Europski tjedan smanjenja otpada, koji traje do 24. studenog, ima za cilj povećati svijest najšire moguće europske javnosti o održivom korištenju svjetskih resursa. Bilo privatno s obitelji i prijateljima ili s kolegama s posla – svi su pozvani primijeniti ideje za akciju smanjenja otpada.
Naročito je impresivno strastveno sudjelovanje desetaka tisuća volontera diljem Europe koji šire poruku o održivoj upotrebi i kružnom gospodarstvu u svojim lokalnim zajednicama. Prošle je godine službeno registrirano i provedeno više od 14.500 mjera i aktivnosti u 29 zemalja sudionica.
2024: Žarište na bacanju hrane
Tema bacanja hrane nije slučajno godišnja tema ovogodišnjeg izdanja. Svake godine samo 27 članica EU-a baci više od 59,2 milijuna tona hrane, što je 132 kg po stanovniku. Ovaj je podatak još dramatičniji uzevši u obzir da si više od 37 milijuna stanovnika Europe ne može priuštiti kvalitetan obrok svakog drugog dana. Procjena je da količina bačene hrane u Europi godišnje ima vrijednost od 132 milijardi eura. Nadalje, bacanje hrane uzrokuje posljedice vezane za emisije stakleničkih plinova, korištenje poljoprivrednog zemljišta, izvore pitke vode i korištenje gnojiva za proizvodnju hrane. Velika količinu hrane bacaju kućanstva (više od pola količine bačene hrane), uslužne djelatnosti (restorani, ugostiteljstvo) i maloprodaja (supermarket i trgovine).
Jasno je da trebamo promijeniti način na koji proizvodimo, konzumiramo i raspodjeljujemo hranu u Europi. Akcije te inspirativne inicijative, pojačane tijekom Europskog tjedna smanjenja otpada, potiču lokalne i javne vlasti, privatna poduzeća, udruge, škole i građane na promišljanje o vlastitom rukovanju hranom te podizanju svijesti o ekološkim, gospodarskim i društvenim utjecajima bacanja hrane.
Traži se smjena generacija
Ove godine još jedan registrirani partner događanja u sklopu Europskog tjedna smanjenja otpada je 'EU Youth Cinema: Green Deal', projekt koji financira EU i koji je usmjeren na učenike i nastavnike u 12 europskih zemalja te ih poziva na dijalog kroz projekcije filmova, streaming platformu www.euyc.green te offline i online rasprave.
Po prvi put, tematski filmski događaj održao se u Splitu, gdje su učenici iz raznih škola imali priliku gledati film Do zadnje kapi poljske redateljice Ewe Ewart te diskutirati o relevantnim temama u Cineplexxu Split 21. studenog 2024. u 12:00 sati. Projekcije u Hrvatskoj podržane su od strane Platforme Culture Hub Croatia Split i Institut za političku ekologiju – IPE Zagreb.
Tijekom Europskog tjedna smanjenja otpada, EU Youth Cinema je održao zelenu filmsku manifestaciju u Cineplexx City Center One Split.
Zajedno jači
Cjelogodišnji obrazovni program temelji se na pažljivo odabranoj zbirci od najmanje 50+ europskih filmova, popraćen suvremenim didaktičkim materijalima i tematski povezanim raspravama, radionicama i predavanjima.
Cjelokupan program je besplatan i dostupan svim registriranim školskim razredima u 12 zemalja – uključujući i Hrvatsku. Projekt primarno financira Kreativna Europa, austrijsko Savezno ministarstvo za klimatske mjere, okoliš, energiju, mobilnost, inovacije i tehnologiju te Vienna Insurance Group (VIG) sa svojim domaćim brendom, Wiener osiguranje Vienna Insurance Group d.d. Dodatnu ključnu podršku pružaju Collecting Society for Audiovisual Media (VAM) i Cineplexx, ekskluzivni kinematografski partner u 11 zemalja i 33 grada.
Ana Bušurelo, marketing manager Cineplexxa, o inicijativi je izjavila: 'Cineplexx Hrvatska ponosno sudjeluje u ovom projektu te kao partner doprinosi promociji ekološke svijesti među mladima. Drago nam je biti dio ove inicijative budući da se tako možemo približiti mlađim generacijama i surađivati s njima na podizanju svijesti o važnosti zaštite okoliša – pomoću filmova. Neopisivo je iskustvo vidjeti kino puno mladih ljudi koji gledaju inspirativne filmove i sudjeluju u panelima i razgovorima nakon projekcije. Vjerujemo da ovakvi projekti značajno utječu na nove generacije i pružaju im priliku za učenje i sudjelovanje u oblikovanju budućnost'i.
Potpora austrijskog Ministarstva zaštite klime ovom prekograničnom filmskom projektu nije slučajna. Austrija je jedna od zemalja koje su uzor u gospodarenju otpadom. Svake godine se na lokalnoj, općinskoj ili regionalnoj razini provode brojni projekti prevencije stvaranja otpada i mjere protiv bacanja ili ostavljanja otpada u okolišu - stoga je očito da se ovo iskustvo mora podijeliti.
EU Youth Cinema: Green Deal poziva svakoga da se pridruži u inovativnom zelenom programu za budućnost. Čak i ako niste učenik ni nastavnik , možete pogledati nekoliko besplatnih filmova bez registracije na stranici www.euyc.green. Savjet – svakako ne propustite inspirativne filmove GENERATION CHANGE: WHO SAVES THE WORLD? (AT/DE/IT/PT/ES/CZ/PL/FR 2022.) i START UP FOR A REASON (Francuska 2022.) koji su dostupni svima širom svijeta.
Nastavnici koji bi voljeli otkriti cijelu kolekciju filmova i pristupiti didaktičkim materijalima mogu se prijaviti na www.youth-cinema.eu/hr. Registracija, na Hrvatskom jeziku, jednostavna je i traje svega nekoliko minuta.