Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Werner Heiber from Pixabay Rodna ravnopravnost u javnom i poslovnom sektoru s posebnim naglaskom na sektor energetike

Rodna ravnopravnost u javnom i poslovnom sektoru s posebnim naglaskom na sektor energetike

Oglasilo se Društvo za oblikovanje održivog razvoja

Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) provodi projekt EUWES – Osnaživanje žena koje su nedovoljno zastupljene u sektoru energetike, a čiji je cilj identificirati postojeće prepreke s kojima se žene suočavaju u energetskom sektoru (od pristupa obrazovanju i tržištu rada do njihovog napredovanja na više upravljačke pozicije u energetskim tvrtkama) te ponuditi preporuke rješenja.

U okviru projekta provedeno je mapiranje jednakih mogućnosti uključivanja i zapošljavanja, ali i zastupljenosti žena na pojedinim upravljačkim pozicijama u javnim i privatnim tvrtkama registriranim za energetsku djelatnost.

Kao rezultat mapiranja izrađene su preporuke za uključivije zapošljavanje u energetskom sektoru, ali i uključivije kreiranje energetskih javnih politika. Preporuke su usredotočene na borbu protiv rodnih stereotipa, promicanje žena na rukovodećim pozicijama u energetskom sektoru te uspostavu programa mentorstva.

Cilj preporuka jest uspostava pravednog energetskog sektora čime će se osigurati i pravednost same energetske tranzicije.

'Jedna od dominantnih karakteristika sadašnjeg energetskog sektora jest značajna podzastupljenost žena  na postojećim radnim mjestima. Energetskim sektorom tradicionalno dominiraju muškarci, a povećanje  kvota na pojedinim tehničkim studijima nije uspjelo izjednačiti broj muškaraca i žena na poslovima u  energetskom sektoru. Stoga je cilj projekta 'Osnaživanje žena koje su nedovoljno zastupljene u sektoru  energetike' (EUWES), identificirati postojeće prepreke s kojima se žene suočavaju u energetskom  sektoru (od pristupa obrazovanju i tržištu rada do njihovog napredovanja na više upravljačke pozicije u  energetskim tvrtkama) te ponuditi preporuke rješenja.

U okviru projekta provedeno je mapiranje jednakih mogućnosti uključivanja i zapošljavanja, ali i  zastupljenosti žena na pojedinim upravljačkim pozicijama u javnim i privatnim tvrtkama registriranim za  energetsku djelatnost te je utvrđeno da i dalje postoji izuzetna nejednakost u zastupljenosti muškaraca  i žena na pojedinim radnim mjestima.

Žene su tradicionalno zaposlene na potpornim i administrativnim radnim mjestima, dok muškarci  zauzimaju upravljačke ili nadzorne pozicije. Kao rezultat mapiranja izrađene su preporuke za uključivije  zapošljavanje u energetskom sektoru, ali i uključivije kreiranje energetskih javnih politika. Preporuke su  usredotočene na borbu protiv rodnih stereotipa, promicanje žena na rukovodećim pozicijama u  energetskom sektoru te uspostavu programa mentorstva. Odnose se na uspostavljanje i provođenje  strategije i sustava jednakih mogućnosti te monitoringa uspješnosti provođenja strategije kroz sve  aspekte važne za energetski sektor. Podijeljene su na preporuke za donositelje javnih politika, poslovni  sektor kojeg čine organizacije u javnom ili privatnom vlasništvu te na obrazovni sektor, s posebnim  naglaskom na sektor energetike. Cilj preporuka jest uspostava pravednog energetskog sektora čime će  se osigurati i pravednost same energetske tranzicije', poručuju iz DOOR-a.

Najvažnije preporuke:

Javne politike moraju promicati jednake mogućnosti u obrazovnom sustavu, izboru zanimanja i  karijere za učenice i učenike već od predškolskog obrazovanja.

Unaprijediti sustav stipendiranja na nacionalnoj i lokalnoj razini za učenice i studentice u  područjima prirodnih, tehničkih i biotehničkih znanosti. 

Uvesti jasan i transparentan sustav zapošljavanja na vodeće pozicije u javnom i poslovnom  sektoru.

Uspostaviti programe mentorstva i smjernice za razvoj karijere za žene u javnom i privatnom  sektoru.

Uvesti javni sustav izvještavanja javnog i poslovnog sektora o rodnom sastavu svojih uprava i o  mjerama koje su poduzete radi postizanja rodne ravnopravnosti.

Uvesti sustav monitoringa kojim će se jamčiti jednakost plaća i mogućnosti napredovanja te  suzbijanje rodnih predrasuda u javnom i poslovnom sektoru, posebno sektoru energetike i  srodnim sektorima.

Kreirati politike za 'rodno neutralne' potrošače energije i uključiti rodnu dimenziju u energetske  politike.

Vaša reakcija na temu