Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Twitter / Eurostat PODACI EUROSTATA Samo jedna država Europske unije siromašnija je od Hrvatske

PODACI EUROSTATA Samo jedna država Europske unije siromašnija je od Hrvatske

Standard u Hrvatskoj je 56 posto slabiji nego u Njemačkoj

Eurostat je jučer objavio podatke o potrošnji po glavi stanovnika u 2020. godini. Pokazuju da je Hrvatska na samome dnu u Europskoj uniji. 

AIC mjeri vrijednost roba, usluga i dobara koje građani mogu kupiti ili dobiti za istu svotu novca. 

Hrvatska je, prema novim podacima, potvrdila poziciju druge najsiromašnije zemlje EU. I dalje je gora samo Bugarska. Standard u Hrvatskoj je 56 posto slabiji nego u Njemačkoj, prenosi Index.

Eurostatovi podaci pokazuju da je devet zemalja članica po kriteriju materijalne dobrobiti kućanstava iznad prosjeka EU. Najbogatiji je Luksemburg, koji je 31 posto iznad europskog prosjeka. Slijedi Njemačka s 23 posto. U grupi zemalja koje stvarnu individualnu potrošnju imaju od 5 do 20 posto iznad prosjeka EU su Austrija, Finska, Belgija, Nizozemska, Švedska i Francuska.

U toj skupini nije Rumunjska, ali je debelo ispred Hrvatske, koju je prestigla 2015. godine. Te godine obje zemlje bile su na 58 posto prosjeka EU, a sada je, prema novim podacima, koji obuhvaćaju 2020. godinu, Rumunjska na 79 posto prosjeka EU, a Hrvatska na 67 posto. Rumunjska je pretekla i Slovačku.

Na Cipru, u Italiji, Litvi i Irskoj razine su bile 10 posto ili manje od prosječnih, dok su Španjolska, Češka, Portugal, Malta, Poljska i Slovenija u zaostatku 11-20 posto. Rumunjska, Estonija i Grčka bile su 21-25 posto ispod prosjeka EU. 

Pet zemalja je 25-33 posto ispod prosjeka, a to su Slovačka, Latvija, Mađarska, Hrvatska i Bugarska.

Vaša reakcija na temu