve loše ostaviti iza sebe.

Mnogi i danas vjeruju kako će sljedeća godina biti onakva kakva je bila posljednjeg dana prethodne godine. Iz tog razloga u našim krajevima na Staru godinu njeguju se običaji izbjegavanja posuđivanja novca kako ga kroz sljedeću godinu ne bi falilo. Izbjegava se čišćenje domova, posebice metenje, da se ne bi otjerale duše predaka koje borave u kućama, ali i kako bi naredna godina bila mirna i uredna. Zanimljiva je i tradicija ostavljanja smeća u kući između Božića i Nove godine, kako sreća ne bi bila 'bačena'.

Dotjerivanje i odlasci na frizure danas su uobičajena praksa, no nekoć su naši preci izbjegavali prati kosu na Staru godinu kako ih u godini koja dolazi ne bi mučila glavobolja.

Tradicija nošenja crvene odjeće ili donjeg rublja zadržala se diljem svijeta jer se vjeruje da ono donosi sreću.

Nova godina simbolizira novi početak. Stoga i poljubac u ponoć, osim čestitarskog običaja, ima puno dublje značenje. Naime, smatra se da se njime daje zavjet bliskosti u sljedećoj godini. I danas se vjeruje da prva osoba koju vidite u ponoć nosi poseban utjecaj na vas u godini koja dolazi. Za Novu godinu jede se svinjetina, jer svinja ruje prema naprijed, pa se vjeruje da će obitelj u novoj godini otići korak naprijed.

Na kraju, Advent u Splitu ove se godine odvija pod sloganom 'Kliknimo na Advent'. Osim uživo, građani ga sve do 6. siječnja mogu pratiti i putem digitalnih kanala, čime je omogućeno da baš svatko uživa u adventskim zbivanjima bez obzira na to gdje se nalazi.

I upravo u tome leži simbolika povezanosti s ispraćajem Stare i dočekom Nove godine.

Važnije od mjesta gdje je dočekate, jest na koji način je dočekate i s kim...

Vaša reakcija na temu