23/06/26 · 19:09

Božinović na sastanku sa slovenskim ministrom: 'Migranti ne biraju autoceste'

'Granice EU-a štite se na vanjskim granicama'

Božinović na sastanku sa slovenskim ministrom: 'Migranti ne biraju autoceste'
Foto: MUP RH
Piše A. A.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović sastao se danas u Mariji Gorici s ministrom unutarnjih poslova i javne uprave Republike Slovenije Francijem Matozom.

Riječ je o prvom službenom bilateralnom susretu dvojice ministara nakon imenovanja novog slovenskog. Ministri i delegacije razgovarali su o aktualnim sigurnosnim izazovima, upravljanju migracijama, zaštiti vanjske schengenske granice, suzbijanju krijumčarenja migranata te daljnjem jačanju suradnje.

Ministar Božinović čestitao je kolegi Matozu na preuzimanju dužnosti te pozdravio odluku Slovenije o ukidanju privremenog nadzora na unutarnjoj granici s Hrvatskom, istaknuvši kako ona potvrđuje visoku razinu međusobnog povjerenja te povjerenje u sposobnost Hrvatske da učinkovito štiti vanjsku granicu Europske unije i schengenskog prostora.

'To je na tragu onoga što smo govorili cijelo vrijeme - da se zapravo granice Europske unije štite na vanjskim granicama, da migranti sigurno ne biraju autoceste i glavne prometnice kako bi ušli iz države u državu članicu Europske unije', naveo je.

Na sastanku su potvrđeni izvrsni prijateljski odnosi Hrvatske i Slovenije te visoka razina suradnje policija i ministarstava unutarnjih poslova dvaju država.

'Naši su izazovi više - manje isti. Nema danas sigurnosnog izazova, pogotovo za policije, da nema tu prekograničnu dimenziju. I onoliko koliko mi budemo bolje surađivali, koliko budemo razmjenjivali informacije i sudjelovali u zajedničkim operativnim akcijama, toliko ćemo biti uspješniji odgovoriti onome što je zahtjev naših građana i onome što oni očekuju od policije i Hrvatske i Slovenije - da surađujemo najmanje dobro kao i naše lokalne zajednice koje žive ovdje, stoljećima u duhu dobrosusjedstva i uzajamnog razumijevanja', istaknuo je ministar Božinović.

Slovenski ministar unutarnjih poslova i javne uprave Franzi Matoz kazao je da su razgovarali o aktualnim temama koje su važne za obje zemlje - Paktu o migracijama i azilu, mješovitim ophodnjama, turističkoj sezoni i ukidanju kontrola na graničnim prijelazima.

'Naši građani nemaju se čega bojati jer je sigurnost osigurana unatoč tome što smo ukinuli ovu graničnu kontrolu. Bit će još bolja jer sve svoje napore usmjeravamo u drugačiji oblik rada', naveo je te pojasnio da su policijski službenici angažirani na provedbi kompenzacijskih mjera.

Razgovaralo se i o provedbi Pakta o migracijama i azilu, novim europskim informacijskim sustavima za upravljanje granicama i migracijama te mjerama za sprječavanje sekundarnih migracija unutar schengenskog prostora. Ministar Božinović kazao je da Pakt predstavlja sigurno najveću reformu europske migrantske politike.

'Mislimo da će Pakt pomoći upravo tome da smanji broj sekundarnih migracija na području Europske unije. Prema našim podacima, više od 60 % nezakonitih migranata koji dolaze na hrvatske granice zapravo su sekundarni migranti, koji su prošli barem jednu članicu Europske unije prije nego što su došli do Hrvatske', naglasio je.

Ministri su izrazili zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom te potvrdili spremnost za njezino daljnje unaprjeđenje kroz redovitu razmjenu informacija, zajedničke operativne aktivnosti i koordinirani odgovor na sigurnosne izazove. Zaključeno je kako Hrvatska i Slovenija dijele zajednički cilj očuvanja sigurnosti građana, učinkovitog upravljanja migracijama i daljnjeg jačanja schengenskog prostora kao područja sigurnosti i slobodnog kretanja.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu