Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash GOLEMA POTRAŽNJA Domaćeg odojka ni za lijek

GOLEMA POTRAŽNJA Domaćeg odojka ni za lijek

Cijena je oko 22 kune po kilogramu

Tradicija pravog blagdanskog stola je pečeni odojak. Prethodnih godina zbog nestašice domaćih - uvozili smo i do pola milijuna svinja. Potražnja je i ovih dana golema, domaći odojci se u pandemiji traže više no ikad.

Kako je zbog krize u svinjogojstvu malih uzgajivača sve manje, do domaćih odojaka je gotovo nemoguće doći. Cijena je oko 22 kune po kilogramu, a ono malo što još ima po seoskim svinjcima unaprijed je rasprodano.

U svinjcima mladog Ladislava Waltera za ove blagdane spremno je 80-tak odojaka. Teški su između 20 i 40 kilograma, svi su kaže - iz vlastita uzgoja. I da je imao još stotinjak komada, tvrdi, sve bi prodao. Cijena je dobra, potražnja golema, a proizvodnja ipak nesigurna.

- To je neka cijena da se pokrije nešto malo troškova, da se uspije neka plaća zaraditi - 20, 22 kune, sve ispod nije rentabilno. 18 do 20 kuna je onaj minimum da bi uopće pokrili troškove - za HTV kaže Ladislav.

Zemlje nema, natječaji nisu izišli

Žilavo se bori ne bi li opstao u ovoj nekada perspektivnoj stočarskoj grani slavonskog sela. Zbog divljanja cijena repromaterijala i stočne hrane - ova je godina stočarima posebna teška. Ovdje pomaže cijela obitelj pa će nekako isplivati.

- Zemlje nema, natječaji nisu izišli, unajmljujemo dosta toga. Suša, elementarne nepogode, sve nas je pogodilo, ali nekako se snalazimo. Nešto nam je i ostalo, tako da ćemo ovu godinu svesti na pozitivnu nulu - kaže Franjo Walter.

Nema ni odojaka sve popularnije crne slavonske svinje. Obori obitelji Ivić iz Golog Brda gotovo su prazni. Išao bi i na više, ističe Ivan Ivić, ali ga je strah. Ne zna što nosi dan, a što noć dok cijene divljaju. Gorivo, repromaterijal, gnojivo - sve je poskupjelo.

Opstaju samo veliki i caruju uvoznici

U takvim uvjetima opstaju samo veliki i caruju uvoznici. Vjekoslav Petrusek iz Lukača, dragovoljac i branitelj, ne skriva ogorčenje. Broj krmača je prepolovio, u svinjce više ne ulaže. Da nema svoju hranu, misli da bi već odustao. Matematika je, naglašava, jasna.

- Dva mala praseta, ili jedno malo veće vam je metar ureje - 750 kuna. Pa ti odluči treba li njega uhraniti za tih 750 kuna, a metar ureje, poljoprivrednici to dobro znaju, kap je u moru - tvrdi Vjekoslav. 

Cijena mu je odojaka za stalne kupce već godinama ista. Ove će godine imati oko 80 komada i prodat će ih po cijeni od 18 do 20 kuna za kilogram.

Vaša reakcija na temu