10/05/25 · 14:20

Pezo: Kad postanem načelnik Dugog Rata, moj prvi korak bit će hitno rješavanje problema kanalizacije

'Mještani o problemu učestalo javno govore i traže njegovo hitno rješavanje'

Pezo: Kad postanem načelnik Dugog Rata, moj prvi korak bit će hitno rješavanje problema kanalizacije
Foto: Screenshot
Piše M. K.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Stjepan Pezo, kandidat za općinskog načelnika i nositelj kandidacijske liste br. 2 HDZ-HSP za Općinsko vijeće Općine Dugi Rat, istakao je kanalizaciju kao jedan od ključnih problema općine.

'Jedan od najvećih problema i dosad nerealiziranih projekata Općine Dugi Rat je kanalizacija - projekt rekonstrukcije postojećeg i izgradnja novog kanalizacijskog sustava.

Dobar dio Općine Dugi Rat, na žalost, još uvijek nije spojen na javnu kanalizacijsku mrežu, a onaj koji jest, spojen je na mrežu koja je većim dijelom izvan sustava upravljanja i održavanja 'Vodovoda' Omiš. Uz to, na mnogim dijelovima, fekalne i oborinske vode se odvode istim vodovima do ispusta. Postoji oko 15 divljih ispusta fekalnih voda u more duž naše obale, gdje se tijekom vrućih ljetnih mjeseci širi nesnosan smrad uz koji se na žalost 'pod normalno' svakodnevno kupaju na tisuće mještana i turista.

To je nedopustivo!

Zato mještani o problemu učestalo javno govore i traže njegovo hitno rješavanje.

A što je napravila Općina Dugi Rat? Nije znala kako riješiti problem. Propustila je priliku da uz pomoć EU sredstava financira projekt. Čak je uspjela dozvoliti da u 2023. godini istekne lokacijska dozvola za pročistač otpadnih voda koja je ishođena za potrebe njegove realizacije. Takve stvari su nedopustive!

Dugi Rat je turistička destinacija, koja s neriješenim kanalizacijskim sustavom umanjuje svoju poziciju na turističkom tržištu, smanjuje motive dolaska turista i odabir Dugog Rata kao destinacije poželjne za putovanje. To je nedopustivo!

Svjestan ozbiljnosti problema kanalizacije, koji utječe i na turistička kretanja u našoj Općini, jer s jedne strane, velika većina mještana od turizma živi i prehranjuje svoje obitelji, a s druge strane, turizam generira rast ukupnog gospodarstva i prihode Općine, moj prvi korak, odmah kada postanem načelnik, bit će hitno rješavanje ovog problema.

U nadolazećem razdoblju Općina Dugi Rat nema pravo na propuste i pogreške, već samo na rješenja.

Rješanja ćemo kreirati u suradnji s 'Vodovodom' Omiš, u kojem je Općina Dugi Rat suvlasnik, što znači i projektni partner koji rješava. Pokrenut ćemo projekt izgradnje pročistača otpadnih voda kao prvog koraka ka rješavanju problema kanalizacije. Također, odmah ću se angažirati na pripremi dokumentacije za izgradnju i rekonstrukciju kanalizacijske mreže za cijelu Općinu kako bi se projekt hitno mogao prijaviti na još uvijek dostupna bespovratna sredstva. Zašto? Jer znam kako bi i 'Vodovodu' Omiš i Općini Dugi Rat, bez bespovratnih sredstava potpore, trebali desetci godina da se projekt samostalno financira, a mještani Dugog Rata ne smiju i ne mogu više čekati na realizaciju minimalnog civilizacijskog dosega kojeg zaslužuju i moraju imati, a koji se zove - kanalizacija', poručio je.

Video pogledajte na poveznici.


PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp